Dowiedz się, jak wyznaczyć suchą masę odpadu
Pytanie: Nasza firma w ramach świadczonych usług zajmuje się odbiorem od klientów odpadów o kodzie 19 08 99 (inne niewymienione odpady) pochodzących ze zbiorników w oczyszczalni ścieków. W 2017 roku wytworzyliśmy 15 Mg odpadów o tym kodzie. Do sprawozdania o odpadach, które należy przedłożyć do marszałka do 15 marca każdego roku, trzeba dla tego kodu odpadu wyliczyć suchą masę odpadu. W jaki sposób powinniśmy to zrobić?
Zasady aktualizacji zezwoleń
Ustawa o odpadach z 20 lipca 2018 r., której większość przepisów weszła w życie 5 września 2018 r., wprowadziła konieczność aktualizacji pozwoleń odpadowych. Z czym się wiąże modyfikacja przepisów?
Skąd pozyskać wzory zaświadczeń?
Pytanie: Nowelizacja przepisów o odpadach wymaga dołączania do wniosków o wydanie pozwoleń odpadowych zaświadczeń o niekaralności za przestępstwa przeciwko środowisku bądź przestępstwa z art. 163−164 lub 168 na podstawie ustawy Kodeks karny oraz o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych – skąd pobrać ich wzory?
Jakie zmiany przepisów najbardziej dotkną gminy
Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) z 28 sierpnia br. ma rozwiązać aktualne problemy związane z gospodarką odpadami. Jak zmiany te rzutują na pracę gminy?
Przeciwdziałanie uciążliwościom zapachowym odpadów
Gospodarowanie odpadami powoduje uciążliwości zapachowe praktycznie na każdym etapie działalności. Oddziaływanie zależne jest od wielu czynników, w tym m.in. od rozwiązań technologicznych i poprawności eksploatacji, a także od pory roku i wielkości emisji. Jak skutecznie walczyć z odorami?
Pozwolenie odpadowe a nowy oddział firmy
Pytanie: W istniejącym oddziale posiadamy pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Chcemy otworzyć nowy oddział firmy, który będzie znajdować się w tym samym mieście, a jego działalność również będzie wymagać pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Czy musimy składać nowy wniosek?
Potwierdzenie unieszkodliwienia zakaźnych odpadów medycznych
Zwolnienie z prowadzenia ewidencji przy wykorzystaniu KEO obejmuje przedsiębiorców, którzy wytwarzają odpady niebezpieczne do 100 kg rocznie oraz odpady inne niż niebezpieczne do 5 Mg rocznie. Szczególny przypadek stanowią zakaźne odpady medyczne.
Planujesz gospodarować odpadami w kilku obszarach? Dowiedz się, co z wpisem do BDO
Nadanie numeru rejestrowego BDO umożliwia podmiotom prowadzenie zbierania, przetwarzania oraz transportu odpadów, ale nie zastępuje zezwoleń (z wyjątkiem zezwoleń na transport odpadów). Stanowi poświadczenie pełnoprawnego funkcjonowania podmiotu na rynku. Co powinieneś zrobić, jeśli zamierzasz prowadzić działalność odpadową w kilku obszarach?
2024
Jakich decyzji będzie wymagać modernizacja oczyszczalni ścieków
Pytanie: Chcemy zmodernizować małą oczyszczalnię znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta o RLM 446. W planach jest budowa zagęszczacza grawitacyjnego, a następnie wywożenie zagęszczonego osadu (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią i do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Jakich decyzji z zakresu ochrony środowiska będziemy potrzebować w takim przypadku?
2023
Raport, który musisz złożyć do KOBiZE
Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.
Przykładowe wyliczenia emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw
Krajowa baza podaje wskaźniki emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw. Jednak często wyliczanie emisji staje się problematyczne. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?
Informacja i opłata za korzystanie ze środowiska
Bardzo ważnym obowiązkiem jest uiszczenie opłaty za korzystanie ze środowiska oraz złożenie informacji o zakresie korzystania ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza oraz składują odpady. Termin na uiszczenie opłat i złożenie informacji to 31 marca 2022 r.
2022
Błędy w regulaminach dotyczących wody i ścieków – jak ich unikać
W bieżącym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, rady gmin zostały zobowiązane przez ustawodawcę do zmiany dotychczasowych regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Przy okazji zmiany regulaminów warto wyeliminować inne błędy w zapisach, które może podważyć organ regulacyjny lub właściwy wojewoda.
Błędy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów komunalnych
Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto znać podstawowe zasady i błędy popełniane w tej kwestii.
Audyt ZSEiE – kto musi go przeprowadzić
Pytanie: Prowadzę recykling odpadów pochodzących z ZSEiE i wystawiam dokumenty potwierdzające ten recykling. Czy jestem zobligowany do przeprowadzenia corocznego audytu recyklera?
2020
Czy PSZOK może przyjmować ZSEE od firm prywatnych
Pytanie: Czy do PSZOKU prowadzonego przez firmę prywatną (na podstawie umowy z gminą na odbiór odpadów od mieszkańców) mogą być przyjmowane odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) od firm prywatnych? Jaki należy przyjąć wówczas kod odpadu przy wprowadzaniu ich do ewidencji – 16 02 14, 20 01 35* czy 20 01 36? W jaki sposób dokumentować odbiór takich odpadów od firm prywatnych?
2019
Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?
BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu
Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.