Obsługa BDO przez podmiot zewnętrzny
Pytanie: Zajmujemy się przetwarzaniem odpadów i obsługę BDO zlecamy firmie zewnętrznej. Czy możemy tej firmie przekazać dane do logowania do bazy?
Magazynowanie odpadów medycznych a dostęp do bieżącej wody
Pytanie: Czy przy pomieszczeniu, w którym magazynuję odpady o kodach 18 01 02 i 18 01 03, musi być dostęp do prysznica bezpieczeństwa z bieżącą zimną i ciepłą wodą?
Kontrole jakości segregacji odpadów
Pytanie: Zgodnie z umową zawartą z gminą jako transportujący odpady mamy prowadzić kontrole jakości segregacji odpadów u źródła. Czy zleceniodawca może w dobie pandemii zmusić nas do takiej kontroli?
Kierunki rozwoju OZE a energetyczne wykorzystanie odpadów
Istotny wpływ na kształtowanie krajowej strategii energetycznej ma polityka klimatyczno-energetyczna UE, w tym dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r.
Jakie ważne informacje znajdziesz w zezwoleniu na przetwarzanie odpadów
Przetwarzanie odpadów wymaga uzyskania zezwolenia, które wydawane jest na wniosek posiadacza odpadów w drodze decyzji przez organ właściwy odpowiednio ze względu na miejsce przetwarzania odpadów. Na jakie elementy wydanej decyzji musisz zwracać uwagę?
Czy proces destylacji jest przetwarzaniem odpadów
Pytanie: Mamy destylarkę, która ogranicza ilość wytwarzanego odpadu o kodzie 07 02 03*. Podczas destylacji odzyskiwane jest około 80% odpadu, a pozostałość to odpad, który nie nadaje się do ponownego użycia. Czy destylarka powinna być ujęta jako instalacja, z której wytwarzane są odpady i czy destylacja jest procesem przetwarzania odpadów?
Czy monopoliści mogą ustalać dowolne ceny za usługi
Pytanie: Odbieramy i przekazujemy do spalarni odpady medyczne o kodzie 180103*. W województwie jest jedna spalarnia, do której zgodnie z zasadą bliskości musimy ten odpad oddać. Spalarnia to wykorzystuje, narzucając ceny wyższe o około 5 zł za kg niż w innych województwach. Czy jest to zgodne z prawem? Jak można temu przeciwdziałać?
Zasady pośredniczenia w obrocie odpadami
Jesteśmy zakładem odbierającym odpady z PSZOK-ów różnych gmin. Mamy decyzję na zbieranie i transport odpadów oraz wpis do BDO z urzędu. Niektórych odpadów nie mamy w decyzji na zbieranie i nie możemy widnieć w KPO jako przejmujący − chcemy więc zostać pośrednikiem w obrocie odpadami. Jak to zrobić? Wtedy w pierwszej wersji KPO wystawiałaby gmina, my bylibyśmy transportującym i przejmującym, a w drugiej wersji KPO – my byśmy wystawiali i transportowali odpady, a przejmującym byłaby ostateczna instalacja.
- « pierwsza
- «
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- »
- ostatnia »
AGO 85
Dokumenty okazywane w trakcie kontroli WIOŚ
Pytanie: Spodziewam się kontroli z wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska (WIOŚ) − czy kontrolerzy powinni się wylegitymować i przedstawić paszport covidowy? Jakich jeszcze dokumentów mogę od nich zażądać?
Aktualizacja zezwolenia – wytyczne do operatu ppoż.
Operat przeciwpożarowy (ppoż.) to dokument zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu bądź jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, który należy dołączyć do wniosku o wydanie m.in. zezwolenia na zbieranie odpadów.
AGO 84
Jak wyliczać kary w gospodarce odpadowej
Pytanie: Jakie są zasady wyliczania kar za nieosiągnięcie poziomu recyklingu za rok 2020 dla podmiotów odbierających odpady komunalne na podstawie umów z właścicielami? Czy należy wszcząć postępowanie, a jeśli tak, to na jakiej podstawie? Ponadto w jaki sposób i kiedy wyliczać kary za nieterminowe złożenie sprawozdań?
