Zrównoważony rozwój w branży wodno-kanalizacyjnej

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) jest podstawowym filarem zrównoważonego rozwoju. Główne założenia mają na celu racjonalne wykorzystywanie zasobów wodnych, gospodarkę bezodpadową oraz rozwój biogospodarki ze szczególnym zwróceniem uwagi na energetykę opartą na biopaliwach.

Zasady przekazywania zużytych tonerów przez gminę

Pytanie: Jako Urząd Gminy jesteśmy wpisani do BDO. Czy musimy wystawiać kartę przekazania odpadów (KPO) na odpady tonerów (kod 16 02 14*), jeśli przekazujemy je hurtowni, która wcześniej je nam dostarczyła i czy powinniśmy prowadzić ewidencję tych odpadów? W latach ubiegłych to firma, która od nas odbierała zużyte tonery wystawiała KPO.

Zasady postępowania z odpadami azbestu

Zgodnie z Programem oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009–2032 stanowiącego załącznik do uchwały nr 39/2010 Rady Ministrów z 15 marca 2010 r. (dalej: Program) ekspozycja na pył azbestu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jakie są zasady postępowania z tym niebezpiecznym odpadem? O tym w artykule.

Zasady magazynowania odpadów od 2021 roku

Pytanie: Zgodnie z § 9 rozporządzenia w sprawie magazynowania odpadów na etykietach na odpady niebezpieczne ma być m.in. uaktualniany adres kolejnych lokalizacji. W jaki sposób uzupełniać zapisy np. na  popularnych mauzerach czy beczkach 200 l? Dodatkowo mamy 2,5 l słoje z odpadami organicznymi - jeśli 4 takie słoje są w kartonie, to czy musi być na nim etykieta? Co jeszcze zgodnie z tym rozporządzeniem powinna robić firma od 2021 roku?

Zasady ewidencji w BDO transportu odpadów w ramach jednego podmiotu

Pytanie: W ramach działalności m.in. czyścimy separatory i  jesteśmy wytwórcą odpadów, które przy tym powstają. Powinniśmy przed rozpoczęciem transportu z miejsca wytworzenia do ich rozładowania (magazyny) wygenerować kartę przekazania odpadów (KPO), wpisując nasze dane w trzy kolumny: przekazujący, transportujący, przejmujący. Jak potem to zaewidencjonować?

Zakończenie działalności przez zbierającego zużyty sprzęt

Pytanie: Do kiedy zbierający ZSEiE (posiada numer rejestrowy) po zakończeniu działalności musi wyrejestrować firmę z BDO i czy trzeba to zrobić pisemnie? Czy jeszcze gdzieś musi ten fakt zgłosić? Jeżeli mam skup złomu i z odpadów komunalnych zbieram tylko puszki (grupa 15), to czy wpisuje je w ewidencji komunalnej?   

Wyższe kary za nieprawidłowe gospodarowanie odpadami!

Podjęcie prac nad ustawą o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa”) związane jest m.in. ze zmianą wysokości kar związanych z gospodarowaniem odpadami.

Składanie do GUS sprawozdań związanych z odpadami

Co powinieneś wiedzieć o sprawozdaniach do GUS - M-09 o wywozie i przetwarzaniu odpadów komunalnych oraz G-06 o odpadach nadających się do recyklingu? O tym w artykule.

Recykling odpadów w cementowniach a projektowane przepisy

Pytanie: W procedowanym rozporządzeniu w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) zmieszanych odpadów komunalnych znajduje się zapis, którego wejście w życie oznaczać będzie brak możliwości wykorzystywania RDF (paliwa alternatywnego) klasyfikowanego pod kodem 19 12 10, do opalania pieców obrotowych do wypalania klinkieru. W jaki sposób może wpłynąć to na działalność naszej cementowni prowadzącej recykling odpadów?