Wystarczająca forma potwierdzenia transportu odpadów w BDO
Czy w przypadku kontroli wystarczy postać elektroniczna potwierdzenia transportu odpadów, czy też konieczny jest wydruk dokumentu? Ministerstwo Klimatu oraz sąd uważają, że wystarczy potwierdzenie na ekranie laptopa lub telefonu, organy administracji twierdzą, że to za mało. Kto ma rację?
Transgraniczne przemieszczanie odpadów a BDO i inne przepisy
Pytanie: Wysyłam złom (zielona lista) i muszę wypełnić załącznik VII, wpisując w polu nr 2 odbiorcę. Kupującym jest pośrednik, ale miejsce dostawy odpadów wskazano w innym kraju, ponieważ transportujemy odpad na jego zlecenie do miejsca rozładunku. Czyje dane mam wpisać: kupującego czy miejsca rozładunku? Jakie dokumenty musi mieć jeszcze kierowca podczas transportu? Czy muszę otrzymać zezwolenie z Inspektoratu Ochrony Środowiska, kartę przekazania odpadów itp.?
Sprawdź, czy masz do czynienia z odpadem, czy produktem ubocznym
Pytanie: Czy rozporządzenie Rady (UE) nr 333/2011 z 31 marca 2011 r. ustanawiające kryteria określające, kiedy pewne rodzaje złomu przestają być odpadami na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE, dotyczy także złomu w postaci wiórów tytanowych?
Siła wyższa w kontekście odpowiedzialności przedsiębiorstw wod.-kan.
Budowa i utrzymanie sieci wodociągowej, jak też kanalizacyjnej to część zadań własnych gminy. W wykonywaniu tych zadań gmina może korzystać z pomocy utworzonego przez siebie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, które będzie odpowiedzialne m.in. za wyrządzone przez siebie szkody. Czy w każdym przypadku?
Proces modernizacji elektrociepłowni w kontekście wykorzystania biomasy
Pytanie: W jakim stopniu elektrociepłownie w Polsce są zainteresowane wykorzystaniem biomasy? Czy osady ściekowe z naszej oczyszczalni mogą stać się niedługo cennym źródłem energii?
Problemy z ewidencją recyklerów zużytych opon
Pytanie: Prowadzę instalację do recyklingu zużytych opon. Część firm przekazując nam opony, wystawia karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Tłumaczy, że jeśli tak je przyjęła, to tak musi przekazać. Czy przyjąwszy w ten sposób zużyte opony, powinnam też przygotować sprawozdanie dotyczące odpadów komunalnych? Gdzie ewidencjonować te odpady komunalne?
Godziny przekazywania odpadów w BDO
Pytanie: Jesteśmy przejmującym odpad. Co mamy zrobić, gdy przekazujący wystawia kartę przekazania odpadów (KPO), wskazując jako rozpoczęcie transportu przykładowo wtorek godzinę 7, a odpad dojeżdża do nas w środę o godzinie 15 (transport tyle nie trwa, jednak firma przekazująca tak wystawia KPO)? Czy nie będzie dla nas problem w momencie kontroli?
Dokumenty odpadowe, które musi przygotowywać każda gmina
Do zadań własnych każdej gminy należy utrzymanie czystości i porządku na jej terenie. Poza budową instalacji, tworzeniem i nadzorowaniem systemu gospodarki odpadami komunalnymi gminy prowadzą także działalność informacyjną i edukacyjną na swoich stronach internetowych, a także przygotowują dokumentację sprawozdawczą i analityczną.
- « pierwsza
- «
- 92
- 93
- 94
- 95
- 96
- »
- ostatnia »
2025
Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.
2024
Nowe przepisy dotyczące mikroplastiku
Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia dotyczącego mikroplastiku, a konkretnie granulatów i ich uwalniania do środowiska.
Kwestie przewozu nowych odpadów objętych SENT
Pytanie: Firma nie ma konta na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), ale ma do przekazania w lutym 2024 roku farby o kodzie 08 01 11* w ilości 1,5 Mg. Zgodnie z nowym rozporządzeniem ten odpad trzeba zgłosić do systemu SENT. Czy jako firma odbierająca odpad i przewoźnik możemy wystawić SENT 205? Czy firma przekazująca musi rejestrować się na PUESC, nawet jeśli odpad przekazuje raz na 3 lata?
2023
Raport, który musisz złożyć do KOBiZE
Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.
Przykładowe wyliczenia emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw
Krajowa baza podaje wskaźniki emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw. Jednak często wyliczanie emisji staje się problematyczne. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?
Informacja i opłata za korzystanie ze środowiska
Bardzo ważnym obowiązkiem jest uiszczenie opłaty za korzystanie ze środowiska oraz złożenie informacji o zakresie korzystania ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza oraz składują odpady. Termin na uiszczenie opłat i złożenie informacji to 31 marca 2022 r.
2022
Błędy w regulaminach dotyczących wody i ścieków – jak ich unikać
W bieżącym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, rady gmin zostały zobowiązane przez ustawodawcę do zmiany dotychczasowych regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Przy okazji zmiany regulaminów warto wyeliminować inne błędy w zapisach, które może podważyć organ regulacyjny lub właściwy wojewoda.
Błędy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów komunalnych
Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto znać podstawowe zasady i błędy popełniane w tej kwestii.
Audyt ZSEiE – kto musi go przeprowadzić
Pytanie: Prowadzę recykling odpadów pochodzących z ZSEiE i wystawiam dokumenty potwierdzające ten recykling. Czy jestem zobligowany do przeprowadzenia corocznego audytu recyklera?
2020
Czy PSZOK może przyjmować ZSEE od firm prywatnych
Pytanie: Czy do PSZOKU prowadzonego przez firmę prywatną (na podstawie umowy z gminą na odbiór odpadów od mieszkańców) mogą być przyjmowane odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) od firm prywatnych? Jaki należy przyjąć wówczas kod odpadu przy wprowadzaniu ich do ewidencji – 16 02 14, 20 01 35* czy 20 01 36? W jaki sposób dokumentować odbiór takich odpadów od firm prywatnych?
2019
Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?
BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu
Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.