Oznaczanie pojemników na odpady w praktyce – czy jest pomocne
Czy etykietowanie pojemników na odpady ma znaczenie dla podmiotów je odbierających? Czy jest to pomocne dla odbiorcy, czy utrudnia logistycznie odbieranie odpadów?
Korekta sprawozdania przez przetwarzającego zużyty sprzęt
Pytanie: Muszę skorygować sprawozdanie za rok 2020, w dziale IX zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, tabela 2 – informacja o masie przetworzonego sprzętu. Przetwarzamy głównie jednostki centralne i wytwarzamy odpad o kodzie 16 02 16. W którym miejscu sprawozdania powinnam to ująć? Czy wysyłając korektę, znów muszę dołączyć pełnomocnictwo i uiścić opłatę?
Kolejne informacje na temat integracji JPK VAT i BDO
Aktualnie nadal trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem obowiązku wpisywania do BDO danych o fakturach VAT powiązanych z KPO. To wszystko ma doprowadzić do połączenia danych z rejestru BDO z danymi zawartymi w plikach JPK VAT przedsiębiorców.
Kiedy gmina może opróżniać uliczne kosze
Pytanie: Jakie warunki musi spełnić gmina, aby opróżniać kosze umieszczone na przystankach i przy drogach oraz samodzielnie transportować odpady do przedsiębiorstwa komunalnego? Czy może to zrobić na podstawie umowy z przedsiębiorstwem? Czy musi prowadzić ewidencję za pomocą KPO i pod jakim kodem: 20 03 03 czy 20 03 01?
Jak wyliczać kary w gospodarce odpadowej
Pytanie: Jakie są zasady wyliczania kar za nieosiągnięcie poziomu recyklingu za rok 2020 dla podmiotów odbierających odpady komunalne na podstawie umów z właścicielami? Czy należy wszcząć postępowanie, a jeśli tak, to na jakiej podstawie? Ponadto w jaki sposób i kiedy wyliczać kary za nieterminowe złożenie sprawozdań?
Chcesz unieważnić przetarg na odbiór odpadów? Sprawdź, kiedy możesz to zrobić
Ustawa Prawo zamówień publicznych (Pzp) daje wiele możliwości unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Należy jednak pamiętać, że każde postępowanie ma swój własny opis przedmiotu zamówienia oraz indywidualny przebieg postępowania. Kiedy gmina ma możliwość unieważnienia przetargu na odbiór odpadów komunalnych? O tym przeczytasz w artykule.
Baza danych o odpadach – pytania i wątpliwości
Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) została uruchomiona 1 stycznia 2020 r. (rejestr podmiotów będący częścią bazy funkcjonuje od 24 stycznia 2018 r.). Działanie systemu oraz realizacja ustawowych obowiązków za jego pośrednictwem nadal budzą jednak wiele wątpliwości.
Zmniejsz zużycie energii w Twojej oczyszczalni!
Branża wodociągowo-kanalizacyjna jest jedną z najbardziej energochłonnych gałęzi gospodarki w Polsce i stanowi około 1,5% krajowego zużycia energii elektrycznej. Na co zużywana jest ta energia? W jaki sposób zwiększyć wydajność energetyczną oczyszczalni ścieków?
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
AGO 85
Kolejna nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Celem nowelizacji jest uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce oraz przeciwdziałanie wzrostowi kosztów związanych z zagospodarowaniem tych odpadów. Wprowadza zmiany dla samorządów, ale dotyczą również mieszkańców oraz przedsiębiorców z sektora gospodarki odpadami.
Kilka wskazówek, w jaki sposób przedsiębiorstwa wod.-kan. mogą racjonalizować zużycie wody
Ograniczanie strat wody powinno stanowić jeden z najważniejszych celów przedsiębiorstw wodociągowych, gdyż pozwala ono na obniżanie kosztów i zmniejsza straty tego cennego zasobu. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne mogą stosować sprawdzone, standardowe metody zapobiegania marnowaniu wody, ale także w miarę możliwości finansowych wykorzystywać nowoczesne, bardzo skuteczne technologie. Z artykułu dowiesz się więcej na ten temat.
Kiedy na pojeździe musisz umieścić tablicę z napisem „ODPADY”
Przewoźnik ma obowiązek oznaczenia tablicą z napisem „ODPADY” pojazdu, który przewozi tego rodzaju ładunek, tylko w ściśle określonych przypadkach. Jakich? Przeczytasz w tym artykule.
