Nowy rodzaj sprawozdań od 2023 roku
Od 2023 roku obowiązują rozszerzone zapisy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (po wdrożeniu dyrektywy SUP – Single Use Plastics) dotyczące niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Sprawozdanie należy złożyć po raz pierwszy za okres od 24 maja 2023 do 31 grudnia 2023, przy czym nie wiąże się to żadnym obowiązkiem opłatowym (obowiązki opłatowe wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku).
Najważniejsze zasady składania sprawozdań za pomocą BDO
Sprawozdania składa się w formie elektronicznej z użyciem indywidualnego konta w BDO. Jakie jeszcze zasady obowiązują?
Zbieranie i przetwarzanie odpadów w tym samym miejscu
Pytanie: Czy można prowadzić zbieranie i przetwarzanie odpadów (objęte dwoma różnymi decyzjami) w jednym miejscu prowadzenia działalności? Procesy odbywają się pod tym samym adresem, a odpady są w różnych magazynach.
Utylizacja odpadów przeterminowanego silikonu
Pytanie: W jaki sposób powinno się utylizować przeterminowany silikon w opakowaniach?
Sprawozdania PSZOK w przypadku przekroczenia limitów przyjmowanych odpadów
Pytanie: Prowadzimy PSZOK, w którym przyjmowanie niektórych odpadów jest limitowane (np. 8 sztuk opon, 200 kg odpadów ulegających biodegradacji). W ramach decyzji na zbieranie odpłatnie przyjmujemy nadwyżki odpadów limitowanych. Czy odebrane ponad limit odpady powinniśmy wykazać w sprawozdaniu podmiotu prowadzącego PSZOK?
Przydatne wskazówki dotyczące sprawozdawczości odbierającego odpady komunalne
Odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości mają wiele obowiązków, w tym sporządzanie rocznego sprawozdania.
Przepisy w zakresie gospodarowania odpadami, które obowiązują od 2024 roku
Planując realizację obowiązków środowiskowych w 2024 roku, warto zwrócić uwagę na zmiany prawne dotyczące odpadów. Jakie? Dowiesz się z artykułu.
Przeniesienie zezwolenia na zbieranie odpadów podczas zmiany formy prawnej firmy
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chcę wystąpić z wnioskiem o nowe zezwolenie na zbieranie odpadów (obecne wygasa w 2024 roku). W przyszłym roku planuję przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o. Czy zezwolenie na zbieranie będę mógł przenieść na nowo powstały podmiot, czy nowa spółka będzie musiała ubiegać się o nowe zezwolenie?
Przekazanie wyników pomiarów za rok 2023 przez spalarnie odpadów
Niektóre podmioty działające w branży odpadowej objęte są obowiązkiem stałego monitorowania ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska. Które i na jakich zasadach?
- « pierwsza
- «
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- »
- ostatnia »
AGO 124
Aktualizacja danych w BDO – o tym pamiętaj!
Aktualizacja danych w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) należy do obowiązków wszystkich podmiotów wpisanych do rejestru. Jeśli doszło do zmiany danych lub zakresu działalności, należy złożyć wniosek o aktualizację wpisu.
SGO 39
Sprawozdanie odbierającego odpady komunalne
Na podstawie prowadzonej ewidencji odpadów odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości mają obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań. Sprawozdanie jest przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy, za pośrednictwem systemu BDO.
Poziom składowania odpadów komunalnych
Zgodnie z art. 3b ust. 2a u.u.c.p.g., gminy są zobowiązane nie przekraczać poziomu składowania w wysokości co najmniej 30% wagowo – za każdy rok w latach 2025 – 2029, 20% wagowo – za każdy rok w latach 2030 – 2034 oraz 10% wagowo – w 2035 r. i w latach kolejnych.
Poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu
Zgodnie z art. 3b ust. 1 u.u.c.p.g., gminy są zobowiązane osiągnąć poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości co najmniej 45% w 2024 roku, 55% w 2025 roku i o jeden procent więcej w każdym kolejnym roku, aż do 2035 roku i lat kolejnych, gdzie ta wartość stabilizuje się na poziomie 65%.
