KOBiZE – zakres informacji, które musisz przygotować
Wykaz zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat należy od 1 stycznia 2019 r. sporządzać na bazie raportu do KOBiZE zgodnie z art. 286 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska. Błędne przygotowanie tego raportu może mieć wpływ na ustalenie wysokości opłaty za korzystanie ze środowiska i tym samym skutkować sankcją za niesporządzenie i/lub niewnoszenie opłat za korzystanie ze środowiska.
Informacje ogólne o opłacie za korzystanie ze środowiska
Do 31 marca 2020 r. podmioty korzystające ze środowiska muszą uiścić opłatę za korzystanie ze środowiska za 2019 rok oraz złożyć do urzędu marszałkowskiego informację o zakresie korzystania ze środowiska. Opłatę wnosi się za cały poprzedni rok kalendarzowy. Co powinieneś o niej wiedzieć?
Informacje o zakresie korzystania ze środowiska – co zawiera formularz
Formularze za 2019 rok będziesz składać na nowym wzorze wprowadzonym rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Konieczność wydania nowego rozporządzenia związana jest z wejściem w życie przepisów ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1501).
Zasady prawidłowego transportu odpadów
Pytanie: Czy można przewozić zmieszane odpady niebezpieczne razem z odpadami, które nie są niebezpieczne (nie można ich już rozdzielić, są załadowane na środek transportu)?
Wytyczne dla firm dbających o czystość na terenach gminnych
Pytanie: Prowadzimy działalność w zakresie utrzymywania gminnych terenów zielonych, czyścimy chodniki i ulice oraz zajmujemy się opróżnianiem koszy na przystankach. Zebrane odpady przewozimy do stacji przeładunkowej, gdzie przesypujemy je do dużych kontenerów, które odbiera następnie firma mająca pozwolenie na ich zagospodarowanie. W jaki sposób mamy rozumieć art. 23 znowelizowanej ustawy o odpadach? W jakim zakresie powinniśmy być wpisani do bazy BDO?
Wątpliwości w zakresie kart przekazania odpadów
Pytanie: Nadal mamy pewne niejasności dotyczące transportu odpadów. Czy podmiot przejmujący albo transportujący odpady może wystawić KPO lub KPOK za przekazującego? Czy istnieją wyjątki, kiedy kierowca nie musi posiadać potwierdzenia wygenerowanego z BDO?
Użytkowanie BDO w praktyce
Od 1 stycznia 2020 r. działają nowe moduły BDO, a ich obsługa nadal jest dla użytkowników intuicyjna. Garść praktycznych wskazówek na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Termiczne przekształcanie komunalnych osadów ściekowych
Osady ściekowe powstają w oczyszczalniach ścieków zarówno komunalnych, jak i przemysłowych jako specyficzny odpad, który wymaga prawidłowego i odpowiedzialnego zagospodarowania. Z uwagi na wzrostową tendencję ilości wytwarzanych (przede wszystkim komunalnych) osadów ściekowych, zagospodarowanie ich w sposób bezpieczny stanowi olbrzymi problem ekologiczny, techniczny i ekonomiczny.
Sprawdź, w jakim zakresie możesz być zobowiązany do złożenia sprawozdania do KOBiZE
Do 28 lutego 2020 r. podmioty korzystające ze środowiska muszą złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Czy i w jakim zakresie ten obowiązek dotyczy Ciebie?
Sprawdź, czy musisz zapłacić opłatę roczną BDO do 28 lutego
Pytanie: Czy jako organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EiE) − autoryzowany przedstawiciel, mamy obowiązek uiścić opłatę roczną BDO? Jeżeli tak, to do kiedy mamy na to czas? Słyszałem też, że na wysokość tej opłaty wpływa uczestnictwo w systemie EMAS – czy zapłacimy dzięki temu mniej?
- « pierwsza
- «
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- »
- ostatnia »
AGO 72
DPO i DPR od nowego roku będziesz już prowadził w BDO!
Odkąd uruchomiono system BDO, część dokumentacji odpadowej trzeba prowadzić za pośrednictwem tego systemu. Czy są jeszcze dokumenty do wypełnienia w wersji papierowej? O tym przeczytasz w artykule.
