Jaki proces odzysku powinieneś wskazać w BDO
Pytanie: Mając decyzję, by sortować ręcznie, przetworzyliśmy odpad o kodzie 17 01 07 na odpad o kodzie 17 01 01 (np. 120 Mg) oraz na 17 01 02 (np. 50 Mg) − w decyzji jest to proces R12. Później przekazujemy ten odpad do innego klienta, który przetwarza go w procesie R5. W BDO mamy jako sposób gospodarowania wybrać przygotowanie do ponownego użycia czy inny proces odzysku?
Przekazywanie informacji gminom przez przedsiębiorstwa wod.-kan.
Dowiedz się, czy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mogą przekazywać gminom dane o zużyciu wody w celu kontroli związanej z pozbywaniem się nieczystości ciekłych.
Zasady ewidencjonowania odpadów opakowaniowych, które utraciły swój status
Pytanie: W jaki sposób firma, która jest recyklerem i wystawia dokumenty potwierdzające recykling (dalej: DPR), powinna prowadzić ewidencję w BDO - jak potwierdzać masę odpadów tworzyw sztucznych podanych recyklingowi w procesie R3? Dotychczas masa przetworzonego odpadu i poddana recyklingowi wykazana w DPR były równe masie, którą wskazywano w karcie przekazania odpadów (dalej: KPO). Obecnie do recyklingu ma się zaliczać masa odpadów poddanych bezpośrednio granulowaniu - ilość odpadów w punkcie obliczeniowym. Wiemy, ile powstaje przemiału, więc znamy punkt obliczeniowy, ale co z pozostałą częścią odpadów?
Zasady ewidencji odpadów przez stację demontażu
Pytanie: Stacja demontażu i skup złomu przyjmują złom od osób fizycznych o kodzie 160117, puszki o kodzie 150104 czy też inny złom z remontów (np. słupki, grzejniki, siatki z ogrodzenia). Składamy sprawozdanie do marszałka, a czy dla odpadów zbieranych w danej gminie mamy składać odrębne sprawozdanie do gminy? Jeżeli tak, to, czy wtedy w sprawozdaniu do marszałka już nie ujmuje się tych kodów?
Przepisy dotyczące audytu w zakresie ZSEiE
Audyt zewnętrzny muszą przeprowadzać organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dalej: ZSEiE) oraz zakłady go przetwarzające. Co warto o nim wiedzieć?
Pamiętaj – do końca kwietnia musisz złożyć analizę stanu gospodarki odpadami!
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma obowiązek sporządzenia corocznej analizy stanu gospodarki odpadami.
Odpady w SENT – co się zmieniło w praktyce
Sprawdź, jakie kroki muszą podjąć podmioty, które od 22 lutego 2022 r. objęte są systemem SENT, i jakie nowe obowiązki realizować.
Nowe mandaty od Inspekcji Ochrony Środowiska
Pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
- « pierwsza
- «
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- »
- ostatnia »
AGO 99
Już w 2023 roku prawdziwa rewolucja na rynku opakowań
Rynek opakowań w nowym roku zmieni się ze względu na konieczność wdrożenia trzech dużych pakietów przepisów związanych z: systemem kaucyjnym, dyrektywą plastikową (SUP − ang. Single Use Plastics) oraz rozszerzoną odpowiedzialnością producentów.
Jakie zmiany w przepisach o odpadach wejdą i miały wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.
Niektóre akty prawne zawierają przepisy, których wejście w życie jest opóźnione. Jakie przepisy z zakresu gospodarowania odpadami zaczną obowiązywać od 2023 roku? Które terminy zostały w ostatniej chwili zmienione? Podsumowanie znajdziesz w poniższym artykule.
AGO 98
Nielegalne spalanie odpadów – czy problem się nasili
Aktualna sytuacja geopolityczna powoduje, że rynek energii w Polsce ulega szybkim przemianom. Do 26 października obowiązywało rozporządzenie, które zezwalało na odstąpienie na 60 dni od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych. Jakie są dalsze plany rządu i jak to wpłynie na branżę odpadową?
