Problem utylizacji podrzucanych odpadów

W sytuacji gdy odpady zostają podrzucone, problem związany z ich zagospodarowaniem spada na właściciela danego terenu. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Pożary składowisk odpadów pod okiem Najwyższej Izby Kontroli

W latach 2017–2022 w Polsce zdarzyły się 754 pożary miejsc gromadzenia odpadów. Na skutek tego zjawiska ustawodawca wdrożył wiele przepisów, które miały na celu zapobiec tego typu procederom, a w razie ich zaistnienia nałożyć na podmioty obowiązek rekompensaty za szkody w środowisku.

Podrzucenie odpadów − odpowiedzialność gminy czy właściciela

Pytanie: Jesteśmy firmą przetwarzającą odpady i mamy działkę, która pozostaje niewykorzystana i nieuzbrojona w media. Działka jest ogrodzona i zabezpieczona przed wstępem osób postronnych, ale nie zapobiega to podrzucaniu na nią odpadów. To teren miejski chroniony przez Straż Miejską, która stwierdziła zanieczyszczenie działki podrzuconymi odpadami i zwróciła się z prośbą o usunięcie wszelkich nieprawidłowości, nie dostrzegając jednocześnie śladów, które mogłyby doprowadzić do sprawcy. Jakie są obowiązki właściciela? Czy miasto ma obowiązki zabezpieczania przed podrzucaniem odpadów?

Odpowiedzialność za odpady i zasady gospodarowania odpadami

Tematyka gospodarowania odpadami może się wydawać przedsiębiorcom doskonale znana, ale wciąż istnieją firmy, które nie zdają sobie sprawy z odpowiedzialności, jaka na nich ciąży. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiedzialność administracyjną i karną. Kary pieniężne za niewłaściwe postępowanie z odpadami mogą wynieść do 1 mln zł. Ponadto za przestępstwa przeciwko środowisku (np. palenie odpadów) można trafić do więzienia. Czy na pewno Twoja wiedza na ten temat jest wystarczająca?

Odpowiedzialność karna za niewłaściwą gospodarkę odpadami

Za nieprzestrzeganie przepisów pod kątem gospodarowania odpadami grożą surowe konsekwencje karne, jak też administracyjne.

Na jakich zasadach możesz prowadzić magazynowanie odpadów

Magazynowanie odpadów polega na ich czasowym przechowywaniu do momentu uzbierania ich odpowiedniej ilości, a następnie ich przekazania kolejnemu posiadaczowi odpadów. O czym musisz pamiętać, magazynując odpady?

Kto, do którego momentu i za co odpowiada

Każdy podmiot biorący udział w procesie gospodarowania odpadami ponosi za nie odpowiedzialność. W jakim zakresie? O tym przeczytasz w artykule.

Klasyfikacja odpadów z prac renowacyjnych w oczyszczalni

Pytanie: W przemysłowej oczyszczalni ścieków trwają prace renowacyjne, w wyniku których powstał odpad w postaci trzciny z poletek oczyszczalni. Czy taka trzcina może być utylizowana jako odpad o kodzie 19 08 99?

Klasyfikacja odpadów farb i rozpuszczalników

Pytanie: W ramach jakiego kodu można oddać przeterminowane farby i rozpuszczalniki w plastikowych opakowaniach?

AGO 111

Jak na przetwarzanie odpadów opakowaniowych wpłyną przepisy SUP

Przepisy SUP (ang. Single Use Plastics) mają na celu ograniczenie wytwarzania odpadów z niektórych jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych oraz zwiększanie poziomów recyklingu odpadów z tworzyw.

Dokumentowanie korzystania z automatycznej stacji zlewnej

Pytanie: Czy odcinek dla dostawcy nieczystości ciekłych do automatycznej stacji zlewnej powinien być podpisywany przez właściciela tej stacji lub osobę przez niego upoważnioną? Dodatkowo czy odcinek dla właściciela automatycznej stacji zlewnej powinien być podpisany przez dostawcę nieczystości ciekłych lub osoby przez niego upoważnione?