Czy WIOŚ wymierza karę na podstawie protokołu z kontroli
Pytanie: W kwietniu mieliśmy kontrolę WIOŚ, w wyniku, której został wystawiony protokół. W październiku natomiast otrzymaliśmy informację o naliczeniu kary za wykroczenie, które nie było wymienione w tym protokole. Czy to nie protokół jest dokumentem w aktach sprawy i podstawą do naliczenia kary?
AGO 71
Ewidencja w BDO – masz wątpliwości? Przeczytaj ten artykuł
Pytanie: Jeżeli przekazujący twierdzi, że jest zwolniony z ewidencji i wpisu do BDO, to czy musi to udowodnić? A jeśli przejmujący nie potwierdza na czas przejęcia w ramach KPO, to czy jako transportujący możemy zostać za to ukarani? Ponadto, czy odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości na podstawie umów, poza sprawozdaniem do wójta/burmistrza/prezydenta, składają odrębne sprawozdanie do marszałka w tym zakresie?
Alternatywne rozwiązania dla gmin nieskanalizowanych – oczyszczalnie pasywne
Na terenie Polski prawie 50% obszarów wiejskich nie zostało jeszcze skanalizowanych, w związku z czym pojawia się konieczność eksploatacji przydomowych zbiorników bezodpływowych. Jakie są alternatywne rozwiązania?
AGO 70
Gospodarowanie odpadami w ramach instalacji komunalnych
Pytanie: Czy po likwidacji RIPOK i powstaniu instalacji komunalnych zniesiono regionalizację w zakresie zagospodarowania odpadów? Czy odpady do zagospodarowania możemy przekazać do instalacji znajdującej się najbliżej naszej siedziby, ale w innym województwie?
AGO 69
Fundusze możliwe do pozyskania dla branży recyklingowej
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach Programu Priorytetowego „Racjonalna Gospodarka Odpadami” udziela w trybie ciągłym dotacji na przedsięwzięcia związane z odzyskiem, w tym recyklingiem selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Otrzymaną formą dofinansowania może być dotacja lub pożyczka.
Czy transportujący odpady może być ich przejmującym
Pytanie: Odbieramy odpady od firmy X, która chce wystawić kartę przekazania odpadu (KPO) dla kodu odpadów 15 01 07 i naszą firmę wskazać jako transportującego i przejmującego, którym jest tak naprawdę instalacja, do której my te odpady przekazujemy. Czy możemy być przejmującym na takiej karcie, jeżeli nie mamy tego kodu w decyzji na zbieranie, a jedynie w BDO dziale VII dotyczącym transportu? W praktyce odpady nie przyjechałyby do naszej firmy, tylko od razu byłyby oddane przejmującemu.
Co musisz zrobić, żeby prowadzić instalację komunalną
Pytanie: Jakie wytyczne muszę spełnić, by moja instalacja została instalacją komunalną? Jakie przyniesie mi to korzyści?
AGO 68
Do 30 września masz czas, żeby przeprowadzić audyt
Ustawa z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 przesunęła terminy przeprowadzenia audytów zewnętrznych za 2019 rok dla przetwarzających i eksportujących odpady opakowaniowe oraz dla zakładów przetwarzania i organizacji odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z 30 kwietnia na 30 września 2020 r.
Czy można zmienić w BDO klasyfikację odpadów komunalnych
Pytanie: Prowadzimy instalację komunalną MBP. Trafiają do nas odpady z gmin oraz PSZOK-ów na podstawie kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Zdarza się, że nasi odbiorcy chcą jednak te odpady przejmować na podstawie KPO. Czy możemy tak przekazywać odpady nieprzetwarzane u nas, objęte wyłącznie zbieraniem (opony, odpady niebezpieczne czy ZSEiE)? Czy możemy odpady zbierane na podstawie KPOK i prowadzone w KEOK przekazać na przetworzenie w procesie R13 i w jego wyniku zmienić ewidencję na KEO i KPO?
AGO 67
Czy oczyszczalnia może być samowystarczalna energetycznie
W obliczu wzrostu cen energii elektrycznej pozyskiwanej konwencjonalnie warto zainwestować w odnawialne źródła energii. W jaki sposób zakłady wodociągowo-kanalizacyjne mogą uniezależnić się od zewnętrznych dostawców? O tym w artykule.
