Zdobądź dofinansowanie na selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach Programu Priorytetowego Racjonalna Gospodarka Odpadami udziela pomocy finansowej w postaci dotacji oraz pożyczek przeznaczonych m.in. na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących budowy, modernizacji i rozwoju punktów oraz systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wnioski o dofinansowanie można składać w trybie ciągłym do 30 czerwca 2022 r.
Zasady gospodarowania złomem od osób fizycznych
Pytanie: Jako skup złomu przyjmujemy odpady metali od osób fizycznych. Jakie dokumenty powinniśmy sporządzać? Czy wystarczy tylko formularz przyjęcia odpadów metali, czy dodatkowo musi być jeszcze sporządzona umowa kupna-sprzedaży? Co, jeśli kwota dostarczanego złomu przekracza lub jest równa 1.000 zł?
Z czego wynikają podwyżki opłat za wodę i ścieki
Ze względu na kondycję finansową przedsiębiorstw wod.-kan. wzrost opłat za wodę i ścieki w wielu przypadkach jest nieunikniony. Skąd się biorą te podwyżki?
Ważne zmiany w ustawie o odpadach dla gospodarujących odpadami!
W dniu 23 września 2021 r. weszła w życie ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Poniżej znajdziesz najważniejsze zmiany dla branży odpadowej, które pojawiły się w tej nowelizacji.
Urzędy marszałkowskie też mają problemy z BDO
Przedsiębiorcy, ale także urzędy marszałkowskie, które korzystają z systemu BDO, zgłaszają pewne zastrzeżenia co do jego funkcjonalności. Baza wymaga jeszcze dopracowania w wielu aspektach. Jakie zastrzeżenia pojawiają się najczęściej?
Projekt ustawy o ROP negatywnie oceniany przez przedstawicieli biznesu
Zgodnie ze stanowiskiem organizacji gospodarczych zaproponowany model ROP ma być sprzeczny z obowiązującym prawodawstwem, w tym m.in. dyrektywą UE 2018/851 w sprawie odpadów oraz Konstytucją RP. Rekomendacją, która płynie z wystosowanego dokumentu, jest napisanie całej ustawy zupełnie od nowa. Dlaczego?
Oznaczanie pojemników na odpady w praktyce – czy jest pomocne
Czy etykietowanie pojemników na odpady ma znaczenie dla podmiotów je odbierających? Czy jest to pomocne dla odbiorcy, czy utrudnia logistycznie odbieranie odpadów?
Korekta sprawozdania przez przetwarzającego zużyty sprzęt
Pytanie: Muszę skorygować sprawozdanie za rok 2020, w dziale IX zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, tabela 2 – informacja o masie przetworzonego sprzętu. Przetwarzamy głównie jednostki centralne i wytwarzamy odpad o kodzie 16 02 16. W którym miejscu sprawozdania powinnam to ująć? Czy wysyłając korektę, znów muszę dołączyć pełnomocnictwo i uiścić opłatę?
Kolejne informacje na temat integracji JPK VAT i BDO
Aktualnie nadal trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem obowiązku wpisywania do BDO danych o fakturach VAT powiązanych z KPO. To wszystko ma doprowadzić do połączenia danych z rejestru BDO z danymi zawartymi w plikach JPK VAT przedsiębiorców.