Zasady klasyfikowania paneli fotowoltaicznych a zużyty sprzęt

Pytanie: Zbieramy odpady i nie wiemy, pod jakim kodem mamy przyjmować uszkodzone panele fotowoltaiczne? Czy stanowią one odpad komunalny i czy obejmuje je ustawa o zużytym sprzęcie (zsee)? Ponadto, czy na pojemnikach na zużyte źródła światła należy stosować etykiety i czy zużyty sprzęt należy magazynować zgodnie z wymaganiami ustawy o zsee?

Zasady ewidencji odpadów przez stację przeładunkową

Pytanie: Otwieramy stację przeładunkową i chcemy frakcje selektywne odbierane od mieszkańców przesypywać w duże kontenery i wywozić do instalacji (zamiast transportu pojedynczego samochodu). W jaki sposób mamy to uwzględnić w ewidencji? Wyjazd śmieciarki wiąże się z wystawieniem KPOK zatwierdzanej w stacji, a co z wyjazdem kontenera? Co zrobić, jeśli przyjęta w instalacji waga kontenera będzie się różniła od wagi zatwierdzonej w KPOK podczas przyjmowania na stację?

Wpisy do BDO innych firm – czy możesz je sprawdzić

Pytanie: Jak mogę sprawdzić zakres działalności innych firm w Bazie danych o odpadach (np. jakie ilości mogą zbierać, przekazywać itp.)? Potrafię wyszukać jedynie kody odpadów, którymi gospodarują poszczególne firmy, ale nie mogę znaleźć ich konkretnych mas. Czy taka opcja jest w ogóle w BDO dostępna?

Wątpliwości dotyczące magazynowania odpadów niebezpiecznych

Pytanie: Jeżeli magazynujemy odpady niebezpieczne wytwarzane w związku z przetwarzaniem odpadów z grupy 7 i 14 ,15, 16 w szczelnych pojemnikach w pomieszczeniu z posadzką betonową, ale nie jest ona uszczelniona i z nieprzepuszczalnego podłoża bez systemu odprowadzania wycieków, czy mamy się dostosować do paragrafu 6 ust. 7 lit. b rozporządzenia dotyczącego magazynowania odpadów? Ponadto, jeśli te odpady mają charakterystyczny zapach, to czy mamy spełniać wymagania paragrafu 12 dotyczącego pauzy? Dodam, że odpady są w szczelnych opakowaniach i często wywożone.

Pozyskaj środki na budowę i modernizację instalacji do gospodarowania odpadami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udziela przedsiębiorcom, jednostkom samorządu terytorialnego oraz publicznym zakładom opieki zdrowotnej pomocy finansowej przeznaczonej m.in. na budowę nowych oraz rozbudowę lub modernizację istniejących instalacji odzysku, przetwarzania oraz unieszkodliwiania odpadów. Dofinansowanie można otrzymać w formie dotacji i pożyczki.

Otrzymałeś negatywną opinię WIOŚ? Nadal możesz otrzymać zezwolenie!

Dotychczas można było się spotkać z odmową wydania zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów, jeśli wojewódzki inspektor ochrony środowiska po kontroli instalacji wydał negatywną opinię. Dowiedz się, co się zmieniło.

Obowiązki i przywileje pracowników komunalnych

Zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Urząd Statystyczny w 2020 roku pracę na stanowisku pracownika komunalnego wykonywało około 130 tys. osób. Jest to zajęcie bardzo niedoceniane, a jednocześnie niezbędne do sprawnego funkcjonowania społeczeństwa. Czym zajmują się pracownicy komunalni? Jakie mają obowiązki i czy przysługują im przywileje? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami

Pytanie: Czy przetwarzający odpady w instalacji w procesie R12 (odpady złomu metali żelaznych) musi zatrudnić kierownika, który posiada świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami? Znalazłam tylko informację, że musi tak być w przypadku przetwarzania odpadów w procesie termicznym.

AGO 85

Dokumenty okazywane w trakcie kontroli WIOŚ

Pytanie: Spodziewam się kontroli z wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska (WIOŚ) − czy kontrolerzy powinni się wylegitymować i przedstawić paszport covidowy? Jakich jeszcze dokumentów mogę od nich zażądać?

Aktualizacja zezwolenia – wytyczne do operatu ppoż.

Operat przeciwpożarowy (ppoż.) to dokument zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu bądź jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, który należy dołączyć do wniosku o wydanie m.in. zezwolenia na zbieranie odpadów.

AGO 84

Kolejne informacje na temat integracji JPK VAT i BDO

Aktualnie nadal trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem obowiązku wpisywania do BDO danych o fakturach VAT powiązanych z KPO. To wszystko ma doprowadzić do połączenia danych z rejestru BDO z danymi zawartymi w plikach JPK VAT przedsiębiorców.