AGO 110

Skutki systemu kaucyjnego dla przetwarzających odpady i gmin

Podstawowym założeniem systemu kaucyjnego jest umożliwienie realizacji celów środowiskowych w zakresie zbierania i przetwarzania niektórych odpadów opakowaniowych, a także zwiększenie ponownego użycia niektórych opakowań.

Pozyskiwanie surowców z odpadów

W Parlamencie Europejskim przyjęto stanowisko dotyczące zwiększenia podaży surowców strategicznych, o kluczowym znaczeniu dla transformacji UE w kierunku zrównoważonej, cyfrowej i suwerennej przyszłości.

SGO 34

Czym jest opłata podwyższona

W sytuacji gdy podmiot korzysta ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji, ponosi opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.

Co z odpadami przekazywanymi osobom fizycznym

Przekazanie odpadów osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej niebędącej przedsiębiorcą, która poddaje danemu rodzajowi odzysku otrzymane odpady, nie wiąże się z przeniesieniem odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami z wcześniejszego posiadacza odpadów. O jakich odpadach tutaj mowa?

AGO 109

Warunki wykorzystania paliwa alternatywnego z odpadów

Jakie warunki prawne musi spełnić firma, która chce spalać stałe paliwo wtórne pochodzące z odpadów (SRF)? Dowiesz się z tekstu.

Zasady uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów przy ich przetwarzaniu

Pytanie: Firma ma wydaną decyzję na przetwarzanie odpadów. Czy dodatkowo musi występować o zezwolenie na zbieranie odpadów, czy z automatu przetwarzanie obejmuje również zbieranie? Zbieranie obejmowałoby odpady z innych lokalizacji tej samej firmy lub z innego oddziału (inna osobowość prawna).

AGO 108

Kontrole przydomowych kompostowników – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zgodnie z art. 6k ust. 4a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym. Jak wygląda kontrola takiego kompostownika?

Jak prawidłowo ewidencjonować przetwarzanie odpadów w BDO w procesach R12 i R3

Pytanie: Przyjmuję 3 Mg odpadu o kodzie 15 01 02 i całość przekazuję do sortowni (nie jest instalacją), do procesu R12, gdzie powstaje: 1 Mg odpadów o kodzie 19 12 12 i 2 Mg odpadów o kodzie 15 01 02, które są następnie przekazywane do recyklingu w procesie R3. Na podstawie karty przekazania (KPO) mam przyjęte 3 Mg odpadów 15 01 02. Zgodnie z pierwszym sposobem ewidencji w zakładce wytworzone poza instalacją ewidencjonuję 2 Mg tych odpadów wytworzone w procesie R12, a w zakładce przetworzone podaję 1 Mg przetworzone w procesie R12 (odpad 19 12 12) oraz 2 Mg w procesie R3 (odpad 15 01 02). Zgodnie z drugim sposobem ewidencji w zakładce wytworzone poza instalacją ewidencjonuję 2 Mg odpadów 15 01 02 w procesie R12, a w zakładce przetworzone podaję 3 Mg przetworzone w procesie R12 oraz 2 Mg w procesie R3. Który jest prawidłowy?

AGO 107

Znów nowe przepisy dotyczące mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów

Pojawił się nowy projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Wprowadza ono dość istotne zmiany w zakresie tych procesów. Jakie?

Wniosek rejestracyjny czy aktualizacyjny – który wybrać

Pytanie: Firma zmieniła nazwę oraz NIP i REGON. Adres i rodzaj działalności pozostały takie same. Czy mamy złożyć wniosek aktualizacyjny czy rejestracyjny w BDO?

SGO 33

Jak należy rozumieć stację demontażu pojazdów

Pojęcie stacji demontażu pojazdów jest dokładnie określone w przepisach. Jak więc należy ją rozumieć?

Garść wskazówek do rozpoczęcia działalności stacji demontażu

Prowadzący stację zostanie wpisany do rejestru BDO w związku z uzyskanymi pozwoleniami z zakresu gospodarki odpadami. Jeżeli natomiast dodatkowo będzie transportował odpady, to będzie musiał samodzielnie złożyć odpowiedni formularz aktualizacyjny w zakresie wpisu do BDO. Co jeszcze na początek warto wiedzieć?

