Sprawozdanie z tytułu uwalniania i transferu zanieczyszczeń

Pytanie: Co to jest PRTR? Czy jako zbierający i odbierający odpady jesteśmy zobowiązani do składania sprawozdania w zakresie uwalniania i transferu zanieczyszczeń?

Pozwolenie dla oczyszczalni ścieków

Pytanie: Wytwarzamy w oczyszczalni ścieków ok. 8 tys. Mg osadu/rok (ok. 2 tys. Mg suchej masy). Czy w określonych limitach 5 tys. Mg dla uzyskiwania pozwoleń na wytwarzanie odpadów brana jest pod uwagę całkowita, czy sucha masa osadu?

Opłata za odpady obowiązkowa bez względu na okoliczności

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi orzekł, że właściciel nieruchomości musi wnosić opłatę za odpady, nawet w przypadku gdy sam je segreguje i sprzedaje. Opłata ta jest bowiem ustawowym obowiązkiem i trzeba ją uiszczać, nawet gdy gmina niewłaściwie organizuje odbiór. Więcej szczegółów w artykule.

Opłata roczna BDO – kto i kiedy musi ją uiszczać

Pytanie: Jestem producentem opakowań i w 2018 roku dokonałem wpisu do BDO, uiściłem przy tym stosowną opłatę rejestrową. Czy w 2019 roku też będę musiał ponosić opłaty w związku z BDO?

Dowiedz się, jak wyznaczyć suchą masę odpadu

Pytanie: Nasza firma w ramach świadczonych usług zajmuje się odbiorem od klientów odpadów o kodzie 19 08 99 (inne niewymienione odpady) pochodzących ze zbiorników w oczyszczalni ścieków. W 2017 roku wytworzyliśmy 15 Mg odpadów o tym kodzie. Do sprawozdania o odpadach, które należy przedłożyć do marszałka do 15 marca każdego roku, trzeba dla tego kodu odpadu wyliczyć suchą masę odpadu. W jaki sposób powinniśmy to zrobić?

Zasady aktualizacji zezwoleń

Ustawa o odpadach z 20 lipca 2018 r., której większość przepisów weszła w życie 5 września 2018 r., wprowadziła konieczność aktualizacji pozwoleń odpadowych. Z czym się wiąże modyfikacja przepisów?

Skąd pozyskać wzory zaświadczeń?

Pytanie: Nowelizacja przepisów o odpadach wymaga dołączania do wniosków o wydanie pozwoleń odpadowych zaświadczeń o niekaralności za przestępstwa przeciwko środowisku bądź przestępstwa z art. 163−164 lub 168 na podstawie ustawy Kodeks karny oraz o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych – skąd pobrać ich wzory?

Jakie zmiany przepisów najbardziej dotkną gminy

Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) z 28 sierpnia br. ma rozwiązać aktualne problemy związane z gospodarką odpadami. Jak zmiany te rzutują  na pracę gminy?

SGO13

Składowanie odpadów komunalnych – jak go ograniczyć?

W 2012 roku 77 mln Mg odpadów komunalnych trafiło na składowiska w całej UE, co stanowi 32% wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych. Z artykułu dowiesz się, dlaczego składowanie tych odpadów szkodzi środowisku.

Problematyczne odpady komunalne

Najnowsze dane Eurostatu (za 2011 rok) pokazują, że łączna wysokość recyklingu i kompostowania wyniosła w Polsce 28%, co stanowi dużo niższy wynik niż średnia UE wynosząca 40% (25% recykling i 15% kompostowanie). Czy w związku z tym ​​Polska osiągnie postawiony przez UE cel 50% do 2020 roku?

Polskie problemy na tle innych krajów europejskich

Kraje UE osiągnęły znaczny postęp w zmniejszaniu wpływu odpadów na środowisko i zdrowie ludzkie. Wyzwaniem jest kontynuowanie tego postępu, szczególnie w odniesieniu do stosunkowo dużych ilości nieprzetworzonych odpadów, które nadal są składowane w wielu państwach członkowskich. W którą stronę powinniśmy zmierzać?