Kiedy gmina może opróżniać uliczne kosze

Pytanie: Jakie warunki musi spełnić gmina, aby opróżniać kosze umieszczone na przystankach i przy drogach oraz samodzielnie transportować odpady do przedsiębiorstwa komunalnego? Czy może to zrobić na podstawie umowy z przedsiębiorstwem? Czy musi prowadzić ewidencję za pomocą KPO i pod jakim kodem: 20 03 03 czy 20 03 01?

AGO 83

Kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami

Pytanie: Czy przetwarzający odpady w instalacji w procesie R12 (odpady złomu metali żelaznych) musi zatrudnić kierownika, który posiada świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami? Znalazłam tylko informację, że musi tak być w przypadku przetwarzania odpadów w procesie termicznym.

Kiedy WIOŚ może korzystać z dostępu do wizyjnego systemu

Przedsiębiorcy magazynujący odpady muszą zapewnić wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska (WIOŚ) dostęp do wizyjnego systemu kontroli miejsc magazynowania odpadów w czasie rzeczywistym. W jakich sytuacjach WIOŚ może korzystać z tego dostępu?

AGO 82

Nowoczesne technologie przetwarzania odpadów a Zielony Ład

Działania na rzecz środowiska są częścią polityk wspólnotowych od wielu lat, a ustanowienie w grudniu Europejskiego Zielonego Ładu jest kolejnym elementem tych działań.

Magazynowanie odpadów komunalnych - regulacje prawne

Pytanie: Jakie przepisy regulują zasady i wymagania dotyczące magazynowania odpadów komunalnych? Jak mają być oznaczone kontenery na te odpady i gdzie mogą stać? Ponadto kto jest odpowiedzialny za kontrolę miejsc magazynowania i jakie kary są nakładane za wykryte nieprawidłowości? 

Który proces recyklingu wybrać – R3 czy R12

Pytanie: Przetwarzamy surowce wtórne, które trafiają bezpośrednio do wytłaczarki na regranulat. Po dostarczeniu odpadu musimy go pociąć, skruszyć na kruszarce lub na młynie i dopiero wsypać do wytłaczarki (otrzymujemy także już zmielone odpady i wtedy nie trzeba ich rozdrabniać). Jaki proces przetwarzania mam wskazać w karcie ewidencji odpadów (KEO)? W zezwoleniu wskazano procesy R3 i R12.

AGO 81

Masz jeszcze rok na wdrożenie konkluzji BAT dla instalacji przetwarzania odpadów

Decyzją Wykonawczą 2018/1147 z 10 sierpnia 2018 r. Komisja UE ustanowiła konkluzje BAT dotyczące najlepszych dostępnych technik w odniesieniu do przetwarzania odpadów. Dokument ten określa szeroki zakres technologii przetwarzania odpadów będących odniesieniem podczas ustalania warunków pozwoleń zintegrowanych. Co muszą zrobić zakłady przetwarzania do 17 sierpnia 2022 r. i co grozi za niespełnienie tych wymogów?

Które tabele sprawozdania wypełnia prowadzący recykling

Pytanie: Jakie tabele musimy wypełnić w sprawozdaniu o gospodarowaniu odpadami w dziale XIII, przetwarzając odpady w procesie R12 w instalacji? Ponadto czy trzeba zakładać osobne karty ewidencji (KEO) dla odpadów z przedrostkiem „ex”?

Kody tworzyw sztucznych uzyskanych w procesie przetwarzania

Pytanie: Mamy decyzję na przetwarzanie odpadów o kodzie 15 01 02 (opakowania z tworzyw sztucznych) w procesie R12, którego produktem końcowym jest przemiał (nadal odpad). Czy przemiał ten może mieć ten sam kod 15 01 02, czy jest to już odpad o kodzie 19 12 04 (tworzywa sztuczne i guma)? Ponadto czy w karcie ewidencji (KEO) wpisuję tylko, że przetworzyłam odpad w ilości X, czy też dodatkowo wpisuję przemiał, który uzyskałam jako wytworzony odpad?

AGO 80

Problemy z ewidencją recyklerów zużytych opon

Pytanie: Prowadzę instalację do recyklingu zużytych opon. Część firm przekazując nam opony, wystawia karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Tłumaczy, że jeśli tak je przyjęła, to tak musi przekazać. Czy przyjąwszy w ten sposób zużyte opony, powinnam też przygotować sprawozdanie dotyczące odpadów komunalnych? Gdzie ewidencjonować te odpady komunalne?

AGO 79

Magazynowanie odpadów medycznych a dostęp do bieżącej wody

Pytanie: Czy przy pomieszczeniu, w którym magazynuję odpady o kodach 18 01 02 i 18 01 03, musi być dostęp do prysznica bezpieczeństwa z bieżącą zimną i ciepłą wodą?

Kontrole jakości segregacji odpadów

Pytanie: Zgodnie z umową zawartą z gminą jako transportujący odpady mamy prowadzić kontrole jakości segregacji odpadów u źródła.  Czy zleceniodawca może w dobie pandemii zmusić nas do takiej kontroli?

Kierunki rozwoju OZE a energetyczne wykorzystanie odpadów

Istotny wpływ na kształtowanie krajowej strategii energetycznej ma polityka klimatyczno-energetyczna UE, w tym dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r.