AGO 84
Oznaczanie pojemników na odpady w praktyce – czy jest pomocne
Czy etykietowanie pojemników na odpady ma znaczenie dla podmiotów je odbierających? Czy jest to pomocne dla odbiorcy, czy utrudnia logistycznie odbieranie odpadów?
Korekta sprawozdania przez przetwarzającego zużyty sprzęt
Pytanie: Muszę skorygować sprawozdanie za rok 2020, w dziale IX zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, tabela 2 – informacja o masie przetworzonego sprzętu. Przetwarzamy głównie jednostki centralne i wytwarzamy odpad o kodzie 16 02 16. W którym miejscu sprawozdania powinnam to ująć? Czy wysyłając korektę, znów muszę dołączyć pełnomocnictwo i uiścić opłatę?
AGO 83
Otrzymałeś negatywną opinię WIOŚ? Nadal możesz otrzymać zezwolenie!
Dotychczas można było się spotkać z odmową wydania zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów, jeśli wojewódzki inspektor ochrony środowiska po kontroli instalacji wydał negatywną opinię. Dowiedz się, co się zmieniło.
Obowiązki i przywileje pracowników komunalnych
Zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Urząd Statystyczny w 2020 roku pracę na stanowisku pracownika komunalnego wykonywało około 130 tys. osób. Jest to zajęcie bardzo niedoceniane, a jednocześnie niezbędne do sprawnego funkcjonowania społeczeństwa. Czym zajmują się pracownicy komunalni? Jakie mają obowiązki i czy przysługują im przywileje? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
AGO 82
Opóźnienia we wprowadzeniu przepisów dotyczących ROP
Dopiero 1 styczna 2023 r. mają wejść w życie przepisy dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Wcześniej resort zapowiadał wprowadzenie tych przepisów na początku 2022 roku. Z czego wynikają opóźnienia?
Od 2022 roku będą zmiany dotyczące wyliczania poziomu recyklingu odpadów komunalnych
Pytanie: Jak od 2022 roku będą wyliczane poziomy recyklingu odpadów komunalnych? Czy są już uchwalone nowe przepisy w tym zakresie?
AGO 81
Opłata za odbiór odpadów ustalana na podstawie ilości zużytej wody
Koszty funkcjonowania systemów gospodarowania odpadami komunalnymi stale rosną, dlatego też gminy coraz częściej podejmują działania optymalizujące ten system. Jednym z takich działań jest zmiana metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Nowe modyfikacje w projekcie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Nowa wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach została zatwierdzona przez Sejm. Większość przepisów ma wejść w życie już po 14 dniach od jej ogłoszenia. Sprawdź, co się zmieniło od ostatniej wersji.
AGO 80
Sprawdź, czy masz do czynienia z odpadem, czy produktem ubocznym
Pytanie: Czy rozporządzenie Rady (UE) nr 333/2011 z 31 marca 2011 r. ustanawiające kryteria określające, kiedy pewne rodzaje złomu przestają być odpadami na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE, dotyczy także złomu w postaci wiórów tytanowych?
Siła wyższa w kontekście odpowiedzialności przedsiębiorstw wod.-kan.
Budowa i utrzymanie sieci wodociągowej, jak też kanalizacyjnej to część zadań własnych gminy. W wykonywaniu tych zadań gmina może korzystać z pomocy utworzonego przez siebie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, które będzie odpowiedzialne m.in. za wyrządzone przez siebie szkody. Czy w każdym przypadku?
Proces modernizacji elektrociepłowni w kontekście wykorzystania biomasy
Pytanie: W jakim stopniu elektrociepłownie w Polsce są zainteresowane wykorzystaniem biomasy? Czy osady ściekowe z naszej oczyszczalni mogą stać się niedługo cennym źródłem energii?
AGO 79
Odmowa wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów
Urząd może odmówić wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Ma to miejsce wtedy, gdy zamierzony sposób gospodarowania odpadami mógłby powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi albo środowiska. Kiedy jeszcze i czy możesz się odwołać od negatywnej decyzji?
Obsługa BDO przez podmiot zewnętrzny
Pytanie: Zajmujemy się przetwarzaniem odpadów i obsługę BDO zlecamy firmie zewnętrznej. Czy możemy tej firmie przekazać dane do logowania do bazy?
AGO 78
Odpady komunalne – kiedy wystawiać KPO, a kiedy KPOK
Pytanie: Jeżeli zbieram odpady o kodzie 20 03 07 w trakcie zbiórki odpadów komunalnych od mieszkańców, następnie ewidencjonuję ich przyjęcie na karcie ewidencji odpadów komunalnych (KEOK) dla każdej z gmin, to czy później, przetwarzając je, mogę wystawić ogólną KEO? Jak to ma być prawidłowo prowadzone?
Nowelizacja ustawy o obowiązkach w zakresie gospodarowania odpadami a branża recyklingu
Z 18 marca pochodzi projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, a także niektórych innych ustaw. Jakie najważniejsze rzeczy powinieneś o nim wiedzieć i w jaki sposób wpłynie on na branżę recyklingu?
AGO 77
Równoczesne magazynowanie odpadów i palet
Pytanie: Czy dopuszczalna jest sytuacja, w której firma w miejscu magazynowania odpadów chciałaby składować palety drewniane, na których przywożone są materiały do produkcji? Palety te w stanie nienaruszonym odsprzedawane są potem innemu podmiotowi.
Przemieszczanie odpadów z terenu UE
Pytanie: Czy możemy kupować odpad do zbierania/magazynowania od Unijnego kontrahenta na podstawie załącznika VII (w decyzji mamy ten kod przewidywany tylko do zbierania, nie do przetwarzania)?
Odpady zbierane od mieszkańców gminy a BDO
Odbieramy odpady od mieszkańców gminy (m.in. zużyty sprzęt elektroniczny). Firma, do której przekazujemy elektronikę, może takie odpady odbierać jedynie na podstawie kart przekazania odpadów (KPO). Czy odpady odebrane od mieszkańców gminy możemy przekazać na KPO?
AGO 76
Wyższe kary za nieprawidłowe gospodarowanie odpadami!
Podjęcie prac nad ustawą o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa”) związane jest m.in. ze zmianą wysokości kar związanych z gospodarowaniem odpadami.
Składanie do GUS sprawozdań związanych z odpadami
Co powinieneś wiedzieć o sprawozdaniach do GUS - M-09 o wywozie i przetwarzaniu odpadów komunalnych oraz G-06 o odpadach nadających się do recyklingu? O tym w artykule.
Recykling odpadów w cementowniach a projektowane przepisy
Pytanie: W procedowanym rozporządzeniu w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) zmieszanych odpadów komunalnych znajduje się zapis, którego wejście w życie oznaczać będzie brak możliwości wykorzystywania RDF (paliwa alternatywnego) klasyfikowanego pod kodem 19 12 10, do opalania pieców obrotowych do wypalania klinkieru. W jaki sposób może wpłynąć to na działalność naszej cementowni prowadzącej recykling odpadów?
SGO 23
Bezbłędna klasyfikacja odpadów – jak ją przeprowadzić krok po kroku
W tym numerze specjalnym dowiesz się, w jaki sposób przejść przez procedurę klasyfikowania odpadów. Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do niej? O tym poniżej.
AGO 75
Kolejne zmiany dotyczące gospodarowania odpadami w gminach
Najnowsze zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 29 grudnia 2020 r. mają na celu wsparcie jednostek samorządu terytorialnego oraz poprawę sytuacji na krajowym rynku gospodarki odpadami komunalnymi.
AGO 74
Limity zbieranych odpadów a wydana decyzja
Pytanie: Czy odbierając odpady komunalne od osób fizycznych, o kodzie 17 09 04 lub 17 01 02, odebrana ilość wlicza się do limitu 500 Mg podanego w decyzji na zbieranie? Odpady byłyby od razu oddane do RIPOK na podstawie KPOK.
AGO 73
Negatywna decyzja po kontroli WIOŚ – co zrobić
Pytanie: W 2012 r. mieliśmy jeden kod odpadów wpisany w decyzji zezwalającej na transport (nie na zbieranie), który w 2016 r. dopisaliśmy do zezwolenia na zbieranie bez pozyskania decyzji środowiskowej. Odpady te były jednak zbierane od 2012 r., co jest udokumentowane także w sprawozdaniach składanych do marszałka. Podczas kontroli naszego punktu skupu WIOŚ znalazł to niedopatrzenie i w związku z tym dostaliśmy negatywną opinię. Co możemy teraz zrobić?
Kontrola Wód Polskich – czego się spodziewać
W ustawie Prawo wodne istnieje pojęcie „kontroli gospodarowania wodami”, które należy odróżnić od innych kontroli, jakie mogą dotyczyć szeroko rozumianych wód. Co Wody Polskie sprawdzą w ramach kontroli gospodarowania wodami? O tym w tekście.