Gospodarka odpadami − oleje przepracowane
Oleje przepracowane − jaki jest podział obowiązków na ich wytwórcę, zbierającego i przetwarzającego? O tym przeczytasz w artykule.
Działalność regulowana a zapisy umowy ADR
Pytanie: Czy na odbieranie ZSEE w ramach umowy przetargowej z gminą (mamy wpis do działalności regulowanej) konieczne jest realizowanie zapisów umowy ADR?
Zróżnicowanie częstotliwości odbierania odpadów
Pytanie: Czy zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach likwidują zróżnicowanie odbierania niesegregowanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów w podziale na gminy miejskie, wiejskie oraz części gmin miejsko-wiejskich? Czy w takim razie będzie obowiązywało zróżnicowanie tych częstotliwości bez różnicowania na gminy? Od kiedy obowiązuje lub będzie obowiązywać ta zmiana?
Zmiany w prawie budowlanym a gospodarka wodno-ściekowa
Nowelizacja ustawy Prawo budowlane zakłada m.in. przyspieszenie podłączeń nowo wybudowanych obiektów do sieci kanalizacyjnej, a także zmiany w zakresie terminu ważności wydawanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne warunków przyłączenia do sieci. Szczegóły poniżej.
Zmiany w deklaracjach odpadowych
Pytanie: Kiedy wchodzą w życie zmiany w zakresie terminów przyjęcia deklaracji odpadowych (do 10 dnia następnego miesiąca)?
Zasady wspólnego magazynowania odpadów
Z artykułu dowiesz się, czy odpady przeznaczone do zbierania i przetwarzania mogą być magazynowane razem.
Zabezpieczenie roszczeń przez zbierających i przetwarzających odpady
Pytanie: Czy zabezpieczenie roszczeń liczymy od wszystkich odpadów, także tych wytwarzanych i niezwiązanych ze zbieraniem i przetwarzaniem?
Wytyczne w zakresie przygotowania operatu przeciwpożarowego
Operat przeciwpożarowy został wprowadzony jako obligatoryjna część dokumentacji do wykonania przez podmioty wytwarzające, zbierające lub przetwarzające odpady palne. Zgodnie z nowelizacją ustawy o odpadach (uo) musi on być złożony do 5 marca 2020 r. w formie załącznika.
Wdrożenie wizyjnego systemu kontroli
Pytanie: Nadal mam nieuaktualnioną decyzję na zbieranie odpadów – czy muszę prowadzić monitoring? Jeśli posiadam pozwolenie na wytwarzanie, to czy mam udostępnić obraz tylko odpadów przetwarzanych? Co z odpadami wytworzonymi w trakcie przetwarzania i magazynowanymi po tym procesie – mają być objęte monitoringiem?
2025
Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.
2024
Jakich decyzji będzie wymagać modernizacja oczyszczalni ścieków
Pytanie: Chcemy zmodernizować małą oczyszczalnię znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta o RLM 446. W planach jest budowa zagęszczacza grawitacyjnego, a następnie wywożenie zagęszczonego osadu (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią i do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Jakich decyzji z zakresu ochrony środowiska będziemy potrzebować w takim przypadku?
2023
Raport, który musisz złożyć do KOBiZE
Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.
Przykładowe wyliczenia emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw
Krajowa baza podaje wskaźniki emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw. Jednak często wyliczanie emisji staje się problematyczne. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?
Informacja i opłata za korzystanie ze środowiska
Bardzo ważnym obowiązkiem jest uiszczenie opłaty za korzystanie ze środowiska oraz złożenie informacji o zakresie korzystania ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza oraz składują odpady. Termin na uiszczenie opłat i złożenie informacji to 31 marca 2022 r.
2022
Błędy w regulaminach dotyczących wody i ścieków – jak ich unikać
W bieżącym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, rady gmin zostały zobowiązane przez ustawodawcę do zmiany dotychczasowych regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Przy okazji zmiany regulaminów warto wyeliminować inne błędy w zapisach, które może podważyć organ regulacyjny lub właściwy wojewoda.
Błędy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów komunalnych
Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto znać podstawowe zasady i błędy popełniane w tej kwestii.
Audyt ZSEiE – kto musi go przeprowadzić
Pytanie: Prowadzę recykling odpadów pochodzących z ZSEiE i wystawiam dokumenty potwierdzające ten recykling. Czy jestem zobligowany do przeprowadzenia corocznego audytu recyklera?
2020
Czy PSZOK może przyjmować ZSEE od firm prywatnych
Pytanie: Czy do PSZOKU prowadzonego przez firmę prywatną (na podstawie umowy z gminą na odbiór odpadów od mieszkańców) mogą być przyjmowane odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) od firm prywatnych? Jaki należy przyjąć wówczas kod odpadu przy wprowadzaniu ich do ewidencji – 16 02 14, 20 01 35* czy 20 01 36? W jaki sposób dokumentować odbiór takich odpadów od firm prywatnych?
2019
Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?
BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu
Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?
2018
10 kroków do założenia firmy zajmującej się recyklingiem
Satysfakcjonująca działalność recyklingowa to taka, która pozwala czerpać zyski, a jednocześnie pomaga środowisku. Jest to przedsięwzięcie ambitne, a osoby, które się na nie zdecydują, muszą zmierzyć się z dużą konkurencją na rynku. Jeżeli jednak chcesz założyć firmę zajmującą się recyklingiem, to zapoznaj się z 10 krokami, które dzielą cię od wyznaczonego celu.
2017
Czy starosta może od razu zabrać zezwolenie, jeżeli firma narusza jego warunki?
Przedsiębiorca musi przestrzegać warunków zezwolenia na zbieranie i transport odpadów. Jeśli jednak naruszy tę zasadę, organ musi przeprowadzić konkretne, wynikające z przepisów działania, a nie od razu zabierać zezwolenie. Tak orzekł WSA w Gdańsku.