AGO 78

Jak obliczyć opłatę podwyższoną w przypadku awarii oczyszczalni

Awarii oczyszczalni ścieków nie możemy ani zapobiec, ani jej przewidzieć. Natomiast tego typu awarie zazwyczaj powodują odprowadzanie większej ilości ścieków do środowiska, przyczyniając do naliczania opłaty podwyższonej. Jak wygląda mechanizm naliczania tej opłaty?

Jak możesz zmodernizować PSZOK

Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) stanowią niezbędny element systemu gospodarowania odpadami, a każda gmina jest zobowiązana mieć przynajmniej jeden taki stacjonarny punkt. W związku z koniecznością podnoszenia ich wydajności istotne są także bieżące modernizacje oraz usprawnienia.

AGO 77

Katalog kar związanych z gospodarowaniem odpadami

Aktualnie obowiązujące akty prawne z zakresu ochrony środowiska tworzą obszerny zbiór przepisów, nakazów i zakazów, a także sankcji, które grożą za niedopełnienie obowiązków. Jakie kary grożą Ci w zakresie gospodarowania odpadami?

AGO 76

Jakie kary strażnicy gminni mogą nakładać w zakresie przepisów odpadowych

Z 20 sierpnia 2020 r. pochodzi rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Za co w obecnym systemie prawnym możesz zostać ukarany?

SGO 23

Bezbłędna klasyfikacja odpadów – jak ją przeprowadzić krok po kroku

W tym numerze specjalnym dowiesz się, w jaki sposób przejść przez procedurę klasyfikowania odpadów. Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do niej? O tym poniżej.

AGO 75

Jak rozwiązać problemy z brakiem zgodności z operatem przeciwpożarowym

Pytanie: Po kontroli WIOŚ w związku z wydaniem decyzji na przetwarzanie odpadów otrzymałem pozytywnie opiniujące postanowienie. Postanowienie PSP stwierdza spełnienie wymagań określonych w przepisach ppoż., ale również brak spełnienia warunków ppoż. o których mowa w operacie. Punktem sporu jest wiata, która powstała po wydaniu operatu i decyzji go zatwierdzającej, ale podczas procedowania wniosku o zmianę pozwolenia w Urzędzie. Grozi mi wydanie decyzji odmownej, ponieważ pod wiatą znajduje się część instalacji do przetwarzania. Co mam robić?

Czy możesz sprzedać nadwyżkę odpadów

Pytanie: Prowadzimy recykling odpadów (m.in. opakowań) w procesie R3. Czy zgodna z prawem jest sprzedaż nadwyżki przetworzonych odpadów na DPR organizacji odzysku? Odpady nie miały żadnego kontaktu z tą organizacją, jedynie zwróciła się do nas z ofertą na odpłatne wystawienie dla niej DPR za III kwartał. Czy odpady zebrane i poddane recyklingowi muszą mieć powiązanie z organizacją, dla której wystawia się DPR?

AGO 74

Faktury za sprzedaż odpadów a kody GTU

Pytanie: W wyniku przetwarzania odpadów powstaje olej odpadowy o kodzie 13 02 08* − po uzbieraniu partii przyjeżdża samochód i olej jest sprzedawany. Czy na fakturze powinien znajdować się kod GTU? Czy wystawiając fakturę za usługę regranulacji odpadów z tworzyw sztucznych, umieszczam GTU, czy nie?

Czy transport azbestu podlega wymogom ADR

Pytanie: Czy powstały z przetwarzania odpadów o kodzie 15 01 01 brykiet mogę wprowadzić na rynek? Czy jako wytwórca odpadu (eternit) zawierającego azbest, po szczelnym zapakowaniu, muszę spełniać ADR na jego przewóz na składowisko?

Co warto wiedzieć o dzikich wysypiskach

Definicja „dzikich wysypisk” nie pojawia się w żadnym akcie prawnym, ale można za nie uznać miejsca, w których są nielegalnie składowane lub porzucane odpady. W Polsce co roku likwiduje się kilkanaście tysięcy takich wysypisk − sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć.

AGO 73

Dokumenty DPR i EDPR w BDO jednak dopiero w roku 2022!

Ustawa z 19 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zmiany m.in. w ustawie z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw polegające na przesunięciu uruchomienia tzw. modułu potwierdzeń w ramach Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) z 1 stycznia 2021 r. na 1 stycznia 2022 r.

Czy prowadzić ewidencję odpadów nieujętych w decyzji

Pytanie: Niebawem dostaniemy pozwolenie na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych. Poza tym wytwarzamy odpady związane z eksploatacją obiektu i jego bieżącym utrzymaniem, np. oleje przepracowane, sorbenty, zużyte urządzenia, opakowania z drewna, metale żelazne. Czy dla tych odpadów również musimy prowadzić karty ewidencji? Jeśli przepracowany olej albo metale żelazne oddajemy na złom, to czy pomimo małych ilości w ciągu roku musimy wystawiać KPO?