Wniosek o wpis do BDO – co się stanie, jeśli nie zdążysz w terminie
Od 24 stycznia 2018 r., pod adresem www.bdo.mos.gov.pl, działa rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Do 24 lipca 2018 r. podmioty zobowiązane do złożenia wniosku o wpis mają czas na wypełnienie tego obowiązku. Co Ci grozi, jeśli nie złożysz wniosku przed upływem tego terminu?
Sprawozdawczość w gospodarce wodno-ściekowej
Wejście w życie nowej ustawy Prawo wodne wprowadziło także zmiany w zakresie sprawozdawczości. Z artykułu dowiesz się, jakie sprawozdania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej musisz obecnie przekładać.
Rola składowisk odpadów w gospodarce odpadami
W krajach UE, w tym również w Polsce, wzrastają osiągane poziomy odzysku i recyklingu. Odpady stają się wartościowymi surowcami, a gospodarka o obiegu zamkniętym przynosi korzyści ekologiczne i ekonomiczne. W związku ze zmianą podejścia pojawia się pytanie o rolę i przyszłość składowisk odpadów. Dlaczego składowanie odpadów jest ograniczane oraz jakie odpady są najbardziej problematyczne?
Odzysk odpadów medycznych – czy to możliwe
W związku z tym, że odpady medyczne zaliczane są do grupy odpadów niebezpiecznych i mogą mieć bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne, muszą być unieszkodliwiane. Czy jednak zawsze?
Odpady, które może odbierać PSZOK
Pytanie: Prowadzimy PSZOK (posiadamy pozwolenie na zbieranie odpadów) oraz stację przeładunkową, z której odpady zielone trafiają do RIPOK. Zdarza się, że podmioty gospodarcze nie objęte PSZOK chcą przywieźć do nas odpad o kodzie 200201. Czy możemy przyjmować ww. odpady od podmiotów spoza PSZOK?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a gospodarka odpadami
Czy planując działalność związaną z przetwarzaniem odpadów, powinniśmy wcześniej sprawdzić, czy działka, na której chcemy ją prowadzić, objęta jest zapisami MPZP? Czy niezgodność z MPZP wyklucza taką inwestycję?
Kiedy musisz uzyskać pozwolenie wodnoprawne zgodnie z nowymi przepisami
Pozwolenie wodnoprawne to rodzaj zezwolenia udzielanego w drodze decyzji przez organy administracji państwowej. Nowe prawo wodne nie wprowadziło znaczących modyfikacji w zakresie samej procedury pozyskiwania pozwoleń wodnoprawnych, ale zmieniło zakres działań, w których takie pozwolenie jest wymagane. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule.