Sprawozdania PSZOK w przypadku przekroczenia limitów przyjmowanych odpadów

Pytanie: Prowadzimy PSZOK, w którym przyjmowanie niektórych odpadów jest limitowane (np. 8 sztuk opon, 200 kg odpadów ulegających biodegradacji). W ramach decyzji na zbieranie odpłatnie przyjmujemy nadwyżki odpadów limitowanych. Czy odebrane ponad limit odpady powinniśmy wykazać w sprawozdaniu podmiotu prowadzącego PSZOK?

Przydatne wskazówki dotyczące sprawozdawczości odbierającego odpady komunalne

Odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości mają wiele obowiązków, w tym sporządzanie rocznego sprawozdania.

Przepisy w zakresie gospodarowania odpadami, które obowiązują od 2024 roku

Planując realizację obowiązków środowiskowych w 2024 roku, warto zwrócić uwagę na zmiany prawne dotyczące odpadów. Jakie? Dowiesz się z artykułu.

Przeniesienie zezwolenia na zbieranie odpadów podczas zmiany formy prawnej firmy

Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chcę wystąpić z wnioskiem o nowe zezwolenie na zbieranie odpadów (obecne wygasa w 2024 roku). W przyszłym roku planuję przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o. Czy zezwolenie na zbieranie będę mógł przenieść na nowo powstały podmiot, czy nowa spółka będzie musiała ubiegać się o nowe zezwolenie?

Przekazanie wyników pomiarów za rok 2023 przez spalarnie odpadów

Niektóre podmioty działające w branży odpadowej objęte są obowiązkiem stałego monitorowania ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska. Które i na jakich zasadach?

Przedrostki ex a ewidencja odpadów

Pytanie: Firma dostarcza nam odpad pod kodem ex 15 01 02, a my w decyzji mamy tylko kod 15 01 02. Czy w związku z tym możemy przyjmować te odpady? W jakich sytuacjach należy używać tego przedrostka i czy należy prowadzić odrębną ewidencję dla kodu ex 15 01 02?

Pomiary biogazu i biometanu

Pojawił się nowy projekt rozporządzenia dotyczącego wymagań w zakresie pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, wytworzonych w instalacjach OZE i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe.

Podsumowanie roku w ewidencji odpadów – o czym musisz pamiętać, żeby uniknąć kar

Ewidencja odpadów stanowi podstawę właściwej realizacji obowiązku sprawozdawczego. Sprawozdanie w zakresie gospodarowania odpadami składa się do 15 marca, ale warto sprawdzić przed zakończeniem roku, czy ewidencja prowadzona w BDO nie zawiera błędów.

AGO 117

Czy raport PRTR musi też być składany dla zamkniętego składowiska

Pytanie: Zakład prowadzi składowisko odpadów, dla którego składany jest raport PRTR. Ponadto zarządza składowiskiem odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, na którym przestano przyjmować odpady w I kwartale 2006 roku. Czy dla drugiej instalacji też powinien być składany raport PRTR?

Administracja dotycząca spalania odpadów pod kontrolą NIK

Najwyższa Izba Kontroli zrealizowała kontrolę dotyczącą nadzoru administracji w obszarze termicznego przekształcania odpadów. Jakie są jej rezultaty?

AGO 116

Czy będą rewolucje w systemie BDO w 2024 roku

W Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO) są planowane znaczące zmiany. Obecnie zespół BDO intensywnie pracuje nad ich szybkim wprowadzeniem. Które ze zmian już wdrożono w systemie, a nad którymi wciąż trwają prace?

SGO 36

Konieczność zmiany umowy z odbiorcami

Istnieją przyczyny powodujące, że zmiana umowy jest konieczna, a niedopełnienie tego obowiązku, określonego często konkretnym terminem, stanowi naruszenie prawa bądź prawomocnego orzeczenia.

Budynki wielolokalowe – jak sobie z nimi radzić

W budynkach wielolokalowych zasady dostarczania wody i odprowadzania ścieków wyglądają nieco inaczej niż przy dostarczaniu innych mediów. Jak powinny wyglądać umowy i rozliczenia wody i ścieków w budynkach wielolokalowych?

Bezbłędnie przygotuj umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków

W tym numerze specjalnym zajmiemy się głównymi aspektami zawierania takich umów i zarządzania nimi. Co warto o nich wiedzieć?

AGO 115

Dalsza walka z nielegalnymi składowiskami odpadów

Minister klimatu i środowiska zapowiedziała powstanie specjalnego zespołu w Ministerstwie, którego zadaniem będzie znalezienie rozwiązania problemu nielegalnych składowisk odpadów.

Audyt recyklera zużytego sprzętu − jak się do niego przygotować, by uniknąć stresu

Jeżeli dane przedsiębiorstwo zajmuje się recyklingiem lub innymi formami odzysku odpadów opakowaniowych, ich eksportem czy też przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE), prawdopodobnie spotkało się z koniecznością przeprowadzania corocznych audytów zewnętrznych. Co to dokładnie oznacza?

AGO 113

Dopuszczalny czas magazynowania zbieranych odpadów

Pytanie: Jak długo mogę magazynować odpady w ramach decyzji na ich zbieranie? Chodzi o odpady inne niż niebezpieczne i niebezpieczne. Czy przepisy, że odpady mogą być zbierane tylko rok, zostały zmienione? Co, jeśli przekroczymy dopuszczalny termin?

Czy podmiot sam może sobie wystawić zaświadczenie o ZSEiE

Pytanie: Czy prowadzący zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE) może sam sobie wystawić zaświadczenie potwierdzające recykling w procesach recyklingu realizowanych w innej prowadzonej przez siebie instalacji?

SGO 35

Najważniejsze zasady składania sprawozdań za pomocą BDO

Sprawozdania składa się w formie elektronicznej z użyciem indywidualnego konta w BDO. Jakie jeszcze zasady obowiązują?

AGO 112

Jakich decyzji będzie wymagać modernizacja oczyszczalni ścieków

Pytanie: Chcemy zmodernizować małą oczyszczalnię znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta o RLM 446. W planach jest budowa zagęszczacza grawitacyjnego, a następnie wywożenie zagęszczonego osadu (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią i do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Jakich decyzji z zakresu ochrony środowiska będziemy potrzebować w takim przypadku?