Rekultywacja terenu niekorzystnie przekształconego a zapisy MPZP

Pytanie: Ponad 8 ha gospodarstwa rolnego jest w trakcie przywracania do produkcji rolnej przy pomocy odpadowej wełny skalnej (kod odpadu 10 12 08), zgodnie z rozporządzeniem w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami. Gmina uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania (MPZP), gdzie zakazuje lokalizacji przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, w tym inwestycji związanych z recyklingiem, składowaniem lub przetwarzaniem odpadów. Wydana dla nas decyzja starosty jest ważna do kwietnia 2024 roku. Czy gmina może na podstawie zapisu w MPZP wstrzymać dalszą rekultywację terenu niekorzystnie przekształconego?

Odpady biodegradowalne w biogazowniach a wskaźniki recyklingu

Pytanie: Czy odpady poddane procesowi odzysku R3 w biogazowniach będą mogły być wliczone do poziomów recyklingu, które musi osiągnąć gmina? Czy w świetle obwiązujących przepisów dotyczących obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpady komunalne o kodzie 20 02 01 (ulegające biodegradacji – trawa i liście) zagospodarowane w rolniczej biogazowni można wliczyć do masy odpadów poddanych recyklingowi przy obliczaniu poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu?

Odpady a towary niebezpieczne w kontekście przepisów ADR

Pytanie: Przekazuję uprawnionemu podmiotowi w czasie jednego transportu następujące odpady: 15 01 10* (opakowania po środkach niebezpiecznych i z pozostałością takich środków) – masa: 0,35 Mg, pojemność: od 1 do 40 l; 08 01 11* (odpady farb) – masa: 0,04 Mg, pojemność: od 2,5 do 15 l; 14 06 03* (np. zanieczyszczone rozpuszczalniki i mieszaniny rozpuszczalników) – masa: 0,27 Mg, pojemność: od 5 do 40 l; 13 02 08* (inne emulsje) – masa: 0,16 Mg, pojemność: beczki 200 l; 16 05 06* (zużyte chemikalia, np. odczynniki laboratoryjne) – masa: 0,16 Mg, pojemność: od 0,5 do 3 l. Czy w takiej sytuacji należy je dodatkowo etykietować kodami UN i powołać doradcę ADR?

O czym musi pamiętać podmiot przeprowadzający likwidację dzikiego wysypiska

Osoba odpowiedzialna za porzucenie odpadów jest zobowiązana do ich usunięcia. Często jednak sprawca takiego procederu jest trudny do ustalenia, a zadania w tym zakresie musi przejąć podmiot, na którego teren takie odpady podrzucono. Jakie natomiast obowiązki ma podmiot odpowiedzialny za usuwanie dzikich wysypisk odpadów?

Hałas generowany przez skup złomu

Pytanie: Do organu wpłynęła skarga na hałas generowany przez prowadzącego skup złomu, który działa na podstawie stosownej decyzji na zbieranie odpadów na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Działka, na której jest skup, kwalifikowana jest jako teren zabudowy usługowej, w sąsiedztwie przeważa zabudowa wielorodzinna. Czy organ powinien przeprowadzić pomiary hałasu na terenie chronionym i wszcząć postępowanie z urzędu zgodnie z art. 115a ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś)?

Dokumenty towarzyszące zbieraniu odpadów wielkogabarytowych

Pytanie: Jak postąpić, gdy firma/jednostka samorządowa (mająca NIP) chce przekazać zbierającemu odpady wielkogabarytowe o kodzie 20 03 07? Czy musi wystawić kartę przekazania odpadów (KPO), czy może to zrobić na podstawie oświadczenia? Jako zbierający nie mamy z nimi podpisanej umowy na zbieranie odpadów o takim kodzie, a wskazana firma nie ma wpisanego tego kodu w dziale XII (nie jest to wymagane).

Czy zmniejszenie liczby dzikich wysypisk w Polsce jest możliwe

Dzikie wysypiska odpadów stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemu i zdrowia publicznego. Pomimo podejmowanych działań na poziomie rządowym, samorządowym oraz w ramach oddolnych inicjatyw ich liczba w Polsce wciąż jest zbyt duża. Jak, i czy, można to zmienić?

Czy zmieszane odpady komunalne mogą trafiać bezpośrednio od wytwórcy do spalarni

Pytanie: Prowadzimy spalarnię odpadów. Ostatnio zgłosiło się do nas przedsiębiorstwo produkcyjne, które chce nam bezpośrednio przekazywać zmieszane odpady komunalne. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Jakie przepisy o tym mówią?

Część maszyny jako odpad wytwarzany w instalacji lub poza nią

Pytanie: Instalacja do przetwarzania odpadów składa się m.in. z maszyny, która się zepsuła. Oddaliśmy ją na złom pod kodem 170405 (nie mamy go w decyzji na wytwarzanie odpadów). Czy jest to odpad z instalacji? Czy powinniśmy ten kod odpadu uzupełnić w BDO w dziale XII i przekazać odpad na podstawie karty przekazania odpadów (KPO)?