Czy jako odbiorca odpadów możemy sugerować zmianę ich kodu
Pytanie: Pod jakim kodem odpadu należy sklasyfikować dokumenty z archiwum, które oddawane są do niszczenia (faktury, zamówienia – papier)? Do tej pory odbieraliśmy je pod kodem 15 01 01, a w tej chwili przekazujący domaga się zmiany kodu odpadu na 19 12 01 (nie mamy takiego kodu w zezwoleniu na zbieranie odpadów). Czy nadal możemy zbierać je z użyciem kodu 15 01 01?
Aktualizacja regulaminów do grudnia 2020
Pytanie: Gmina ma podpisaną umowę na odbiór odpadów do lipca 2020. Aktualnie w opracowaniu jest nowy regulamin, którego czas na opracowanie zapisy tarczy przesunęły do 31 grudnia 2020 r. Czy nowa umowa z firmą odbierającą odpady ma być zawarta na nowych zasadach? Co z odpadami niemedycznymi? Co z kompostowaniem i harmonogramem odbioru odpadów uwzględniającym kompostowanie? Takie sprawy miały być przyjęte dopiero w nowym regulaminie.
SGO 20
Dziesięć kroków − jak przygotować się do korzystania z programu wsparcia
Obowiązujące programy wsparcia oferują coraz więcej możliwości wykorzystania wszelkich dostępnych źródeł pomocy. W pierwszej kolejności należy skupić się jednak na analizie potrzeb i wykonalności ich uzyskania, a co być może ważniejsze − także rozliczeniu uzyskanego wsparcia.
Co czeka branżę, czyli jakie będą konsekwencje środowiskowe pandemii
Panująca na świecie pandemia koronawirusa powoduje, że zwiększa się ilość zużywanego plastiku. W związku z obowiązkiem noszenia maseczek ochronnych i częstszym stosowaniem jednorazowych rękawiczek w skali świata przyrost ilości tych odpadów jest znaczący. W jaki sposób pandemia jeszcze wpłynie na branżę?
7 najważniejszych zmian w przepisach związanych z gospodarką odpadową
Pandemia wpłynęła również na zmiany aktów prawnych bezpośrednio związanych z branżą odpadową. Jakie są najważniejsze wprowadzone zmiany?
AGO 66
Gminy a obowiązek przejęcia urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych
Zadania gminy związane z zapewnieniem sieci wodociągowo-kanalizacyjnej reguluje ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków, z której wynika, że gmina nie może odmówić przejęcia takiej sieci. Warto przyjrzeć się dokładnie warunkom takiego przekazania.
Dane pośrednika lub sprzedawcy a ewidencja odpadów
Pytanie: Mamy do przekazania odpady niebezpieczne powstałe w wyniku świadczonej usługi, które zostaną przekazane firmie będącej sprzedawcą i pośrednikiem w obrocie odpadami (zarejestrowanej w BDO). Czy ten pośrednik stanie się nowym posiadaczem odpadów? Czy w momencie przekazania odpowiedzialność za ten odpad przechodzi na tego pośrednika/sprzedawcę? Czy w KPO powinien on wpisać, jakiemu procesowi zostanie poddany odpad?
Czy przejmujący musi weryfikować przekazującego odpady
Pytanie: Czy przejmujący odpady powinien weryfikować w BDO, czy firma, która je przekazuje, posiada dane kody odpadów w dziale XII? Jeśli ich nie ma, to czy przejmujący może przyjąć takie odpady? Czy można je przyjąć na podstawie karty w formie papierowej i czekać, aż podmiot uzupełni wniosek aktualizacyjny, a później wprowadzić je do systemu?
AGO 65
Czy po aktualizacji decyzji trzeba ten fakt zgłosić
Pytanie: Czy po uzyskaniu nowej decyzji na zbieranie odpadów od starostwa, którą trzeba było zaktualizować do 5 marca, musimy zgłosić ten fakt do urzędu marszałkowskiego lub w systemie BDO?
SGO 19
Jakie dane musisz uzupełnić w module sprawozdawczości komunalnej
Na moment tworzenia niniejszego opracowania moduł sprawozdawczości w BDO obejmuje wyłącznie sprawozdania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, dlatego tylko te zostaną opisane w artykule.
