Zasady nakładania opłat podwyższonych za nieprawidłową segregację odpadów

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu wydał wyrok, w którym podkreślił, że opłata podwyższona za nieprawidłową segregację odpadów może być nałożona tylko wówczas, gdy właściciel nieruchomości zostanie powiadomiony o zauważonych nieprawidłowościach w segregacji. Co jeszcze wynika z tego wyroku?

Zasady klasyfikacji ścieków

Pytanie: Jak klasyfikować ścieki pochodzące z zaplecza socjalnego, sanitariatów, w tym również ze sprzątania pomieszczeń i odprowadzanych do zbiorników bezodpływowych zlokalizowanych na terenie, np. sklepów, pawilonów handlowych, prywatnych gospodarstw rolnych? Czy kluczowa jest jakość tych ścieków (charakter ścieków bytowych jak z budynków użyteczności publicznej), czy ich lokalizacja (na terenie handlowym, usługowym itp.), która świadczyłaby o przemysłowym charakterze tych ścieków?

Zamykanie miejsca prowadzenia działalności w BDO

Pytanie: Jak poprawnie zamknąć jedno z miejsc prowadzenia działalności (MPD) w Bazie danych o odpadach (BDO)? Czy konieczne jest wysłanie sprawozdania w ciągu 7 dni od zamknięcia tego miejsca?

Ten organ może skontrolować Twoje działania

W artykule znajdziesz organy, które mogą przyjrzeć się metodom gospodarowania odpadami prowadzonymi w Twojej firmie.

Skąd pochodzą informacje o lokalizacji nielegalnych składowisk

Najczęściej informacje o pożarach pozyskiwane są z Informatycznego Systemu Kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska (dalej: ISK), w której prowadzona jest ewidencja zakładów korzystających ze środowiska kontrolowanych regularnie przez WIOŚ.

Rozwiązaniem problemów bardziej intensywna współpraca organów

Najwyższa Izba Kontroli zwrócił uwagę na to, że współpraca między wszystkimi organami ochrony środowiska w przekazywaniu sobie informacji na temat nielegalnych miejsc gromadzenia odpadów oraz nieprawidłowości wynikających z tego tytułu, powinna być większa.

Rozdrabnianie i zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji

Pytanie: W wyniku przetargu wyłoniono firmę, która na terenie PSZOK będzie prowadzić rozdrabnianie odpadów o kodzie 20 02 01. Czy PSZOK może przekazywać zrębkę jako produkt uboczny i czy może to klasyfikować jako proces R3? Czy zrębkę można wtedy mieszać z ziemią i przekazywać do zagospodarowania rolniczego lub jako substrat do ustabilizowanych osadów ściekowych?

AGO 111

Nowy przewóz odpadów objęty systemem SENT

Zgodnie z nowelizacją zmieniającą rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty Systemem Monitorowania Drogowego i Kolejowego Przewozu Towarów oraz Obrotu Paliwami Opałowymi, modyfikacji uległy przepisy związane z odpadami w systemie SENT. W jakim zakresie?

Nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze

Zgodnie z ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw wprowadzone zostały również zmiany dotyczące gospodarowania odpadami. Jakie?

Nowe przepisy dotyczące odpadów

Ustawa z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw wprowadziła m.in. zmiany w ustawie z 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów.

AGO 110

Część maszyny jako odpad wytwarzany w instalacji lub poza nią

Pytanie: Instalacja do przetwarzania odpadów składa się m.in. z maszyny, która się zepsuła. Oddaliśmy ją na złom pod kodem 170405 (nie mamy go w decyzji na wytwarzanie odpadów). Czy jest to odpad z instalacji? Czy powinniśmy ten kod odpadu uzupełnić w BDO w dziale XII i przekazać odpad na podstawie karty przekazania odpadów (KPO)?

Bakterie Legionella a kwestie bezpieczeństwa wody

Bakterie Legionellaprzenoszone są za pomocą kropelek wody o określonej temperaturze, szczególnie więc niebezpieczny dla zdrowia jest aerozol wodno-powietrzny, którego źródłem mogą być m.in.: klimatyzatory, nawilżacze powietrza, myjnie samochodowe, fontanny, prysznice itp. Jakie środki ostrożności powinny być zachowane, by minimalizować ryzyko zakażenia?

