Stacja demontażu pojazdów − jak przygotować się do kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska?
Jednym z podstawowych zadań realizowanych przez Inspekcję Ochrony Środowiska jest kontrola przestrzegania przepisów przez podmioty korzystające ze środowiska, w tym m.in. stacje demontażu pojazdów. W jaki sposób przejść kontrolę pomyślnie i uniknąć kar? Przeczytaj poniżej!
Punkty skupu surowców wtórnych – jaka jest rola w systemie gospodarki odpadami?
Punkty skupu surowców wtórnych zajmują się skupem surowców wtórnych, czyli odpadów produkcyjnych i zużytych wyrobów, które nie nadają się do powtórnego wykorzystania bez wcześniejszej przeróbki. Jaką rolę pełnią punkty skupów w systemie gospodarki odpadami? O tym przeczytasz poniżej.
Odpady z rozbiórki obiektów budowlanych – gdzie można je magazynować?
Pytanie: Jesteśmy firmą budowlaną, która zajmuje się prowadzeniem rozbiórek obiektów budowlanych. Przed wejściem na teren budowy podpisujemy z inwestorem „protokół wprowadzenia na budowę”. Czy na podstawie tego dokumentu mamy prawo do magazynowania na tym terenie powstałych podczas rozbiórki odpadów? Czy też potrzebujemy oddzielnej umowy wynajmu terenu przeznaczonego na magazynowanie odpadów?
Nowe karty przekazania odpadów – od kiedy i na jakich zasadach będą obowiązywać?
Planowana nowelizacja ustawy o odpadach obejmuje wprowadzenie nowych kart przekazania odpadów (KPO). Czy zmienione KPO będą obowiązywać już od roku 2018 i czy ich wprowadzenie jest ściśle powiązane z utworzeniem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami?
Nie masz pomysłu na ponowne wykorzystanie zużytych opon? Poszukaj inspiracji w poniższym artykule!
Pytanie: Moja firma zajmuje się recyklingiem opon. Poza działalnością związaną z przetwarzaniem opon chciałbym także rozpocząć sprzedaż strzępków gumowych. Wiem, że tego rodzaju odpady są stosowane w pracach budowlanych i transporcie drogowym. Czy istnieją inne przedsiębiorstwa, które skupują strzępki gumowe, a jeżeli tak, to w jaki sposób je wykorzystują? Najliczniejszą grupę odpadów gumowych stanowią zużyte opony samochodowe. Współczesny rozwój motoryzacji przyczynił się do znaczącego wzrostu ilości odpadów gumowych, których zagospodarowanie jest dużym problemem z punktu widzenia ochrony środowiska. Z tego względu prawodawstwo unijne zabrania składowania opon samochodowych i mobilizuje przedsiębiorców do ich ponownego wykorzystania. Istnieje wiele różnorakich możliwości zastosowania zużytych opon w przemyśle. Jednym z nich jest recykling energetyczny służący do produkcji paliwa i energii elektrycznej, które wytwarzane są w procesie współspalania odpadów gumowych w cementowniach oraz instalacjach energetycznych. Wykorzystanie odpadów gumowych jako paliwa jest bardzo popularne m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Niemczech czy Belgii. Innym rodzajem odzysku będzie recykling produktowy i materiałowy, w wyniku którego powstają granulat gumowy, drut stali stopowej oraz strzępki tekstylne. Z uwagi na kształt, właściwości materiałowe oraz zdolność amortyzacji hałasu i wstrząsów całe, pocięte czy też sprasowane opony można ponownie zastosować m.in. w budownictwie lądowym, wodnym, przemyśle hutniczym i gumowym, a nawet w rolnictwie.
Jak postępować ze zużytymi świetlówkami?
Pytanie: Kupujemy w hurtowni nowe świetlówki, a na fakturze widnieje opłata za ich recykling. Czy zatem jako zakład produkcyjny możemy przekazać tego typu odpady (o kodzie 16 02 13*) hurtowni, w której dokonaliśmy ich zakupu, a nie zakładowi przetwarzania? Czy w takim wypadku musimy wystawić KPO jako przekazujący i transportujący te odpady? Świetlówki stanowią grupę odpadów niebezpiecznych ze względu na szkodliwe metale ciężkie wchodzące w ich skład. Z tego względu na mocy ustawy o ZSEiE zużytych świetlówek nie wolno wrzucać do kontenerów z innymi odpadami komunalnymi. Można je natomiast przekazać:
Czy prowadzenie instalacji do przetwarzania plastikowych butelek na granulat wymaga uzyskania decyzji środowiskowej?
Przetwarzanie plastikowych butelek na granulat może być przedsięwzięciem klasyfikowanym w różnoraki sposób. Czy zatem podmioty prowadzące tego typu instalację muszą uzyskać decyzję środowiskową?