AGO46

Pozwolenie dla oczyszczalni ścieków

Pytanie: Wytwarzamy w oczyszczalni ścieków ok. 8 tys. Mg osadu/rok (ok. 2 tys. Mg suchej masy). Czy w określonych limitach 5 tys. Mg dla uzyskiwania pozwoleń na wytwarzanie odpadów brana jest pod uwagę całkowita, czy sucha masa osadu?

Opłata za odpady obowiązkowa bez względu na okoliczności

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi orzekł, że właściciel nieruchomości musi wnosić opłatę za odpady, nawet w przypadku gdy sam je segreguje i sprzedaje. Opłata ta jest bowiem ustawowym obowiązkiem i trzeba ją uiszczać, nawet gdy gmina niewłaściwie organizuje odbiór. Więcej szczegółów w artykule.

Opłata roczna BDO – kto i kiedy musi ją uiszczać

Pytanie: Jestem producentem opakowań i w 2018 roku dokonałem wpisu do BDO, uiściłem przy tym stosowną opłatę rejestrową. Czy w 2019 roku też będę musiał ponosić opłaty w związku z BDO?

AGO45

Planujesz gospodarować odpadami w kilku obszarach? Dowiedz się, co z wpisem do BDO

Nadanie numeru rejestrowego BDO umożliwia podmiotom prowadzenie zbierania, przetwarzania oraz transportu odpadów, ale nie zastępuje zezwoleń (z wyjątkiem zezwoleń na transport odpadów). Stanowi poświadczenie pełnoprawnego funkcjonowania podmiotu na rynku. Co powinieneś zrobić, jeśli zamierzasz prowadzić działalność odpadową w kilku obszarach?

Odpad czy produkt uboczny – jak to wygląda po zmianie przepisów

Od 29 sierpnia 2018 r. obowiązuje nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, która wprowadziła zmiany w zakresie uznawania przedmiotu za produkt uboczny. Jak teraz wygląda cała procedura?

Nowe warunki uzyskiwania zezwoleń odpadowych

Od 5 września 2018 r. obowiązuje ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1592). Przedsiębiorca, który ubiega się o wydanie zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów musi dostarczać do organu, poza dokumentami dotychczas wymaganymi, także operat przeciwpożarowy oraz dokument potwierdzający ustanowienie zabezpieczenia roszczeń. Co jeszcze się zmieniło?

AGO44

Procedura wpisu do działalności regulowanej krok po kroku

Firmy odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zajmują się działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. − Prawo przedsiębiorców. W konsekwencji są zobowiązane do uzyskania wpisu do rejestru. Jak bezbłędnie i szybko przejść przez tę procedurę?

Odpady zawierające PCB – jak z nimi postępować

Polichlorowane bifenyle, w skrócie określane jako PCB, stanowią wyjątkowo niebezpieczne związki chemiczne. O ich szkodliwości przesądzają właściwości rakotwórcze oraz negatywny wpływ na organizmy żywe. Czy w związku z tym odpady zawierające PCB mogą być przetwarzane? Jak je traktować w sprawozdawczości? O tym w artykule.

AGO43

Podrzucone odpady – jak z nimi postępować

Należy zawiadomić policję lub straż miejską oraz zgłosić sprawę do właściwego miejscowo organu ochrony środowiska, np. wójta. Co jeszcze musisz zrobić?

Odpowiadamy na pięć pytań dotyczących BDO

Pomimo, że termin na uzyskanie wpisu do BDO minął 24 lipca b.r., systematycznie spływają do nas wasze pytania i wątpliwości w zakresie funkcjonowania bazy. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze z nich.

SGO12

Sześć niezbędnych do prawidłowej pracy sektorów

W celu bezpiecznej dla środowiska i legalnej pracy stacji demontażu powinna spełniać wymagania określone w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy z 28 lipca 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji znajdziesz w artykule.