Likwidacja barier administracyjnych dotyczących zabezpieczenia roszczeń
Trwają prace nad Komisyjnym projektem ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Ustawa wprowadza m.in. zmiany dotyczące zabezpieczenia roszczeń w ustawie o odpadach.
SGO 30
Czy energię ze spalania odpadów należy zaliczać do OZE
Spalanie odpadów ma niewątpliwie swoje zalety, ale czy pozyskiwanie energii w ten sposób można zaliczać do odnawialnych źródeł energii (OZE). Tego dowiesz się z artykułu.
AGO 97
Decyzje obowiązkowe przy przeprowadzaniu rekultywacji terenu
Pytanie: Pytanie: Mamy decyzję starosty na rekultywację terenów niekorzystnie przekształconych, a dla terenu działki nie został uchwalony MPZP. Rekultywacja będzie prowadzona odpadami o kodach: 10 09 03, 10 09 08, 10 09 10 oraz 10 12 08. Podczas rekultywacji spełnione zostaną warunki podane w rozporządzeniu w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami. Czy musimy mieć decyzję środowiskową (duś) na odzysk odpadów poza instalacjami?
Co wynika z danych ze sprawozdania o odpadach komunalnych
Pytanie: Pytanie: Czy w sprawozdaniu firmy zbierającej odpady masy z działu IIIA powinny się równać masie odpadów w działu VA (masie odpadów przekazanych do ponownego użycia i recyklingu)? A jeśli ta masa jest wyższa w dziale VA, to co to oznacza?
AGO 96
Czy katastrofa ekologiczna Odry przyczyni się do zwiększenia kontroli nad ściekami
W związku z ostatnią katastrofą ekologiczną związaną z zanieczyszczeniem Odry władze postanowiły zająć się problemem ścieków i ich nielegalnego odprowadzania. Jakie są plany zmian?
AGO 95
Inwestycje z zakresu gospodarki odpadami a mpzp
Podczas planowania inwestycji z zakresu gospodarki odpadami przede wszystkim należy sprawdzić, czy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (dalej: mpzp). Dlaczego to takie ważne i w jaki sposób to zrobić? Tego dowiesz się z artykułu.
Dotacje z programu LIFE na działania związane z odpadami
W maju 2022 roku Komisja Europejska oficjalnie uruchomiła nowy nabór w ramach międzynarodowego programu LIFE. Dofinansowanie pojedynczego projektu to przeciętnie od kilku do kilkudziesięciu milionów euro.
SGO 29
Zbiór informacji na temat gospodarowania odpadami opakowaniowymi
Określenie, czym jest gospodarka odpadami opakowaniowymi, wydaje się łatwe i intuicyjne. Jednocześnie w rzeczywistości proces ten nie okazuje się już tak oczywisty i jednoznaczny. W celu pełnego zrozumienia tego terminu, szczególnie w kontekście nowych przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.
AGO 94
Czy akumulatory samochodowe to odpady palne
Pytanie: Jak powinny być klasyfikowane zbierane zużyte akumulatory samochodowe − jako odpady palne czy niepalne? WIOŚ twierdzi, że są palne, gdyż zawierają tworzywa. Rzeczoznawca ppoż. uznał, że tworzywem jest ebonit, który jest niepalny. W karcie charakterystyki produktu zapisano zaś, że zawierają tworzywa słabo-palne. Jak rozwiązać tę sprzeczność?
AGO 93
Do końca czerwca są ważne uchwały o opłatach za odpady
Dnia 30 czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały dotyczące stawek za pojemniki lub worki, które były podjęte przed 1 stycznia 2022 r., czyli przed wejściem w życie ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.
Co należy uwzględnić w sprawozdaniu do GUS
Pytanie: W załączniku do sprawozdania SG-01 – „Statystyka gminy: gospodarka mieszkaniowa i komunalna” mam problem z działem 2 – „Koszty systemu gospodarki odpadami − w tym odbierania/zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych”. Jakie koszty powinnam uwzględnić w tym punkcie? Czy bierzemy pod uwagę masy z punktów skupu?
