Zmiany dla podmiotów gospodarujących odpadami po wejściu w życie RODO

Dnia 24 maja 2016 r. weszło w życie ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO), które zastąpiło przepisy dotychczasowej polskiej ustawy o ochronie danych osobowych. Przepisy RODO muszą być stosowane przez wszystkich przedsiębiorców przetwarzających dane osobowe na terytorium UE. Co to oznacza dla podmiotów gospodarujących odpadami?

Wydatki gminy na infrastrukturę wodociągową a podatek VAT

Gminy powinny odliczać VAT z inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych i bieżących wydatków związanych z infrastrukturą wodociągową. Czy zawsze muszą się przy tym kierować sposobem wskazanym przez Ministerstwo Finansów? Szczegóły na ten temat znajdziesz w artykule.

Sprawdź, kiedy Twoje pozwolenie wodnoprawne może zostać cofnięte

Zgodnie z ustawą Prawo wodne istnieje możliwość cofnięcia wydanego pozwolenia wodnoprawnego bez odszkodowania. W jakich sytuacjach?

Procedura wpisu do działalności regulowanej krok po kroku

Firmy odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zajmują się działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. − Prawo przedsiębiorców. W konsekwencji są zobowiązane do uzyskania wpisu do rejestru. Jak bezbłędnie i szybko przejść przez tę procedurę?

Odpady zawierające PCB – jak z nimi postępować

Polichlorowane bifenyle, w skrócie określane jako PCB, stanowią wyjątkowo niebezpieczne związki chemiczne. O ich szkodliwości przesądzają właściwości rakotwórcze oraz negatywny wpływ na organizmy żywe. Czy w związku z tym odpady zawierające PCB mogą być przetwarzane? Jak je traktować w sprawozdawczości? O tym w artykule.

Konsekwencje zmiany właściciela instalacji

Pytanie: Czy pozwolenie na wytwarzanie odpadów wygasa po zmianie właściciela instalacji? Jak postąpić w przypadku przejęcia instalacji przez inny podmiot – np. przekształcenia spółek?

Kompendium wiedzy − nowości w przepisach o inspekcji ochrony środowiska

Nowelizacja przepisów odpadowych z 20 lipca jest reakcją na zjawisko nielegalnego sprowadzania do Polski odpadów oraz nasilających się pożarów składowisk. Zaproponowane rozwiązania wpłyną przede wszystkim na przedsiębiorców – m.in. trudniej będzie im uzyskać zezwolenia związane z gospodarowaniem odpadami, a kompetencje kontrolne inspekcji ochrony środowiska znacznie się zwiększą.

Kolejne zmiany − kiedy tak naprawdę zacznie działać BDO?

Zgodnie z zapewnieniami ministerstwa środowiska pełną funkcjonalność BDO miała uzyskać w 2020 roku. Tymczasem sierpniowa nowelizacja ustawy o odpadach wprowadza kolejne zmiany w tym zakresie. Ile będziemy musieli czekać na elektroniczny system ewidencji odpadów?

Kiedy można poddać odzyskowi pozostałości z obróbki drewna

Klasyfikacja trocin z obróbki drewna i płyt wiórowych może być problematyczna. Jak uniknąć wątpliwości w tym zakresie? O tym w artykule.