AGO 123
Czy odzież z pojemników PCK to odpady
Pytanie: Jesteśmy firmą komunalną odbierającą odpady od mieszkańców na podstawie umowy z miastem. Miasto kazało nam ściągnąć z miasta kontenery PCK wraz z zalegającą odzieżą, ponieważ te kontenery zostały rozstawione bez pozwolenia i nikt nie odbierał ich zawartości. Pod jakim kodem zutylizować odzież z takich kontenerów? Czy jako spółka komunalna mogę wystawić na nie kartę przekazania odpadów (KPO)?
AGO 122
Data przekazania odpadów a DPR
Pytanie: Odebraliśmy odpady w maju i czerwcu, ale ich przetworzenie nastąpiło w lipcu i wtedy przekazaliśmy je do recyklera. Klient wnioskuje o dokument potwierdzający recykling (DPR) za maj i czerwiec. Jak mamy go uzyskać?
Co zrobić z błędnie wystawioną KPOK
Pytanie: W ubiegłym roku oddaliśmy odpady na podstawie karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK) zamiast na zwykłej karcie przekazania (KPO). Były to pojemniki stalowe na odpady o kodzie 17 04 05. Jak to odkręcić?
Aktualizacja danych w BDO
Pytanie: Firma ma pozwolenie zintegrowane, w którym są określone rodzaje i ilości odpadów przewidziane do wytworzenia w ciągu roku. Pozwolenie dotyczy instalacji IPPC oraz instalacji pomocniczej oczyszczalni ścieków. Czy mogę oddać odpad o kodzie 11 01 16* (nasycone lub zużyte żywice jonowymienne), który nie jest uwzględniony w pozwoleniu?
AGO 121
Jak sprawdzić, czy transport odpadów podlega pod ADR
Pytanie: Transportujemy odpady o kodach 08 03 12* (odpady farb drukarskich zawierające substancje niebezpieczne) i 08 03 14* (szlamy farb drukarskich zawierające substancje niebezpieczne). W nich znajdują się substancje, które mają swój UN i wymagają transportu ADR. Czy w związku z tym taki odpad to transport na podstawie ADR? Kiedy transport musi mieć pomarańczowe tablice?
Gospodarowanie wodami w gminie – kto jest za to odpowiedzialny
Jednymi z organów właściwych w sprawach gospodarowania wodami są starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Gospodarowanie wodami na terenie gminy jest kluczowym elementem zarządzania zasobami naturalnymi i ochrony środowiska.
Będą dofinansowania na działalność związaną z biometanem
W lipcu trwały konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma przeznaczyć na ten program 4 mld zł ze środków Funduszu Modernizacyjnego.
SGO 38
Gospodarowanie odpadami – 30 pytań i odpowiedzi
Dynamiczne zmiany przepisów w zakresie gospodarki odpadowej powodują, że podmioty działające na rynku wciąż mają wątpliwości i problemy związane z prowadzeniem tego rodzaju działalności. W związku z tym zebraliśmy 30 najciekawszych pytań dotyczących gospodarowania odpadami i wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości z tym związane.
AGO 120
Od 1 lipca nowy obowiązek związany z opakowaniami
Od 1 lipca 2024 roku w całej Unii Europejskiej wszedł w życie obowiązek fabrycznego przytwierdzania zakrętek do opakowania od napoju – butelki lub kartonu. Zmiana ta została wprowadzona unijną dyrektywą SUP, a do polskich przepisów zaimplementowana ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.
Do 20 sierpnia możesz pozyskać dotacje!
Przedsiębiorcy od 25 czerwca do 20 sierpnia 2024 r. mogą ubiegać się o wsparcie zielonych inwestycji z zakresu Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Nabór jest prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
AGO 119
ETS2 a składowiska odpadów
Pytanie: Jakie zmiany nastąpią po wejściu w życie ETS2 dla składowisk odpadów?
AGO 118
Nowe regulacje UE dotyczące ścieków komunalnych
W kwietniu Parlament Europejski zatwierdził nowe unijne przepisy dotyczące zbierania, oczyszczania i odprowadzania ścieków komunalnych.