Formalności, których musisz dopełnić w trakcie pracy stacji demontażu

Przyjmując pojazd wycofany z eksploatacji, przedsiębiorca prowadzący stację demontażu ma obowiązek unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych oraz wydania zaświadczenia o demontażu pojazdu.

AGO 106

Kto musi składać sprawozdania do PRTR

Pytanie: Kto musi składać sprawozdania do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (PRTR)? Czy jeśli nie przekraczamy wartości progowych i składamy sprawozdanie zerowe do PRTR, to nie uzupełniamy również danych o wielkości produkcji?

Ewidencja odpadów komunalnych na kilku kartach

Pytanie: Czy odebrane od właścicieli nieruchomości odpady (na podstawie kart przekazania odpadów – KPOK) mogę przekazać do instalacji na podstawie kart przekazania odpadów – KPO? Chcemy przekazać odpad komunalny do instalacji, która wymaga od nas przekazywania odpadów tylko na jednej karcie (zazwyczaj dzieliłam transport na karty z konkretnych gmin). W jaki sposób mogę zaciągnąć jedną KPOK do ewidencji, aby podzielić masy na gminy?

Ustawa o systemie kaucyjnym – wreszcie nowe przepisy

Ministerstwo opublikowało trzecią wersję projektu ustawy o systemie kaucyjnym, która zawiera istotne zmiany w stosunku do pierwszych dwóch projektów. Ustawodawca wziął pod uwagę problemy zgłaszane przez branżę oraz uwzględnił postulaty gmin, co stanowi dobre uzupełnienie wcześniejszych założeń.

AGO 105

NIK podsumowuje działania związane z gospodarką odpadami

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) skontrolowała zasady działania systemu gospodarki odpadami komunalnymi i transgraniczne przemieszczanie odpadów oraz przyjrzała się pożarom miejsc gromadzenia odpadów. Wyniki kontroli nie są zbyt optymistyczne.

Możliwość wykorzystania odpadów piasku poza instalacjami

Pytanie: Jeżeli odpady o kodzie 20 03 03 przetwarzam na 19 12 09 (piasek), to czy mogę wykorzystywać je w wyrobiskach? Odpady o kodzie 19 12 09 mogą być wykorzystywane na wyrobiskach, pod warunkiem że nie pochodzą one z odpadów komunalnych. Czy jest jakiś przepis, który mówi o tym, że odpad o kodzie 20 03 03 przestaje być odpadem komunalnym?

AGO 104

Zaświadczenia o bateriach i akumulatorach

Pytanie: Odbieramy baterie i akumulatory z punktów wyznaczonych przez gminy w ramach umów gminnych (przetargowych). Odebrane odpady przywozimy do miejsca zbierania, gdzie je tymczasowo magazynujemy (w ramach decyzji na zbieranie). Potem odbiera je od nas zakład przetwarzania zużytego sprzętu (ZSEiE). Czy musimy składać zaświadczenia, o których mowa w art. 59a ustawy o bateriach i akumulatorach (dalej: u.b.a.)? Do chwili obecnej składaliśmy tylko informację roczną o zebranych odpadach na podstawie pozwolenia na zbieranie.

Ustawa o ułatwieniach dla biogazowni rolniczych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad projektem ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych. Projekt jest ściśle związany z transformacją energetyczną Polski, której jednym z ważniejszych elementów będzie transformacja energetyczna obszarów wiejskich.

AGO 103

Transport odpadów za granicę

Pytanie: Chcemy sprzedać odpad z listy zielonej do firmy B, która ma siedzibę w Polsce. Transport będzie do Austrii do firmy C, gdyż firma B kupuje od nas odpady i sprzedaje do swojego odbiorcy w Austrii. Na jakim dokumencie powinny być transportowane odpady?

