Zmniejsz zużycie energii w Twojej oczyszczalni!
Branża wodociągowo-kanalizacyjna jest jedną z najbardziej energochłonnych gałęzi gospodarki w Polsce i stanowi około 1,5% krajowego zużycia energii elektrycznej. Na co zużywana jest ta energia? W jaki sposób zwiększyć wydajność energetyczną oczyszczalni ścieków?
Zasady klasyfikowania paneli fotowoltaicznych a zużyty sprzęt
Pytanie: Zbieramy odpady i nie wiemy, pod jakim kodem mamy przyjmować uszkodzone panele fotowoltaiczne? Czy stanowią one odpad komunalny i czy obejmuje je ustawa o zużytym sprzęcie (zsee)? Ponadto, czy na pojemnikach na zużyte źródła światła należy stosować etykiety i czy zużyty sprzęt należy magazynować zgodnie z wymaganiami ustawy o zsee?
Zasady ewidencji odpadów przez stację przeładunkową
Pytanie: Otwieramy stację przeładunkową i chcemy frakcje selektywne odbierane od mieszkańców przesypywać w duże kontenery i wywozić do instalacji (zamiast transportu pojedynczego samochodu). W jaki sposób mamy to uwzględnić w ewidencji? Wyjazd śmieciarki wiąże się z wystawieniem KPOK zatwierdzanej w stacji, a co z wyjazdem kontenera? Co zrobić, jeśli przyjęta w instalacji waga kontenera będzie się różniła od wagi zatwierdzonej w KPOK podczas przyjmowania na stację?
Wpisy do BDO innych firm – czy możesz je sprawdzić
Pytanie: Jak mogę sprawdzić zakres działalności innych firm w Bazie danych o odpadach (np. jakie ilości mogą zbierać, przekazywać itp.)? Potrafię wyszukać jedynie kody odpadów, którymi gospodarują poszczególne firmy, ale nie mogę znaleźć ich konkretnych mas. Czy taka opcja jest w ogóle w BDO dostępna?
Wątpliwości dotyczące magazynowania odpadów niebezpiecznych
Pytanie: Jeżeli magazynujemy odpady niebezpieczne wytwarzane w związku z przetwarzaniem odpadów z grupy 7 i 14 ,15, 16 w szczelnych pojemnikach w pomieszczeniu z posadzką betonową, ale nie jest ona uszczelniona i z nieprzepuszczalnego podłoża bez systemu odprowadzania wycieków, czy mamy się dostosować do paragrafu 6 ust. 7 lit. b rozporządzenia dotyczącego magazynowania odpadów? Ponadto, jeśli te odpady mają charakterystyczny zapach, to czy mamy spełniać wymagania paragrafu 12 dotyczącego pauzy? Dodam, że odpady są w szczelnych opakowaniach i często wywożone.
Pozyskaj środki na budowę i modernizację instalacji do gospodarowania odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udziela przedsiębiorcom, jednostkom samorządu terytorialnego oraz publicznym zakładom opieki zdrowotnej pomocy finansowej przeznaczonej m.in. na budowę nowych oraz rozbudowę lub modernizację istniejących instalacji odzysku, przetwarzania oraz unieszkodliwiania odpadów. Dofinansowanie można otrzymać w formie dotacji i pożyczki.
Otrzymałeś negatywną opinię WIOŚ? Nadal możesz otrzymać zezwolenie!
Dotychczas można było się spotkać z odmową wydania zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów, jeśli wojewódzki inspektor ochrony środowiska po kontroli instalacji wydał negatywną opinię. Dowiedz się, co się zmieniło.
Obowiązki i przywileje pracowników komunalnych
Zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Urząd Statystyczny w 2020 roku pracę na stanowisku pracownika komunalnego wykonywało około 130 tys. osób. Jest to zajęcie bardzo niedoceniane, a jednocześnie niezbędne do sprawnego funkcjonowania społeczeństwa. Czym zajmują się pracownicy komunalni? Jakie mają obowiązki i czy przysługują im przywileje? O tym przeczytasz w poniższym artykule.