Baza BDO – wątpliwości i problemy gospodarujących odpadami
Baza danych o odpadach (BDO) pomimo długiego stażu funkcjonowania wciąż zyskuje nowe funkcjonalności, a tym samym wśród użytkowników pojawiają się wątpliwości dotyczące jej użytkowania.
AGO 92
Maksymalne stawki za odbiór odpadów komunalnych
Pojawiło się nowe obwieszczenie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 30 marca 2022 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem w 2021 roku. W związku z tym określono maksymalne stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
SGO 28
Katalog kar w gospodarce odpadami
Podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą z naruszeniem przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: POŚ), w tym ustawy o odpadach, musi się liczyć z możliwością nałożenia na niego administracyjnej kary pieniężnej. Kto i za jakie przewinienia może nałożyć taką karę? Czy można się odwołać od decyzji o karze, a jeśli tak, to jak napisać dobre odwołanie? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz w wydaniu specjalnym.
AGO 91
Jaki proces odzysku powinieneś wskazać w BDO
Pytanie: Mając decyzję, by sortować ręcznie, przetworzyliśmy odpad o kodzie 17 01 07 na odpad o kodzie 17 01 01 (np. 120 Mg) oraz na 17 01 02 (np. 50 Mg) − w decyzji jest to proces R12. Później przekazujemy ten odpad do innego klienta, który przetwarza go w procesie R5. W BDO mamy jako sposób gospodarowania wybrać przygotowanie do ponownego użycia czy inny proces odzysku?
AGO 90
Co, jeśli zapomniałeś wystawić konieczne KPO
Pytanie: Gmina prowadząca PSZOK nie wystawiła trzech kart przekazania odpadów (dalej: KPO) dotyczących leków na odpady o masie 0,06 Mg (niedopatrzenie pracownika). Jak sobie z tym poradzić? Jakie mogą być konsekwencje? Ilość odpadów z wystawionych przez PSZOK KPO nie zgadzała się z ilością w sprawozdaniu podmiotu odbierającego odpady z PSZOK.
AGO 88
Informacje o nowych przepisach istotnych dla gmin
Pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym gminy będą mogły kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane stosowne umowy w tym zakresie. Ponadto jedną z nowości jest możliwość dopłacania przez gminy do systemu gospodarki odpadami ze środków własnych.
Czy obowiązuje Cię opłata produktowa
Pytanie: Na terenie zakładu leżą odpady (odpadowe tworzywa opakowaniowe) w ilości około 500 Mg. Czy muszę z tego tytułu wnieść opłatę produktową do marszałka województwa? Czy sporządzając sprawozdanie o produktach i opakowaniach, na samym końcu mogę po prostu dołączyć w pdf-ie skan pełnomocnictwa opatrzonego zwykłym podpisem i potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej jako inny dokument?
Co zrobić, jeśli otrzymasz negatywną opinię na temat regulaminu dostarczania wody
Co w sytuacji, gdy regulator negatywnie zaopiniuje projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków? Jakie są konsekwencje? Czy każde zmiany w regulaminie również należy zaopiniować?
AGO 87
Jak ewidencjonować odpady z odzysku metali
Pytanie: Mamy pozwolenie na prowadzenie odzysku metali w procesie R12. Jeśli odzyskaliśmy rury z przyjętego złomu stalowego, które chcemy sprzedać jako rury, a nie złom (proces R4), to czy jest to przygotowanie do ponownego użycia? Jeśli mam odpad w postaci obudowy stalowo-aluminiowej (kod 170405 lub 170407), który waży np. 10 kg, to jak to wprowadzić w BDO (np. po odzysku otrzymałem 7 kg stali i 3 kg aluminium)?
Gospodarujesz odpadami? To musisz wiedzieć o KOBiZE
W artykule przedstawiono odpowiedzi na często pojawiające się wśród podmiotów gospodarujących odpadami pytania dotyczące KOBiZE.
AGO 86
Audyt ZSEiE – kto musi go przeprowadzić
Pytanie: Prowadzę recykling odpadów pochodzących z ZSEiE i wystawiam dokumenty potwierdzające ten recykling. Czy jestem zobligowany do przeprowadzenia corocznego audytu recyklera?