Odzysk odpadów niebezpiecznych – w jakich przypadkach jest możliwy i opłacalny

Odpadami niebezpiecznymi są odpady wskazane w rozporządzeniu ministra klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów, jako odpady niebezpieczne, z zastrzeżeniem możliwości zmiany klasyfikacji tych odpadów na odpady inne niż niebezpieczne. W jakich przypadkach ich odzysk jest opłacalny?

SGO 32

O tych załącznikach pamiętaj, składając wniosek

Urząd miasta lub gminy sprawdzi twój wniosek. Jeśli czegoś w nim zabraknie, wezwie cię do uzupełnienia dokumentów. Dlatego nie zapomnij m.in. o dołączeniu odpowiednich załączników.

Jak wygląda procedura uzyskania zezwolenia

Artykuł 8 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określa wymagania formalne wniosku o wydanie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych. Jak wygląda procedura uzyskania tego zezwolenia?

Ile zapłacisz za wydanie wniosku

Opłatę za wydanie zezwolenia należy wpłacić na numer konta urzędu właściwego do wydania zezwolenia. Ile wyniesie?

AGO 102

Dokumentacja prowadzona przez spalarnie odpadów

Pytanie: Czy istnieje w przepisach jakiś zapis dotyczący obowiązku przekazywania przez spalarnie odpadów oświadczenia o sposobie zagospodarowania odpadów oraz rodzajach i poziomach odzysku surowców? Kiedyś zgodnie z art. 9oa ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (dalej: ucpg) spalarnie miały taki obowiązek, ale z uwagi, że już nie są instalacjami komunalnymi (art. 35 ust. 6 ustawy o odpadach) to czy istnieje jakiś inny zapis w tym zakresie? 

Czy będą częstsze kontrole transportu odpadów na terenie UE

Na terenie UE planowane jest zaostrzenie przepisów dotyczących transportu odpadów. Planowane są m.in. wzmożone kontrole kierowców. Czego jeszcze mogą się spodziewać podmioty dokonujące transgranicznego przemieszczania odpadów?

Co się zmieniło w zakresie MPB zmieszanych odpadów komunalnych

Pytanie: Podobno na początku roku weszły jakieś przepisy dotyczące procesu mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP) zmieszanych odpadów komunalnych. O co chodzi?

AGO 101

Pamiętaj o sprawozdaniu odpadowym!

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami za rok 2022 należy złożyć do 15 marca 2023 r. za pomocą BDO. O czym jeszcze musisz pamiętać?

Nowości w przepisach dotyczących przydomowych oczyszczalni ścieków

Głównym celem zmian przepisów jest wprowadzenie mechanizmów mobilizujących i sankcyjnych odnoszących się do monitorowania i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków. Co się zmieniło w kwestii przydomowych oczyszczalni ścieków?

SGO 31

Raport, który musisz złożyć do KOBiZE

Firma powodująca emisję ma obowiązek przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji w terminie do 28 lutego roku następującego po roku, którego raport dotyczy.

Przykładowe wyliczenia emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw

Krajowa baza podaje wskaźniki emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw. Jednak często wyliczanie emisji staje się problematyczne. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?

Informacja i opłata za korzystanie ze środowiska

Bardzo ważnym obowiązkiem jest uiszczenie opłaty za korzystanie ze środowiska oraz złożenie informacji o zakresie korzystania ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza oraz składują odpady. Termin na uiszczenie opłat i złożenie informacji to 31 marca 2022 r.

AGO 100

Najważniejsze kwestie dotyczące ewidencji odpadów na przełomie 2022 i 2023 roku

Zbliża się termin sprawozdawczości z zakresu gospodarowania odpadami, w związku z czym warto przypomnieć sobie podstawowe zasady, które obowiązują w tym zakresie na przełomie 2022 i 2023 roku.

Komunikacja BDO z zewnętrznymi narzędziami

Termin składania sprawozdań dotyczących odpadów za rok ubiegły przypada na 15 marca 2023 r. Dokumenty te należy przesyłać elektronicznie za pomocą konta w systemie BDO. Jakie istotne informacje znajdziesz w tym systemie?