Zmiany prawne

SGO 34

Na jakich zasadach możesz prowadzić magazynowanie odpadów

Magazynowanie odpadów polega na ich czasowym przechowywaniu do momentu uzbierania ich odpowiedniej ilości, a następnie ich przekazania kolejnemu posiadaczowi odpadów. O czym musisz pamiętać, magazynując odpady?

Kto, do którego momentu i za co odpowiada

Każdy podmiot biorący udział w procesie gospodarowania odpadami ponosi za nie odpowiedzialność. W jakim zakresie? O tym przeczytasz w artykule.

Jakie są wyniki kontroli NIK

Wnioski z kontroli przeprowadzonej przez NIK nie napawają zbyt dużym optymizmem. Jakie są główne wnioski i plany naprawcze?

AGO 109

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie spalarni zwłok zwierzęcych

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, schronisk dla bezdomnych zwierząt oraz grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części wymaga uzyskania zezwolenia.

Zakres sprawozdania zbierającego odpady komunalne

Pytanie: Czy zbierający odpady komunalne składają sprawozdanie do burmistrza, uwzględniając tylko kody odpadów z grup 15 i 20, czy z grupy 16 również?

Wywóz odpadów opakowaniowych do Chin

Pytanie: Jakie dokumenty są potrzebne do wywozu odpadów o kodzie 15 01 02 z Polski do Chin? Czy wystarczy faktura oraz aneks VII? Na tej podstawie będę też chciała wystawić dokumenty EDPR.

AGO 108

Najnowsze problemy związane z dzikimi wysypiskami i ich pożarami

W Polsce mamy do czynienia ostatnio z napływem informacji dotyczących przykładów kolejnych dzikich wysypisk odpadów, a także ich pożarów. O jakich przypadkach mowa, i czy te bomby ekologiczne przyczynią się zmiany regulacji w tym zakresie?

Monitoring ścieków przemysłowych

Pojawił się nowy projekt rozporządzenia dotyczącego substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków czy wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych.

Kwestie techniczne związane z BDO

Pytanie: Zalogowałem się przez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej, ale mam problem z powiązaniem podmiotu. Co zrobić w takiej sytuacji? Ponadto, jeśli zapomniałem hasła do systemu BDO i nie mogę powiązać konta podmiotu z użytkownikiem, to jak mogę je odzyskać?

AGO 107

Doradca ADR a odbiór odpadów z zakładu pogrzebowego

Pytanie: Czy zakłady pogrzebowe, od których odbierane są odpady (np. o kodzie 18 01 03*), podlegają pod przepisy ADR? Zakład czy odbierający powinien mieć doradcę ADR? Na jakich zasadach można transportować te odebrane odpady? 

Dodawanie nowych kodów odpadów w Bazie danych o odpadach

Pytanie: Z którego poziomu można za pomocą bazy danych o odpadach (BDO) wysłać do marszałka wniosek o dodanie nowego kodu w BDO oraz zwiększenie liczby kodów w decyzjach na zbieranie i wytwarzanie odpadów. Mamy wydaną decyzję na wytwarzanie i zbieranie odpadów przez marszałka województwa w związku z prowadzoną stacją demontażu pojazdów oraz skupem złomu.

Czy inwestycje w PSZOK-ach się opłacają? Jakie zyski mogą one generować

Organizacja i prowadzenie punktów selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK-ów) najczęściej traktowane są przez samorządy jako przykre obowiązki nałożone na samorząd przez ustawę o utrzymaniu czystości i porządku (dalej: ucpg). Dlaczego to błąd?

SGO 33

Kiedy możesz pobrać opłatę za przyjęcie pojazdu

Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu jest zobowiązany do przyjęcia każdego pojazdu wycofanego z eksploatacji, który ma cechy identyfikacyjne pojazdu. Przy przyjmowaniu takiego pojazdu przedsiębiorca może pobrać opłatę od jego właściciela. W jakich sytuacjach?

Jakie wyposażenie techniczne musisz zapewnić

Minimalne wymagania, jakie powinna spełniać stacja demontażu, określa rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 28 lipca 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Jakie poziomy odzysku i recyklingu powinieneś osiągać

Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu jest obowiązany osiągać poziom odzysku i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji w wysokości odpowiednio 95% i 85% masy pojazdów przyjętych rocznie do jego stacji (art. 28 ust. 1 URPWE).

