Zasady pośredniczenia w obrocie odpadami
Jesteśmy zakładem odbierającym odpady z PSZOK-ów różnych gmin. Mamy decyzję na zbieranie i transport odpadów oraz wpis do BDO z urzędu. Niektórych odpadów nie mamy w decyzji na zbieranie i nie możemy widnieć w KPO jako przejmujący − chcemy więc zostać pośrednikiem w obrocie odpadami. Jak to zrobić? Wtedy w pierwszej wersji KPO wystawiałaby gmina, my bylibyśmy transportującym i przejmującym, a w drugiej wersji KPO – my byśmy wystawiali i transportowali odpady, a przejmującym byłaby ostateczna instalacja.
Zasady ewidencji przetwarzanych odpadów
Pytanie: Odpady o kodzie 19 12 12 kierujemy do instalacji do produkcji paliw, gdzie powstaje odpad 19 12 10 oraz znowu 19 12 12. Następnie odpad 19 12 12 kierowany jest na składowisko. Dostałam informację, że w zakładce przetworzone masa odpadów o kodzie 19 12 12 kierowana do instalacji produkcji paliw powinna być pomniejszona o ilość 19 12 12, która wyjechała na składowisko. Jak to ewidencjonować?
Wpis do rejestru działalności regulowanej a obowiązujące wymogi
Pytanie: Czy posiadając wpis do rejestru działalności regulowanej, należy spełniać wszystkie wymogi zawarte w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości? Transportujemy odpady (mamy wpis do BDO), które każdego dnia są wywożone na wysypisko (nie magazynujemy ich), zajmujemy się utrzymaniem terenów zieleni i nie jesteśmy firmą typowo odbierającą odpady od właścicieli nieruchomości. Czy w razie kontroli grożą nam kary za niedostosowanie się do przepisów?
Przetwarzanie tworzyw sztucznych a baza BDO
Pytanie: Odbierane przez nas odpady (o kodach 15 01 02 oraz 19 12 04) są mielone, co jest procesem R12. Przemiał ten zostaje poddany procesowi regranulacji, co jest procesem R3. W momencie wytworzenia regranulatu materiał traci miano odpadu. Jak pozbyć się odpadów ze stanu magazynowego w BDO? Czy na podstawie faktury sprzedaży gotowego regranulatu?
Pozwolenie zintegrowane dla instalacji komunalnej
Instalacje komunalne mogą podlegać obowiązkowi posiadania pozwolenia zintegrowanego. Co warto wiedzieć na ten temat? Czy po otrzymaniu nowego pozwolenia zintegrowanego należy złożyć wniosek aktualizacyjny w BDO?
Odprowadzasz ścieki komunalne? Dowiedz się, jak pozyskać pozwolenie
Wprowadzanie ścieków komunalnych do wód lub do ziemi, jak każda usługa wodna, wymaga na gruncie Prawa wodnego (zgodnie z art. 389 pkt 1 ustawy – Prawo wodne) uzyskania zgody wodnoprawnej w formie pozwolenia wodnoprawnego. Co powinno zawierać pozwolenie i jakie są istotne elementy treści pozwolenia na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi?
Odpady komunalne – kiedy wystawiać KPO, a kiedy KPOK
Pytanie: Jeżeli zbieram odpady o kodzie 20 03 07 w trakcie zbiórki odpadów komunalnych od mieszkańców, następnie ewidencjonuję ich przyjęcie na karcie ewidencji odpadów komunalnych (KEOK) dla każdej z gmin, to czy później, przetwarzając je, mogę wystawić ogólną KEO? Jak to ma być prawidłowo prowadzone?
Nowelizacja ustawy o obowiązkach w zakresie gospodarowania odpadami a branża recyklingu
Z 18 marca pochodzi projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, a także niektórych innych ustaw. Jakie najważniejsze rzeczy powinieneś o nim wiedzieć i w jaki sposób wpłynie on na branżę recyklingu?