Ewidencja zużytego sprzętu – garść przydatnych informacji
Karta ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przewidziana jest dla prowadzącego zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dalej: zseie).
AGO 64
BHP i gospodarka odpadami a nowa pandemia
W czasie zagrożenia koronawirusem istotną kwestią staje się utrzymanie zasad higieny w miejscu pracy. Jest to wyjątkowo istotna kwestia dla służb, które mają styczność z materiałami potencjalnie zakaźnymi, czyli np. służb komunalnych. Koalicja ds. bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych (tzw. Koalicja BHP) omówiła istotne kwestie z punktu widzenia tej grupy społecznej.
AGO 63
Czy wystarczy dokument FPO podczas odbierania złomu od mieszkańców
Pytanie: W skupie złomu przyjmujemy dziennie po kilka ton złomu stalowego od osób fizycznych i wypisujemy im FPO (formularz przyjęcia odpadów metali). W ramach której ewidencji należy ewidencjonować te ilości − zwykłej czy komunalnej? Jaki dokument wystawić kierowcy pojazdu na drogę, jeśli przywozimy złom naszym transportem od osób fizycznych? Czy sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE) ewidencjonować na zwykłej KEO bez podziału na grupy?
Czy odpady komunalne można mieszać z przemysłowymi?
Pytanie: Czy w jednym kontenerze można magazynować odpady komunalne w postaci opakowań po napojach oraz folię powstałą z rozpakowywania towaru do produkcji?
AGO 62
Do 5 marca 2020 r. masz czas na zmianę posiadanej decyzji!
Pytanie: Mamy wydaną decyzję na zbieranie odpadów i chcemy dodać do niej nowy kod odpadu (13 02 05* − mineralne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe niezawierające związków chlorowcoorganicznych). Jak powinno wyglądać takie pismo i czy trzeba do niego dodać załączniki? Czy wiąże się to z dodatkową opłatą?
Baza BDO – dziesięć krótkich pytań i odpowiedzi
W związku z rozszerzeniem funkcjonalności Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) macie trudności i wątpliwości w zakresie jej funkcjonowania. W artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
SGO 18
KOBiZE – zakres informacji, które musisz przygotować
Wykaz zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat należy od 1 stycznia 2019 r. sporządzać na bazie raportu do KOBiZE zgodnie z art. 286 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska. Błędne przygotowanie tego raportu może mieć wpływ na ustalenie wysokości opłaty za korzystanie ze środowiska i tym samym skutkować sankcją za niesporządzenie i/lub niewnoszenie opłat za korzystanie ze środowiska.
Informacje ogólne o opłacie za korzystanie ze środowiska
Do 31 marca 2020 r. podmioty korzystające ze środowiska muszą uiścić opłatę za korzystanie ze środowiska za 2019 rok oraz złożyć do urzędu marszałkowskiego informację o zakresie korzystania ze środowiska. Opłatę wnosi się za cały poprzedni rok kalendarzowy. Co powinieneś o niej wiedzieć?
Informacje o zakresie korzystania ze środowiska – co zawiera formularz
Formularze za 2019 rok będziesz składać na nowym wzorze wprowadzonym rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Konieczność wydania nowego rozporządzenia związana jest z wejściem w życie przepisów ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1501).
AGO 61
Gospodarka odpadami − oleje przepracowane
Oleje przepracowane − jaki jest podział obowiązków na ich wytwórcę, zbierającego i przetwarzającego? O tym przeczytasz w artykule.
Działalność regulowana a zapisy umowy ADR
Pytanie: Czy na odbieranie ZSEE w ramach umowy przetargowej z gminą (mamy wpis do działalności regulowanej) konieczne jest realizowanie zapisów umowy ADR?
AGO 60
Czy PSZOK może przyjmować ZSEE od firm prywatnych
Pytanie: Czy do PSZOKU prowadzonego przez firmę prywatną (na podstawie umowy z gminą na odbiór odpadów od mieszkańców) mogą być przyjmowane odpady sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) od firm prywatnych? Jaki należy przyjąć wówczas kod odpadu przy wprowadzaniu ich do ewidencji – 16 02 14, 20 01 35* czy 20 01 36? W jaki sposób dokumentować odbiór takich odpadów od firm prywatnych?