AGO 106

Czy domniemanie wystarczy do nałożenia kary

Do jednego z wojewódzkich sądów administracyjnych wpłynęła skarga dotycząca właściciela, który ma zapłacić 130 tys. zł za wywóz ze swej działki niebezpiecznych odpadów. Właściciel ten nie wiedział, że odpady są tam składowane.

Wyliczanie wartości niezbędnych do wniosku o przetwarzanie odpadów

Pytanie: Chcemy uzyskać decyzję na przetwarzanie odpadów gruzu za pomocą kruszarki. W jaki sposób obliczyć: a) maksymalną masę poszczególnych rodzajów odpadów i maksymalną łączną masę wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w tym samym czasie oraz które mogą być magazynowane w okresie roku; b) największą masę odpadów, które mogłyby być magazynowane w tym samym czasie w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub innym miejscu magazynowania odpadów; c) całkowitą pojemność instalacji, obiektu budowlanego lub jego części bądź innego miejsca magazynowania odpadów.

Odpady w PSZOK – klasyfikacja i ewidencja

Pytanie: Pod jakim kodem przyjmować w PSZOK-u kosiarki spalinowe od mieszkańców? Dodatkowo przyjmowaliśmy popiół z gospodarstw domowych pod kodem 200199. Gmina zażądała doprecyzowania kodu jako ex 200199 – popiół z gospodarstw domowych. Czy mając kartę ewidencji na kod 200199, możemy ją stosować również dla odpadu ex 200199?

AGO 105

Warunki przetwarzania odpadów opakowaniowych

Pytanie: Mamy decyzję na przetwarzanie odpadów o kodzie 15 01 02, które poddajemy procesowi R12. Po tym procesie powstaje odpad o kodzie 19 12 04, który jest poddawany procesowi R3. Zgodnie z wytycznymi firmy, która chce nam dostarczać pojemniki, mamy przetwarzać te odpady od razu w procesie R3 i mieć kompletny wpis w BDO w dziale VI w tabeli 4. Co musielibyśmy zrobić, aby zacząć współpracę z tą firmą i wystawiać DPR? Jakie obowiązki mielibyśmy po zmianach?

Problemy w branży – dlaczego recykling przestaje się opłacać

Załamanie cen recyklatów w połowie 2022 roku, wysokie ceny energii oraz presja inflacyjna spowodowały duże problemy w branży recyklingu. Recyklerzy zmagają się również ze skutkami wstrzymania prac legislacyjnych nad systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) i niepewnością związaną z ostatecznym kształtem planowanego systemu kaucyjnego. Wszystko to sprawia, że surowce wtórne są niedowartościowane.

AGO 104

Czy transport odpadów z zielonej listy trzeba zgłosić GIOŚ

Pytanie: Czy muszę złożyć dokumenty dotyczące wywozu odpadów z Polski do GIOŚ, jeśli przewożę odpad z listy zielonej na załączniku 7?

Czy przetwarzanie tworzyw sztucznych wymaga pozwolenia emisyjnego

Pytanie: Czy instalacja do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych (proces R3 ‒ mielenie) wymaga pozwolenia lub zgłoszenia? W zezwoleniu na przetwarzanie jest tylko wzmianka o odpylaniu za pomocą cyklonów. 

Czy możliwe jest zastosowanie jako kryterium ekologicznego odległości bazy technicznej

W postępowaniach dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach rozważane są różne kryteria. Jednym z nich może być kryterium odległości bazy magazynowo-transportowej wykonawcy jako kryterium o charakterze ekologicznym, powiązanym ze zmniejszeniem emisji CO2. Czy faktycznie możliwe jest jego zastosowanie?

AGO 103

Wpływ zmiany przepisów na branżę przetwarzania i recyklingu odpadów opakowaniowych

Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi jest obecnie przedmiotem prac legislacyjnych prowadzonych dwoma odrębnymi projektami. Jeden z projektów ma wprowadzić rozszerzoną odpowiedzialność producenta, a drugi – system kaucyjny. Jak to wpłynie na branżę gospodarowania tymi odpadami?

W jaki sposób klasyfikować nieruchomości w trakcie odbioru odpadów

Pytanie: Według jakiej klasyfikacji są rozróżniane budynki w przypadku nieruchomości niezamieszkałych – według Prawa budowlanego czy funkcji użytkowania?

Transportujesz nieczystości ciekłe? Sprawdź nowe wytyczne!

Od 22 lutego obowiązuje nowe rozporządzenie regulujące przepisy w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.

SGO 32

Orzecznictwo sądów dotyczące uchwał z wymaganiami

Rada gminy nie może do uchwały o wymaganiach, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych, wprowadzać przykładowo postanowień dotyczących wskazania konkretnej stacji zlewnej, do której powinny być wożone nieczystości, albo udokumentowania gotowości odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną czy umów zawartych z przedsiębiorcami, którzy – w przypadku braku miejsc do mycia i dezynfekcji używanych pojazdów – będą na jego rzecz świadczyć takie usługi. Dlaczego?

Odbiór nieczystości a kwestie formalne

Podmioty odbierające nieczystości ciekłe powinny podpisywać z podmiotami, na rzecz których świadczą te usługi, odpowiednie umowy. Jak te kwestie formalne powinny wyglądać?

Obowiązki sprawozdawcze w zakresie zbiorników bezodpływowych i nieczystości ciekłych

Na podmioty prowadzące działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych został nałożony obowiązek składania kwartalnych sprawozdań. Jakie są jeszcze ich obowiązki w tym zakresie?

AGO 102

Kara za niedotrzymanie terminu przekazania sprawozdania z audytu

Pytanie: Zakład przetwarzania ZSEiE przeprowadził audyt zewnętrzny za rok 2021 w wymaganym terminie (do 30 kwietnia 2022 r.). Następnie przekazał marszałkowi województwa kopię sprawozdania z audytu do 15 maja 2022 r., a WIOŚ 4 dni po tym terminie. Czy może się obawiać za to kary?

Jak uniknąć błędów i prowadzić poprawną ewidencję odpadów

Problemy z ewidencją odpadów w systemie BDO to wciąż dość powszechne zjawisko wśród przedsiębiorców. Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak uniknąć najpopularniejszych błędów i prowadzić ewidencję w taki sposób, by w razie kontroli uniknąć kar.

AGO 101

Wykorzystanie zużytych opon do zabezpieczenia składowisk odpadów

Pytanie: Czy zużyte opony, które zostały wykorzystane do zabezpieczania składowisk odpadów, można zaliczyć do procesu R5?

Wątpliwości związane z opłatą środowiskową

Za korzystanie ze środowiska pobiera się opłatę środowiskową, której podlega m.in. wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z kotłowni, spalanie paliw w silnikach spalinowych czy składowanie odpadów.

Planowane poważne inwestycje w rozwój ITPO

NFOŚiGW wdrożył program wsparcia budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO), którego celem jest pomoc branży ciepłowniczej w transformacji energetycznej oraz w zagospodarowaniu termicznej frakcji odpadów. Na ten cel program przewiduje 3 mld zł.

SGO 31

Raport, który musisz złożyć do KOBiZE

Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.

Przykładowe wyliczenia emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw

Krajowa baza podaje wskaźniki emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw. Jednak często wyliczanie emisji staje się problematyczne. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?

Informacja i opłata za korzystanie ze środowiska

Bardzo ważnym obowiązkiem jest uiszczenie opłaty za korzystanie ze środowiska oraz złożenie informacji o zakresie korzystania ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza oraz składują odpady. Termin na uiszczenie opłat i złożenie informacji to 31 marca 2022 r.

AGO 100

Chcesz zająć się recyklingiem odpadów? O tym musisz pamiętać

Jeśli chciałbyś zająć się działalnością polegającą na recyklingu odpadów, ten artykuł będzie dla Ciebie idealnym poradnikiem.

Raport do KOBiZE dla gospodarujących odpadami

Ustawa o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji powołała do życia Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), który m.in. prowadzi Krajową bazę o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.

O tym pamiętaj, żeby uniknąć poprawek, składając sprawozdanie za pomocą BDO

Pytanie: Dołączyłam do sprawozdania w BDO wniosek o udzielenie pomocy de minimis, ale dostałam informacje o konieczności poprawek formalnych i zmianie dokumentu na elektroniczny. Z czego to wynika?