Weszło w życie nowe Prawo wodne. Czy w związku z tym musisz starać się o nowe pozwolenia?

Nowelizacja ustawy Prawo wodne zmieniła system decyzji administracyjnych związanych z gospodarowaniem wodami. Sprawdź, jakie zmiany obowiązują od 1 stycznia 2018 r.

Odbieranie odpadów zawsze wymaga wpisu do rejestru? Zgodnie z orzeczeniem KIO wcale nie!

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości jest zobowiązany do uzyskania wpisu do rejestru działalności regulowanej, który jest możliwy po złożeniu stosownego wniosku. Czy istnieją jednak wyjątki od tej reguły?

Na co zwrócić uwagę wypełniając KPO?

Do podstawowych dokumentów stosowanych na potrzeby prowadzenia ewidencji odpadów należą karta przekazania odpadu (KPO) oraz karta ewidencji odpadu (KEO). Nieprawidłowości w ich wypełnianiu są jedną z najczęstszych przyczyn nakładania kar przez WIOŚ.

Kto odpowiada za źle sklasyfikowane odpady?

Pytanie: W swojej firmie X przyjmuję odpady o kodzie 15 01 05 (opakowania wielomateriałowe), po czym są one sortowane, segregowane i zazwyczaj okazuje się, że jest w nich np. dużo opakowań z papieru i tektury (15 01 01). Co wpisuję w takim wypadku w ewidencji? Gdzie mam umieścić będące wynikiem sortowania odpady 15 01 01? Co, jeżeli przekażę je kolejnemu kontrahentowi i ktoś, sprawdzając dokumentację zapyta skąd je wziąłem, skoro przyjmuję tylko odpady o kodzie 15 01 05?

Jak wzbogacić się na odpadach - gospodarka o obiegu zamkniętym

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) ma na celu poprawę wydajności gospodarowania zasobami. Jeżeli chcesz poznać jej zalety i wpływ na współczesną gospodarkę, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Jak działa i po co istnieje Rada RIPOK?

Rada RIPOK to inicjatywa, której celem jest monitorowanie procesu wdrażania znowelizowanych ustaw dotyczących gospodarki odpadami. Chcesz wiedzieć, jakie ma postulaty i czy możesz zostać jej członkiem? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Ewidencja i odbiór odpadów od osób fizycznych

Pytanie: Moja firma posiada zezwolenia na zbieranie, przetwarzanie i transport odpadów, które przyjmujemy od przedsiębiorców. W związku z kierowanymi zapytaniami od osób fizycznych mam pytanie – w jaki sposób ewidencjonować odpady przyjmowane od osób fizycznych? Czy wystarczy posiadanie zezwolenia na zbieranie, przetwarzanie i transport odpadów zgodnie z ustawą o odpadach? Czy też obowiązuje w tym zakresie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wpis do rejestru działalności regulowanej i obowiązek sprawozdawczości?