Chcesz unieważnić przetarg na odbiór odpadów? Sprawdź, kiedy możesz to zrobić
Ustawa Prawo zamówień publicznych (Pzp) daje wiele możliwości unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Należy jednak pamiętać, że każde postępowanie ma swój własny opis przedmiotu zamówienia oraz indywidualny przebieg postępowania. Kiedy gmina ma możliwość unieważnienia przetargu na odbiór odpadów komunalnych? O tym przeczytasz w artykule.
Baza danych o odpadach – pytania i wątpliwości
Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) została uruchomiona 1 stycznia 2020 r. (rejestr podmiotów będący częścią bazy funkcjonuje od 24 stycznia 2018 r.). Działanie systemu oraz realizacja ustawowych obowiązków za jego pośrednictwem nadal budzą jednak wiele wątpliwości.
AGO 83
Gospodarka magazynowa a baza BDO
Pytanie: Za pomocą BDO nie można prowadzić ewidencji magazynu, ale czy można sprawdzić stan magazynowy danego odpadu (wyliczając: stan początkowy + odpady wytworzone + odpady przyjęte - odpady przetworzone – odpady przekazane)? Czy wtedy można uzyskać stan aktualny (oczywiście, doliczając lub odliczając dane niewprowadzone do ewidencji)?
Branża recyklingu doczekała się projektu ustawy o ROP
Z 2 sierpnia 2021 r. pochodzi projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi i niektórych innych ustaw. Zawiera on przede wszystkim przepisy dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Co warto wiedzieć na ten temat?
AGO 82
Jak uniknąć błędów podczas ustalania stawek za odbiór odpadów
Jeśli rada gminy niewłaściwie skonstruuje uchwałę dotyczącą sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów może być ona unieważniona przez regionalne izby obrachunkowe (dalej: RIO) lub sądy administracyjne. Analizując błędy, które popełniły te organy, przedstawimy analizę pokazującą, jakich zapisów unikać, by nie narazić się na unieważnienie uchwał.
Czy należy wykazywać utratę masy zbieranych i przetwarzanych odpadów
Pytanie: Mamy problem z ewidencją odpadów, których masa się zmienia (np. przez wyparowanie wody). Zebraliśmy wilgotny odpad makulatury, a kiedy został przekazany dalej, był już suchy, przez co jego waga zmniejszyła się o 0,2 Mg. W innej sytuacji przyjęliśmy odpad w postaci osadu o masie 20 Mg, a po przekompostowaniu otrzymaliśmy 15 Mg kompostu, gdzie w ewidencji osadów w zakładce przyjęte i przetworzone podaliśmy 20 Mg, a w ewidencji kompostu 15 Mg, jako odpady wytworzone. Czy tę różnicę 5 Mg należy gdzieś w ewidencji wyjaśnić?
AGO 81
Jakie zadania ma gmina w zakresie ochrony przeciwpowodziowej
Ochrona przeciwpowodziowa wpisuje się w politykę zapobiegania sytuacjom kryzysowym, która należy do kompetencji administracji rządowej oraz wszystkich szczebli jednostek samorządu terytorialnego. Jakie zadania mają gminy w zakresie ochrony przeciwpowodziowej?
Co się zmieniło w pracy WIOŚ w związku z pandemią COVID-19
W czasie pandemii COVID-19 nie zmieniła się praca WIOŚ w zakresie przeprowadzanych kontroli planowych, inwestycyjnych i interwencyjnych. Zmiany nastąpiły jedynie w przypadku niektórych zasad funkcjonowania i przyjmowania petentów w urzędach.
AGO 80
Godziny przekazywania odpadów w BDO
Pytanie: Jesteśmy przejmującym odpad. Co mamy zrobić, gdy przekazujący wystawia kartę przekazania odpadów (KPO), wskazując jako rozpoczęcie transportu przykładowo wtorek godzinę 7, a odpad dojeżdża do nas w środę o godzinie 15 (transport tyle nie trwa, jednak firma przekazująca tak wystawia KPO)? Czy nie będzie dla nas problem w momencie kontroli?