SDP − wymagania techniczne

Każda stacja demontażu musi zapewnić również właściwe warunki do przyjmowania pojazdów wycofanych z eksploatacji od ich właścicieli, a także do magazynowania przyjętych pojazdów oraz usuniętych z nich materiałów, części i zespołów, w tym części i zespołów przeznaczonych do ponownego użytku jako części zamienne.

Jakie decyzje powinieneś uzyskać, żeby prowadzić SDP?

Przed otwarciem stacji demontażu pojazdów musisz wybrać odpowiednią lokalizację, uwzględniając uwarunkowania formalne związane przede wszystkim z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. O jakich decyzjach powinieneś pamiętać? O tym w artykule.

AGO42

Przegląd ekologiczny instalacji do przetwarzania odpadów

Obowiązek sporządzenia przeglądu ekologicznego nakłada na przedsiębiorcę organ ochrony środowiska w przypadku stwierdzenia okoliczności wskazujących na możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na środowisko. Kiedy tak się stanie i jaki jest jego zakres?

Numer BDO – gdzie i kto musi go umieszczać

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zostali wpisani do BDO, otrzymali od marszałka województwa indywidualny numer rejestrowy. Do podmiotów tych zaliczani są m.in. przedsiębiorcy wprowadzający baterie i akumulatory czy wprowadzający sprzęt. Gdzie umieszczać numer BDO?

AGO41

Limity na odbiór odpadów zielonych

Pytanie: Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie sposobu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych. W uchwale tej ograniczyła ilość odbieranych odpadów zielonych do 2 worków miesięcznie (240 litrów). Możliwość ograniczenia ilości odpadów zielonych dają zapisy ustawy o utrzymaniu czystości, ale jednocześnie na stronie Ministerstwa Środowiska znajduje się informacja, że odpady kuchenne czy ogrodowe powinny trafić wspólnie do worka BIO (worek brązowy). Jak zatem sklasyfikować skoszoną trawę? Czy rada gminy słusznie ograniczyła odbiór tego rodzaju odpadów?

Konsultacje społeczne przy tworzeniu WPGO

Ustawa o odpadach nałożyła na samorząd wojewódzki obowiązek aktualizacji co 6 lat wojewódzkich planów gospodarki odpadami (WPGO) wraz z opracowaniem planów inwestycyjnych w formie załączników. W jakim zakresie społeczeństwo może ingerować w te dokumenty?

Kiedy możesz przekazać osady ściekowe do rekultywacji składowiska odpadów

Pytanie: Zamierzam przekazać osady ściekowe (kod odpadu 19 08 05) pochodzące z komunalnej oczyszczalni ścieków do rekultywacji biologicznej składowiska odpadów. Jakie badania musimy w takim przypadku wykonać?

SGO11

Poznaj listę załączników do wniosku

Wraz z wnioskiem konieczne jest także złożenie stosownych załączników. Zależnie od rodzaju działalności, którą prowadzisz, lista ta może być zróżnicowana. Więcej szczegółów w artykule.

Podstawowe informacje na temat BDO

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) ma stanowić narzędzie informatyczne, gromadzące dane o podmiotach wprowadzających na rynek produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami. Rejestr jest przeznaczony zarówno dla organów administracji państwowej, inspekcji ochrony środowiska, jak i przedsiębiorców. Początek działalności pierwszego modułu BDO to 24 stycznia 2018 r. Podstawowe informacje na temat tego rejestru znajdziesz w poniższym artykule.

AGO40

Odzysk odpadów medycznych – czy to możliwe

W związku z tym, że odpady medyczne zaliczane są do grupy odpadów niebezpiecznych i mogą mieć bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne, muszą być unieszkodliwiane. Czy jednak zawsze?

