Ten organ może skontrolować Twoje działania

W artykule znajdziesz organy, które mogą przyjrzeć się metodom gospodarowania odpadami prowadzonymi w Twojej firmie.

Skąd pochodzą informacje o lokalizacji nielegalnych składowisk

Najczęściej informacje o pożarach pozyskiwane są z Informatycznego Systemu Kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska (dalej: ISK), w której prowadzona jest ewidencja zakładów korzystających ze środowiska kontrolowanych regularnie przez WIOŚ.

Rozwiązaniem problemów bardziej intensywna współpraca organów

Najwyższa Izba Kontroli zwrócił uwagę na to, że współpraca między wszystkimi organami ochrony środowiska w przekazywaniu sobie informacji na temat nielegalnych miejsc gromadzenia odpadów oraz nieprawidłowości wynikających z tego tytułu, powinna być większa.

Problem utylizacji podrzucanych odpadów

W sytuacji gdy odpady zostają podrzucone, problem związany z ich zagospodarowaniem spada na właściciela danego terenu. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Pożary składowisk odpadów pod okiem Najwyższej Izby Kontroli

W latach 2017–2022 w Polsce zdarzyły się 754 pożary miejsc gromadzenia odpadów. Na skutek tego zjawiska ustawodawca wdrożył wiele przepisów, które miały na celu zapobiec tego typu procederom, a w razie ich zaistnienia nałożyć na podmioty obowiązek rekompensaty za szkody w środowisku.

Odpowiedzialność za odpady i zasady gospodarowania odpadami

Tematyka gospodarowania odpadami może się wydawać przedsiębiorcom doskonale znana, ale wciąż istnieją firmy, które nie zdają sobie sprawy z odpowiedzialności, jaka na nich ciąży. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiedzialność administracyjną i karną. Kary pieniężne za niewłaściwe postępowanie z odpadami mogą wynieść do 1 mln zł. Ponadto za przestępstwa przeciwko środowisku (np. palenie odpadów) można trafić do więzienia. Czy na pewno Twoja wiedza na ten temat jest wystarczająca?

Odpowiedzialność karna za niewłaściwą gospodarkę odpadami

Za nieprzestrzeganie przepisów pod kątem gospodarowania odpadami grożą surowe konsekwencje karne, jak też administracyjne.

Na jakich zasadach możesz prowadzić magazynowanie odpadów

Magazynowanie odpadów polega na ich czasowym przechowywaniu do momentu uzbierania ich odpowiedniej ilości, a następnie ich przekazania kolejnemu posiadaczowi odpadów. O czym musisz pamiętać, magazynując odpady?