Zapotrzebowanie na inwestycje w zakresie gospodarki odpadami

W maju został przyjęty przez Radę Ministrów projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2022 (KPGO 2022). Dlaczego konieczne było wprowadzenie modyfikacji i czego one dotyczą?

Zabezpieczenie roszczeń − jak rozumieć miejsce magazynowania odpadów

Pytanie: Czym w art. 48a ustawy o odpadach jest miejsce magazynowania odpadów? Działką ewidencyjną (terenem zakładu), obiektem budowlanym (halą magazynową) czy numerami mauzerów ustawionych w środku tej hali wraz z numerami pojemników ustawionymi przed budynkiem hali? Jak oznaczyć miejsce magazynowania odpadów?

Z czego wynikają problemy z zagospodarowaniem odpadów medycznych i niebezpiecznych

W związku z panującą pandemią COVID-19 w ciągu ostatniego półtora roku obserwowaliśmy zintensyfikowane działania medyczne, które skutkowały również zwiększeniem ilości wytwarzanych odpadów medycznych oraz niebezpiecznych. Te dwa rodzaje odpadów są zdecydowanie trudniejsze do zagospodarowania niż odpady komunalne. Z jakimi problemami w tym zakresie boryka się branża?

Wysłałeś wniosek do BDO i zapomniałeś o pełnomocnictwie? Dowiedz się, co zrobić w takiej sytuacji

Pytanie: Przesłaliśmy wnioski aktualizacyjne i sprawozdania dotyczące przetwarzania odpadów w systemie BDO i nie dołączyliśmy pełnomocnictw ani nie zrealizowaliśmy opłat za to pełnomocnictwo. Czy złożyć korektę i wysłać sprawozdanie i wnioski ponownie z załączonymi pismami, czy istnieje możliwość dosłania samych pełnomocnictw?

Wystarczająca forma potwierdzenia transportu odpadów w BDO

Czy w przypadku kontroli wystarczy postać elektroniczna potwierdzenia transportu odpadów, czy też konieczny jest wydruk dokumentu? Ministerstwo Klimatu oraz sąd uważają, że wystarczy potwierdzenie na ekranie laptopa lub telefonu, organy administracji twierdzą, że to za mało. Kto ma rację?

Transgraniczne przemieszczanie odpadów a BDO i inne przepisy

Pytanie: Wysyłam złom (zielona lista) i muszę wypełnić załącznik VII, wpisując w polu nr 2 odbiorcę. Kupującym jest pośrednik, ale miejsce dostawy odpadów wskazano w innym kraju, ponieważ transportujemy odpad na jego zlecenie do miejsca rozładunku. Czyje dane mam wpisać: kupującego czy miejsca rozładunku? Jakie dokumenty musi mieć jeszcze kierowca podczas transportu? Czy muszę otrzymać zezwolenie z Inspektoratu Ochrony Środowiska, kartę przekazania odpadów itp.?

Sprawdź, czy masz do czynienia z odpadem, czy produktem ubocznym

Pytanie: Czy rozporządzenie Rady (UE) nr 333/2011 z 31 marca 2011 r. ustanawiające kryteria określające, kiedy pewne rodzaje złomu przestają być odpadami na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE, dotyczy także złomu w postaci wiórów tytanowych?

Siła wyższa w kontekście odpowiedzialności przedsiębiorstw wod.-kan.

Budowa i utrzymanie sieci wodociągowej, jak też kanalizacyjnej to część zadań własnych gminy. W wykonywaniu tych zadań gmina może korzystać z pomocy utworzonego przez siebie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, które będzie odpowiedzialne m.in. za wyrządzone przez siebie szkody. Czy w każdym przypadku?

Proces modernizacji elektrociepłowni w kontekście wykorzystania biomasy

Pytanie: W jakim stopniu elektrociepłownie w Polsce są zainteresowane wykorzystaniem biomasy? Czy osady ściekowe z naszej oczyszczalni mogą stać się niedługo cennym źródłem energii?

Problemy z ewidencją recyklerów zużytych opon

Pytanie: Prowadzę instalację do recyklingu zużytych opon. Część firm przekazując nam opony, wystawia karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Tłumaczy, że jeśli tak je przyjęła, to tak musi przekazać. Czy przyjąwszy w ten sposób zużyte opony, powinnam też przygotować sprawozdanie dotyczące odpadów komunalnych? Gdzie ewidencjonować te odpady komunalne?