Odpady, które może odbierać PSZOK

Pytanie: Prowadzimy PSZOK (posiadamy pozwolenie na zbieranie odpadów) oraz stację przeładunkową, z której odpady zielone trafiają do RIPOK. Zdarza się, że podmioty gospodarcze nie objęte PSZOK chcą przywieźć do nas odpad o kodzie 200201. Czy możemy przyjmować ww. odpady od podmiotów spoza PSZOK?

AGO39

Zamówienia z wolnej ręki – kiedy mogą być realizowane przez gminę

Gmina może zlecić z wolnej ręki (in-house), spółce komunalnej, w której ma 100% udziałów, nie tylko odbiór, ale również zagospodarowanie odpadów komunalnych, z tym że możliwość ta dotyczy jedynie odpadów z nieruchomości zamieszkałych. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule.

Uwaga, marszałek może unieważnić wystawione DPR i DPO

Nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw wprowadziła prawo do unieważniania przez marszałka województwa, w drodze decyzji administracyjnej, dokumentów wystawianych m.in. przez firmy zajmujące się odzyskiem lub recyklingiem odpadów. Z artykułu dowiesz się, kiedy takie unieważnienie jest możliwe.

Są już nowe wzory dokumentów DPO i DPR

Z dnia 2 marca 2018 r. pochodzi projekt rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów DPO i DPR. Nowe dokumenty zostały opracowane na podstawie art. 23 ust. 13 ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

AGO36

Nowości w postępowaniu z zakaźnymi odpadami medycznymi

Pytanie: Weszło w życie nowe rozporządzenie, które jako maksymalny czas przechowywania odpadów zakaźnych podaje 24 godziny. Czy w związku z tym muszę codziennie przekazywać znikomą ilość odpadów zakaźnych o kodach 18 01 02*, 18 01 03*, 18 01 80* i 18 01 82*? Rozporządzenie wprowadziło także obowiązek widocznego oznakowania worków i pojemników – kto za to odpowiada i w jaki sposób zmieścić dane na pojemniku?

AGO35

Odpad niebezpieczny w świetle nowych przepisów – co się zmieniło?

20 grudnia Prezydent podpisał Ustawę z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Zmiany, które zostały wprowadzane  dotyczą m.in. klasyfikowania odpadów jako odpady niebezpieczne i transportu lądowego odpadów. Jakie zmiany nas czekają?

Nowe zasady w zatwierdzaniu taryf opłat za wodę i ścieki!

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo wodne zmienił się system nadzoru nad wysokością opłat za wodę i ścieki. Organy samorządowe będą zwolnione z obowiązku czuwania nad ich wysokością. Kto przejmie ich obowiązki?

AGO34

Na co zwrócić uwagę wypełniając KPO?

Do podstawowych dokumentów stosowanych na potrzeby prowadzenia ewidencji odpadów należą karta przekazania odpadu (KPO) oraz karta ewidencji odpadu (KEO). Nieprawidłowości w ich wypełnianiu są jedną z najczęstszych przyczyn nakładania kar przez WIOŚ.

SGO09

Niezbędna wiedza na temat zezwolenia na przetwarzanie odpadów

W przypadku gdy złożony wniosek o wydanie zezwolenia spełnia wymogi ustawowe – organ właściwy wydaje zezwolenie na przetwarzanie odpadów w drodze decyzji. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Jak zarobić na recyklingu?

Recykling odpadów jest branżą, która ze względu na sprzyjające jej regulacje prawne będzie się rozwijać, mogąc zapewnić przedsiębiorcom duży sukces finansowy. W poniższym artykule opisano kilka dziedzin recyklingu, którymi warto się zająć.

AGO33

Nowe karty przekazania odpadów – od kiedy i na jakich zasadach będą obowiązywać?

Planowana nowelizacja ustawy o odpadach obejmuje wprowadzenie nowych kart przekazania odpadów (KPO). Czy zmienione KPO będą obowiązywać już od roku 2018 i czy ich wprowadzenie jest ściśle powiązane z utworzeniem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami?