Jakie są wyniki kontroli NIK

Wnioski z kontroli przeprowadzonej przez NIK nie napawają zbyt dużym optymizmem. Jakie są główne wnioski i plany naprawcze?

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie spalarni zwłok zwierzęcych

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, schronisk dla bezdomnych zwierząt oraz grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części wymaga uzyskania zezwolenia.

Czym jest opłata podwyższona

W sytuacji gdy podmiot korzysta ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji, ponosi opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.

Co z odpadami przekazywanymi osobom fizycznym

Przekazanie odpadów osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej niebędącej przedsiębiorcą, która poddaje danemu rodzajowi odzysku otrzymane odpady, nie wiąże się z przeniesieniem odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami z wcześniejszego posiadacza odpadów. O jakich odpadach tutaj mowa?

Zakres sprawozdania zbierającego odpady komunalne

Pytanie: Czy zbierający odpady komunalne składają sprawozdanie do burmistrza, uwzględniając tylko kody odpadów z grup 15 i 20, czy z grupy 16 również?

Wywóz odpadów opakowaniowych do Chin

Pytanie: Jakie dokumenty są potrzebne do wywozu odpadów o kodzie 15 01 02 z Polski do Chin? Czy wystarczy faktura oraz aneks VII? Na tej podstawie będę też chciała wystawić dokumenty EDPR.

Warunki wykorzystania paliwa alternatywnego z odpadów

Jakie warunki prawne musi spełnić firma, która chce spalać stałe paliwo wtórne pochodzące z odpadów (SRF)? Dowiesz się z tekstu.

Zasady uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów przy ich przetwarzaniu

Pytanie: Firma ma wydaną decyzję na przetwarzanie odpadów. Czy dodatkowo musi występować o zezwolenie na zbieranie odpadów, czy z automatu przetwarzanie obejmuje również zbieranie? Zbieranie obejmowałoby odpady z innych lokalizacji tej samej firmy lub z innego oddziału (inna osobowość prawna).

AGO 110

Skutki systemu kaucyjnego dla przetwarzających odpady i gmin

Podstawowym założeniem systemu kaucyjnego jest umożliwienie realizacji celów środowiskowych w zakresie zbierania i przetwarzania niektórych odpadów opakowaniowych, a także zwiększenie ponownego użycia niektórych opakowań.

Pozyskiwanie surowców z odpadów

W Parlamencie Europejskim przyjęto stanowisko dotyczące zwiększenia podaży surowców strategicznych, o kluczowym znaczeniu dla transformacji UE w kierunku zrównoważonej, cyfrowej i suwerennej przyszłości.

SGO 34

Czym jest opłata podwyższona

W sytuacji gdy podmiot korzysta ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji, ponosi opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.

Co z odpadami przekazywanymi osobom fizycznym

Przekazanie odpadów osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej niebędącej przedsiębiorcą, która poddaje danemu rodzajowi odzysku otrzymane odpady, nie wiąże się z przeniesieniem odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami z wcześniejszego posiadacza odpadów. O jakich odpadach tutaj mowa?

AGO 109

Regulacje dotyczące recyklingu samochodów

Aktualnie odbywają się konsultacje rozporządzenia UE dotyczącego przepisów prawnych w zakresie pojazdów.

Pożary nielegalnych składowisk − przyczyny i metody zapobiegania

W myśl art. 103 ust. 1 ustawy o odpadach (dalej: u.o.) odpady składuje się na składowisku odpadów, czyli obiekcie budowlanym przeznaczonym do ich składowania. Czym są nielegalne składowiska, dlaczego do ich pożarów dochodzi tak powszechnie i jak im zapobiegać?

Obowiązki środowiskowe punktu przeładunku odpadów

Pytanie: Czy punkt przeładunku odpadów zlokalizowany poza jakąkolwiek miejscowością wymaga decyzji z zakresu ochrony środowiska i pomiarów hałasu? W decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie ma o tym wzmianki, a instalacja nie jest objęta pozwoleniem zintegrowanym.

AGO 108

Ewidencjonowanie odpadów przez gminy

Pytanie: W której gminie, w karcie ewidencji odpadów komunalnych (KEOK) wpisywać zwolnionych z prowadzenia ewidencji odpadów (kody np. 200399, 200307) − w której zostały wytworzone, czy w której są odbierane?

Czy komunalne osady ściekowe to odpady palne

Pytanie: Czy odpady o kodzie 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe) to odpady palne? W jaki sposób wnioskodawca, składając wniosek o udzielenie zezwolenia na przetwarzanie odpadów, może udowodnić (oprócz podania właściwości i podstawowego składu chemicznego tych odpadów), że takie odpady są niepalne?

Czy dokument DPR może być skorygowany lub anulowany

Pytanie: Czy możemy wycofać lub anulować wystawiony przez recyklera dokument potwierdzający recykling (DPR), który został już wysłany do wnioskującego i urzędu marszałkowskiego? Czy istnieje możliwość korekty takiego dokumentu?

AGO 107

Czy powstanie Gospodarstwo Państwowe „Odpady Polskie”

Wprowadzenie nowego regulatora rządowego w zakresie gospodarki odpadami nie jest oficjalnie rozpatrywane. Jednak strona rządowa już kilkakrotnie wspomniała o takim pomyśle. Jakie byłyby kompetencje takiego organu?

Brak możliwości złożenia korekty sprawozdania w BDO

Pytanie: Chciałem zrobić korektę sprawozdania o odpadach, ale system wyświetlił błąd dotyczący braku możliwości utworzenia dwóch sprawozdań w tym samym roku z tym samym adresatem i składającym sprawozdanie. Co mam zrobić?

SGO 33

Chcesz prowadzić demontaż pojazdów? To poradnik dla Ciebie

Podstawowym aktem prawnym regulującym postępowanie z pojazdami wycofanymi z eksploatacji w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz stosownie do zasad ochrony środowiska jest ustawa z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (dalej: URPWE).

AGO 106

Nowe wytyczne dotyczące planów gospodarki odpadami

Pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z przepisów ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, stanowiącej transpozycję przepisów UE dotyczących gospodarki odpadami. Jedna z najważniejszych zmian, którą wprowadza, dotyczy odpadów przyjmowanych w PSZOK.

AGO 105

Dalsze wątpliwości dotyczące MBP odpadów

W związku z dużymi zmianami prawnymi w zakresie mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) odpadów, a zwłaszcza styczniowym rozporządzeniem w sprawie instalacji MBP, wśród podmiotów działających w tym obszarze pojawiło się wiele wątpliwości. W odpowiedzi na interpelację głos zabrało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Co, jeśli przejmujący odpady się rozmyśli po dokonaniu transportu

Pytanie: Wysłaliśmy odpady do firmy przetwarzającej, która ich nie przyjęła, ponieważ ładunek nie był zgodny z zamówieniem. Odpady wróciły tym samym samochodem na tej samej karcie przekazania (KPO). Firma, która miała przejąć odpad, nie chce nam odrzucić karty i wpisać powodu jej odrzucenia. Czy mogę wycofać kartę, jako przekazujący odpad, i opisać całą zaistniałą sytuację? 

AGO 104

Okres obowiązywania zezwoleń odpadowych uległ zmianie

Pytanie: Podobno zmieniły się ostatnio przepisy dotyczące okresu obowiązywania zezwoleń odpadowych. O co chodzi?

Odpady nie nadają się do przetwarzania – co wtedy zrobić

Pytanie: Mamy pozwolenie na przetwarzanie odpadów i przejęliśmy odpady o kodzie 15 01 02. Odpady leżały na placu, po czym zostały przygotowane do produkcji (pod kątem koloru, rodzaju odpadu itp.) i okazało się, że nie nadają się do przetworzenia (za dużo zanieczyszczeń). Nie ma możliwości zwrócenia odpadów. Czy możemy przekazać je innej firmie, która ma zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie? Jeśli tak, to pod jakim kodem?

AGO 103

Nowe rozwiązanie na rynku recyklingu odzieży

Znana marka odzieżowa H&M nawiązała rewolucyjną współpracę z niemiecką firmą zajmującą się zbiórką i recyklingiem odpadów (Remondis), polegającą na przetwarzaniu i sprzedaży używanych ubrań. Jaki jest ich cel?

Masa zużytego sprzętu z paneli fotowoltaicznych a sprawozdania odpadowe

Niedawno zostały wprowadzone nowe przepisy dotyczące sposobu obliczania masy zużytego sprzętu powstałego z paneli fotowoltaicznych. Nowe przepisy już sprawiają problemy przedsiębiorcom. O co chodzi? Dowiesz się z tekstu.

Kontrole dotyczące zbiorników bezodpływowych

Pytanie: Rada gminy przyjęła w regulaminie utrzymania czystości i porządku minimalną częstotliwość opróżniania zbiorników bezodpływowych. Co, jeśli okaże się podczas kontroli, że właściciel nieruchomości posiada rachunki, które wskazują na opróżnianie zbiornika rzadziej, niż to wskazano w tym akcie prawa miejscowego?

SGO 32

O tych załącznikach pamiętaj, składając wniosek

Urząd miasta lub gminy sprawdzi twój wniosek. Jeśli czegoś w nim zabraknie, wezwie cię do uzupełnienia dokumentów. Dlatego nie zapomnij m.in. o dołączeniu odpowiednich załączników.

Jak wygląda procedura uzyskania zezwolenia

Artykuł 8 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określa wymagania formalne wniosku o wydanie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych. Jak wygląda procedura uzyskania tego zezwolenia?

Ile zapłacisz za wydanie wniosku

Opłatę za wydanie zezwolenia należy wpłacić na numer konta urzędu właściwego do wydania zezwolenia. Ile wyniesie?

AGO 102

Autokorekta sprawozdania komunalnego – czy należy się kara

Pytanie: Czy gmina jest zobowiązana do nałożenia kary za nierzetelne sporządzenie sprawozdania o zebranych odpadach komunalnych w przypadku wykonania autokorekty tego sprawozdania bez wezwania ze strony gminy?

AGO 101

Pamiętaj o sprawozdaniu odpadowym!

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami za rok 2022 należy złożyć do 15 marca 2023 r. za pomocą BDO. O czym jeszcze musisz pamiętać?

Nowości w przepisach dotyczących przydomowych oczyszczalni ścieków

Głównym celem zmian przepisów jest wprowadzenie mechanizmów mobilizujących i sankcyjnych odnoszących się do monitorowania i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków. Co się zmieniło w kwestii przydomowych oczyszczalni ścieków?

SGO 31

Raport, który musisz złożyć do KOBiZE

Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.

Przykładowe wyliczenia emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw

Krajowa baza podaje wskaźniki emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw. Jednak często wyliczanie emisji staje się problematyczne. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?

Informacja i opłata za korzystanie ze środowiska

Bardzo ważnym obowiązkiem jest uiszczenie opłaty za korzystanie ze środowiska oraz złożenie informacji o zakresie korzystania ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza oraz składują odpady. Termin na uiszczenie opłat i złożenie informacji to 31 marca 2022 r.

AGO 100

Jakie sprawozdania musi złożyć transportujący i zbierający odpady

Zbierający i transportujący odpady muszą realizować ściśle określone obowiązki środowiskowe. Jednym z nich jest składanie do odpowiednich organów dokumentacji sprawozdawczej. Jakiej? O tym przeczytasz w tekście.