SGO 37
Transgraniczne przemieszczanie odpadów – wszystkie zasady w jednym miejscu
Transgraniczne przemieszczanie odpadów bywa skomplikowane i budzi wiele kontrowersji. Problemy pojawiają się, gdy transport wzbudzi podejrzenia któregoś z organów administracji (np. urzędu celno-skarbowego, inspektorów transportu drogowego lub WIOŚ). Jak postępować, by uniknąć nieprzyjemności albo zminimalizować je do minimum? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym numerze specjalnym.
AGO 117
Czy raport PRTR musi też być składany dla zamkniętego składowiska
Pytanie: Zakład prowadzi składowisko odpadów, dla którego składany jest raport PRTR. Ponadto zarządza składowiskiem odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, na którym przestano przyjmować odpady w I kwartale 2006 roku. Czy dla drugiej instalacji też powinien być składany raport PRTR?
Administracja dotycząca spalania odpadów pod kontrolą NIK
Najwyższa Izba Kontroli zrealizowała kontrolę dotyczącą nadzoru administracji w obszarze termicznego przekształcania odpadów. Jakie są jej rezultaty?
AGO 116
Czy będą rewolucje w systemie BDO w 2024 roku
W Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO) są planowane znaczące zmiany. Obecnie zespół BDO intensywnie pracuje nad ich szybkim wprowadzeniem. Które ze zmian już wdrożono w systemie, a nad którymi wciąż trwają prace?
SGO 36
Konieczność zmiany umowy z odbiorcami
Istnieją przyczyny powodujące, że zmiana umowy jest konieczna, a niedopełnienie tego obowiązku, określonego często konkretnym terminem, stanowi naruszenie prawa bądź prawomocnego orzeczenia.
Budynki wielolokalowe – jak sobie z nimi radzić
W budynkach wielolokalowych zasady dostarczania wody i odprowadzania ścieków wyglądają nieco inaczej niż przy dostarczaniu innych mediów. Jak powinny wyglądać umowy i rozliczenia wody i ścieków w budynkach wielolokalowych?
Bezbłędnie przygotuj umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków
W tym numerze specjalnym zajmiemy się głównymi aspektami zawierania takich umów i zarządzania nimi. Co warto o nich wiedzieć?
AGO 115
Dalsza walka z nielegalnymi składowiskami odpadów
Minister klimatu i środowiska zapowiedziała powstanie specjalnego zespołu w Ministerstwie, którego zadaniem będzie znalezienie rozwiązania problemu nielegalnych składowisk odpadów.
Audyt recyklera zużytego sprzętu − jak się do niego przygotować, by uniknąć stresu
Jeżeli dane przedsiębiorstwo zajmuje się recyklingiem lub innymi formami odzysku odpadów opakowaniowych, ich eksportem czy też przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE), prawdopodobnie spotkało się z koniecznością przeprowadzania corocznych audytów zewnętrznych. Co to dokładnie oznacza?
AGO 113
Dopuszczalny czas magazynowania zbieranych odpadów
Pytanie: Jak długo mogę magazynować odpady w ramach decyzji na ich zbieranie? Chodzi o odpady inne niż niebezpieczne i niebezpieczne. Czy przepisy, że odpady mogą być zbierane tylko rok, zostały zmienione? Co, jeśli przekroczymy dopuszczalny termin?
Czy podmiot sam może sobie wystawić zaświadczenie o ZSEiE
Pytanie: Czy prowadzący zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE) może sam sobie wystawić zaświadczenie potwierdzające recykling w procesach recyklingu realizowanych w innej prowadzonej przez siebie instalacji?
SGO 35
Najważniejsze zasady składania sprawozdań za pomocą BDO
Sprawozdania składa się w formie elektronicznej z użyciem indywidualnego konta w BDO. Jakie jeszcze zasady obowiązują?
AGO 112
Jakich decyzji będzie wymagać modernizacja oczyszczalni ścieków
Pytanie: Chcemy zmodernizować małą oczyszczalnię znajdującą się w gminie, ale poza aglomeracją ściekową miasta o RLM 446. W planach jest budowa zagęszczacza grawitacyjnego, a następnie wywożenie zagęszczonego osadu (około 98% uwodnienia) wozem asenizacyjnym do dużej oczyszczalni ścieków w celu ustabilizowania go zgodnie z tamtejszą technologią i do uzyskania w efekcie odpadu o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe). Jakich decyzji z zakresu ochrony środowiska będziemy potrzebować w takim przypadku?