Zbiorcze podsumowanie terminów składania sprawozdań

Część sprawozdań składanych do BDO to raporty opłatowe, a część – wyłącznie informacyjne, bez konieczności naliczania opłat. Jakie są terminy ich składania?

Wszystkie sprawozdania składane za pośrednictwem BDO w pigułce

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) to baza, w której są gromadzone informacje na temat wprowadzania produktów i opakowań do obrotu oraz gospodarowania odpadami.

Sprawozdanie dotyczące produktów

Kolejny rodzaj sprawozdań to raporty dotyczące produktów będących oponami, olejami, preparatami smarowymi. Co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje raportów wprowadzeniowych

Jedna z grup raportów w BDO obejmuje sprawozdawczość związaną z wprowadzaniem do obrotu produktów i opakowań.

Nowy rodzaj sprawozdań od 2023 roku

Od 2023 roku obowiązują rozszerzone zapisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (po wdrożeniu dyrektywy SUP – Single Use Plastics) dotyczące niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Sprawozdanie należy złożyć po raz pierwszy za okres od 24 maja 2023 do 31 grudnia 2023, przy czym nie wiąże się to żadnym obowiązkiem opłatowym (obowiązki opłatowe wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku).

Najważniejsze zasady składania sprawozdań za pomocą BDO

Sprawozdania składa się w formie elektronicznej z użyciem indywidualnego konta w BDO. Jakie jeszcze zasady obowiązują?

Zbieranie i przetwarzanie odpadów w tym samym miejscu

Pytanie: Czy można prowadzić zbieranie i przetwarzanie odpadów (objęte dwoma różnymi decyzjami) w jednym miejscu prowadzenia działalności? Procesy odbywają się pod tym samym adresem, a odpady są w różnych magazynach.

Utylizacja odpadów przeterminowanego silikonu

Pytanie: W jaki sposób powinno się utylizować przeterminowany silikon w opakowaniach?

AGO 117

Czy raport PRTR musi też być składany dla zamkniętego składowiska

Pytanie: Zakład prowadzi składowisko odpadów, dla którego składany jest raport PRTR. Ponadto zarządza składowiskiem odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, na którym przestano przyjmować odpady w I kwartale 2006 roku. Czy dla drugiej instalacji też powinien być składany raport PRTR?

Administracja dotycząca spalania odpadów pod kontrolą NIK

Najwyższa Izba Kontroli zrealizowała kontrolę dotyczącą nadzoru administracji w obszarze termicznego przekształcania odpadów. Jakie są jej rezultaty?

AGO 116

Czy będą rewolucje w systemie BDO w 2024 roku

W Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO) są planowane znaczące zmiany. Obecnie zespół BDO intensywnie pracuje nad ich szybkim wprowadzeniem. Które ze zmian już wdrożono w systemie, a nad którymi wciąż trwają prace?

SGO 36

Konieczność zmiany umowy z odbiorcami

Istnieją przyczyny powodujące, że zmiana umowy jest konieczna, a niedopełnienie tego obowiązku, określonego często konkretnym terminem, stanowi naruszenie prawa bądź prawomocnego orzeczenia.

Budynki wielolokalowe – jak sobie z nimi radzić

W budynkach wielolokalowych zasady dostarczania wody i odprowadzania ścieków wyglądają nieco inaczej niż przy dostarczaniu innych mediów. Jak powinny wyglądać umowy i rozliczenia wody i ścieków w budynkach wielolokalowych?

Bezbłędnie przygotuj umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków

W tym numerze specjalnym zajmiemy się głównymi aspektami zawierania takich umów i zarządzania nimi. Co warto o nich wiedzieć?

AGO 115

Dalsza walka z nielegalnymi składowiskami odpadów

Minister klimatu i środowiska zapowiedziała powstanie specjalnego zespołu w Ministerstwie, którego zadaniem będzie znalezienie rozwiązania problemu nielegalnych składowisk odpadów.

Audyt recyklera zużytego sprzętu − jak się do niego przygotować, by uniknąć stresu

Jeżeli dane przedsiębiorstwo zajmuje się recyklingiem lub innymi formami odzysku odpadów opakowaniowych, ich eksportem czy też przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE), prawdopodobnie spotkało się z koniecznością przeprowadzania corocznych audytów zewnętrznych. Co to dokładnie oznacza?

AGO 113

Dopuszczalny czas magazynowania zbieranych odpadów

Pytanie: Jak długo mogę magazynować odpady w ramach decyzji na ich zbieranie? Chodzi o odpady inne niż niebezpieczne i niebezpieczne. Czy przepisy, że odpady mogą być zbierane tylko rok, zostały zmienione? Co, jeśli przekroczymy dopuszczalny termin?

Czy podmiot sam może sobie wystawić zaświadczenie o ZSEiE

Pytanie: Czy prowadzący zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE) może sam sobie wystawić zaświadczenie potwierdzające recykling w procesach recyklingu realizowanych w innej prowadzonej przez siebie instalacji?

SGO 35

Najważniejsze zasady składania sprawozdań za pomocą BDO

Sprawozdania składa się w formie elektronicznej z użyciem indywidualnego konta w BDO. Jakie jeszcze zasady obowiązują?

AGO 112

Jakich decyzji będzie wymagać modernizacja oczyszczalni ścieków

Pytanie: Chcemy zmodernizować małą oczyszczalnię znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta o RLM 446. W planach jest budowa zagęszczacza grawitacyjnego, a następnie wywożenie zagęszczonego osadu (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią i do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Jakich decyzji z zakresu ochrony środowiska będziemy potrzebować w takim przypadku?