Zadania prowadzącego punkt zbierania pojazdów

Obowiązki przedsiębiorców prowadzących punkty zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji określa art. 32–36 URPWE. Z artykułu dowiesz się, co do nich należy.

Roczne sprawozdanie z działalności stacji demontażu

Prowadzący stacje demontażu powinni też składać stosowne sprawozdania odpadowe. Na jakich zasadach muszą realizować ten obowiązek?

Opłata za brak sieci zbierania pojazdów

Ustawa URPWE zobowiązuje wprowadzającego pojazdy, który nie zapewnia sieci zbierania pojazdów, do obliczenia należnej opłaty za brak tej sieci oraz do złożenia GIOŚ rocznego sprawozdania o wysokości należnej opłaty za brak sieci w terminie do 15 marca roku następującego po roku, którego opłata dotyczy. Zasady naliczania tej opłaty ustala art. 14 URPWE.

Obowiązki, które mają właściciele pojazdów

Zgodnie z art. 23 oraz 33 URPWE przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu lub punkty zbierania pojazdów są obowiązani przyjąć zarejestrowany na terytorium kraju pojazd bez pobierania opłat od ostatniego posiadacza, pod warunkiem że pojazd ten jest kompletny oraz pozbawiony innych odpadów. Innymi słowy, spełnienie tego warunku gwarantuje demontaż pojazdu bez dodatkowych kosztów po stronie ostatniego posiadacza. Jakie są natomiast obowiązki właścicieli pojazdów?

Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu

Obowiązki przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu zostały określone w rozdziale 4 URPWE (art. 21−31). Co to oznacza w praktyce?

O te decyzje musisz wystąpić, zanim rozpoczniesz swoją działalność

Zanim rozpoczniesz działalność polegającą na demontażu pojazdów, musisz zdecydować się na odpowiednią lokalizację, a także przeanalizować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. O jakich jeszcze kwestiach powinieneś pamiętać? Z otwarciem stacji demontażu pojazdów związany jest wybór właściwej lokalizacji oraz uzyskanie licznych decyzji administracyjnych.

Kwestie dotyczące odpadów powstających w stacji demontażu

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie katalogu odpadów pojazdy wycofane z eksploatacji zostały sklasyfikowane pod kodem 16 01 04* i stanowią odpady niebezpieczne, które wymagają odpowiedniego traktowania. Zatem przed rozpoczęciem działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu stacji demontażu konieczne jest uzyskanie pozwolenia zintegrowanego lub innej decyzji w zakresie gospodarki odpadami, o czym już wiesz. O jakich innych istotnych kwestiach dotyczących odpadów musisz pamiętać?

Kiedy możesz pobrać opłatę za przyjęcie pojazdu

Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu jest zobowiązany do przyjęcia każdego pojazdu wycofanego z eksploatacji, który ma cechy identyfikacyjne pojazdu. Przy przyjmowaniu takiego pojazdu przedsiębiorca może pobrać opłatę od jego właściciela. W jakich sytuacjach?