Dokumenty odpadowe, które musi przygotowywać każda gmina
Do zadań własnych każdej gminy należy utrzymanie czystości i porządku na jej terenie. Poza budową instalacji, tworzeniem i nadzorowaniem systemu gospodarki odpadami komunalnymi gminy prowadzą także działalność informacyjną i edukacyjną na swoich stronach internetowych, a także przygotowują dokumentację sprawozdawczą i analityczną.
Odbiór odpadów komunalnych bez wygranego przetargu
Pytanie: Mamy odebrać odpad ze szkoły o kodzie 20 01 01. Czy jeżeli gmina, w której znajduje się ta szkoła, objęła systemem nieruchomości zamieszkałe i niezamieszkałe, to możemy odebrać ten odpad, jeżeli nie wygraliśmy przetargu na odbiór odpadów, ale mamy wpis do rejestru działalności regulowanej? I skoro szkoła jest zwolniona z ewidencji, czy my wystawimy kartę na siebie (jako odbiorca, transportujący i przejmujący)?
AGO 79
Czy monopoliści mogą ustalać dowolne ceny za usługi
Pytanie: Odbieramy i przekazujemy do spalarni odpady medyczne o kodzie 180103*. W województwie jest jedna spalarnia, do której zgodnie z zasadą bliskości musimy ten odpad oddać. Spalarnia to wykorzystuje, narzucając ceny wyższe o około 5 zł za kg niż w innych województwach. Czy jest to zgodne z prawem? Jak można temu przeciwdziałać?
AGO 78
Dlaczego warto prowadzić dodatkową ewidencję odpadów
Od momentu wprowadzenia obowiązkowej ewidencji odpadów w systemie BDO nie ma konieczności prowadzenia tej ewidencji także w innej formie. Czy jednak warto mieć bazę ewidencyjną poza systemem? Jakie mogą z tego wyniknąć korzyści dla Twojej firmy? O tym przeczytasz w artykule.
Bariery opóźniające rozwój sektora gospodarowania odpadami w Polsce
Sektor gospodarowania odpadami w Polsce jest w ostatnim czasie narażony na ciągłe zmiany i dynamiczne warunki, do których musi się dostosowywać. Teoretycznie zmiany mają prowadzić do polepszania sytuacji podmiotów działających w tej branży, ale jak jest w rzeczywistości?
AGO 77
Dokumentacja dotycząca przewozu PUPZ a pandemia
Aby uniknąć w okresie epidemii spowodowanej przez wirusa SARS-CoV-2 bliskiego kontaktu (np. zbliżania się kierowcy transportu utylizacyjnego do rolnika/hodowcy przekazującego padłe zwierzęta do utylizacji), w dokumentach handlowych wprowadzono pewne zmiany.
AGO 76
Gospodarowanie odpadami komunalnymi
Pytanie: Odbieramy odpady komunalne i przekazujemy je do sortowni. Mamy informację, że sposób zagospodarowania u nich to R12, natomiast u "recyklera końcowego" R3 lub R5. Który z nich wpisać do sprawozdania komunalnego w Dziale III? Ponadto czy powinniśmy ujmować w sprawozdaniu kod odpadów 20 03 07 (w wersji papierowej tego kodu się nie wykazywało)? I czy za rok 2021 poziom odzysku mieliśmy liczyć w stosunku do wszystkich odebranych odpadów (łącznie z budowlanymi)?
Czy PSZOK powinien prowadzić ewidencję na postawie KPO, czy KPOK
Podmioty, które odbierają i zbierają odpady komunalne oraz prowadzące PSZOK, są zobligowane do ewidencjonowania odpadów w systemie BDO. W związku z napływającymi do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pytaniami dotyczącymi zasad prowadzenia ewidencji odpadów komunalnych zdecydowano się na wystosowanie oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Co z niego wynika?
Co z terminem integracji JPK VAT i BDO? Tego dowiesz się z artykułu!
Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się pod koniec ubiegłego roku projekt zmiany ustawy o odpadach, zgodnie z którym miał zostać wprowadzony obowiązek umieszczania danych z dokumentów księgowych (faktur oraz rachunków) w systemie BDO. Zmiana tych przepisów miała obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Czy integracja BDO z JPK VAT już nastąpiła?
SGO 23
Bezbłędna klasyfikacja odpadów – jak ją przeprowadzić krok po kroku
W tym numerze specjalnym dowiesz się, w jaki sposób przejść przez procedurę klasyfikowania odpadów. Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do niej? O tym poniżej.
AGO 75
Jak rozwiązać problemy z brakiem zgodności z operatem przeciwpożarowym
Pytanie: Po kontroli WIOŚ w związku z wydaniem decyzji na przetwarzanie odpadów otrzymałem pozytywnie opiniujące postanowienie. Postanowienie PSP stwierdza spełnienie wymagań określonych w przepisach ppoż., ale również brak spełnienia warunków ppoż. o których mowa w operacie. Punktem sporu jest wiata, która powstała po wydaniu operatu i decyzji go zatwierdzającej, ale podczas procedowania wniosku o zmianę pozwolenia w Urzędzie. Grozi mi wydanie decyzji odmownej, ponieważ pod wiatą znajduje się część instalacji do przetwarzania. Co mam robić?
Czy możesz sprzedać nadwyżkę odpadów
Pytanie: Prowadzimy recykling odpadów (m.in. opakowań) w procesie R3. Czy zgodna z prawem jest sprzedaż nadwyżki przetworzonych odpadów na DPR organizacji odzysku? Odpady nie miały żadnego kontaktu z tą organizacją, jedynie zwróciła się do nas z ofertą na odpłatne wystawienie dla niej DPR za III kwartał. Czy odpady zebrane i poddane recyklingowi muszą mieć powiązanie z organizacją, dla której wystawia się DPR?
AGO 74
Chcesz zarabiać na osadach? Sprawdź, o czym warto pamiętać
Dynamiczny rozwój budowy i rozbudowy sieci kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków komunalnych powoduje, że są wytwarzane coraz większe ilości komunalnych osadów ściekowych. Przedsiębiorcy, którzy decydują się zainwestować w instalacje do przetwarzania osadów ściekowych, aby na tym zarobić, powinni pamiętać o istotnych elementach strategii biznesowych.
BDO – ewidencja odpadów dla miejsc prowadzenia działalności
Pytanie: W jaki sposób prowadzicie ewidencję odpadów dla różnych miejsc prowadzenia działalności (MPD) w przypadku przekazywania odpadów pomiędzy tymi miejscami? Czy jest wymagane prowadzenie ewidencji (miejsce A − odpad wytworzony, B − przyjęty i ewentualnie przekazany firmie zewnętrznej), czy tylko wystawienie KPO? Ponadto mamy kontrolę WIOŚ, który oczekuje przedłożenia wszystkich KPO i KEO oraz sprawozdań. Do wydrukowania KPO i KEO w BDO jest przycisk (wydrukowaliśmy tysiąc kart), ale co zrobić ze sprawozdaniem?
AGO 73
Dokumenty DPR i EDPR w BDO jednak dopiero w roku 2022!
Ustawa z 19 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zmiany m.in. w ustawie z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw polegające na przesunięciu uruchomienia tzw. modułu potwierdzeń w ramach Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) z 1 stycznia 2021 r. na 1 stycznia 2022 r.
Czy prowadzić ewidencję odpadów nieujętych w decyzji
Pytanie: Niebawem dostaniemy pozwolenie na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych. Poza tym wytwarzamy odpady związane z eksploatacją obiektu i jego bieżącym utrzymaniem, np. oleje przepracowane, sorbenty, zużyte urządzenia, opakowania z drewna, metale żelazne. Czy dla tych odpadów również musimy prowadzić karty ewidencji? Jeśli przepracowany olej albo metale żelazne oddajemy na złom, to czy pomimo małych ilości w ciągu roku musimy wystawiać KPO?