Obliczanie poziomu recyklingu odpadów

Ma zmienić się sposób obliczania poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Jak będziemy je wyliczać?

Nowe zasady magazynowania odpadów − omówienie

Po zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw z 20 lipca 2018 r. pojawiały się spekulacje na temat wytycznych w zakresie m.in. prowadzenia monitoringu miejsc magazynowania odpadów. Jak obecnie wygląda sytuacja?

Nie złożyłeś sprawozdania do PRTR? Grozi Ci kara nawet 50 tys. złotych!

Przegapiłeś termin składania sprawozdań do Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (dalej: PRTR)? Dowiedz się, co powinieneś teraz zrobić i czy będziesz musiał zapłacić karę za niedopełnienie swoich obowiązków.

Na co możesz pozyskać dotacje w 2019 roku?

Pomoc finansowa udzielana w 2019 roku zostanie przeznaczona na dofinansowanie projektów z zakresu ochrony środowiska realizowanych przez przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje społeczne i instytucje naukowe. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule.

Kto musi zapewnić sieć zbierania pojazdów?

Pytanie: Czy do obowiązków salonów samochodowych lub dealerów samochodowych należy posiadanie podpisanej umowy o zapewnieniu sieci zbierania pojazdów, w przypadku gdy produkują lub importują nowe samochody z zagranicy?

Dystrybucja wody z ujęcia – jakie warunki trzeba spełnić

Pytanie: Jakie warunki, procedury i dokumenty muszą spełnić/posiadać np. jednostki wojskowe lub ośrodki wczasowe, aby móc dostarczać wodę z własnego ujęcia innym odbiorcom (instytucjom, wspólnotom mieszkaniowym itp.)?Dodam, że dysponujemy pozwoleniem wodnoprawnym na pobór wód podziemnych oraz spełniamy wszystkie wymagania w nim zawarte.

AGO 59

Ewidencja odpadów prowadzona przez PSZOK

Pytanie: Jesteśmy spółką odbierającą i transportującą odpady od właścicieli nieruchomości (na podstawie umowy z gminą), prowadzącą PSZOK i odbierającą odpady od firm na bazie podpisanych umów. Czy powinniśmy wystawiać KPO dla tych firm, gmin i mieszkańców przekazujących odpady do PSZOK-u (przekazującym odpad byłaby odpowiednio: gmina, dana firma, pojedynczy mieszkaniec)?

Co oznacza skrót ex przed kodami odpadów

W dokumentach ewidencji i sprawozdawczości odpadów często pojawia się skrót ex przy kodach poszczególnych odpadów. Co on oznacza? O tym przeczytasz w artykule.

SGO 17

Gospodarka odpadami od 2020 roku na przykładzie transportującego i przetwarzającego ZSEiE

Ostatnie nowelizacje przepisów ustawy o odpadach (dalej: uo) wynikają głównie z konieczności ich dostosowania do zasad funkcjonowania elektronicznej Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (dalej: BDO), a także do zapisów związanych z ochroną przeciwpożarową oraz ochroną danych osobowych.

Ewidencja i sprawozdawczość prowadzona przez zakład przetwarzania ZSEiE a nowe przepisy

Nowelizacje przepisów zmieniły także niektóre zapisy dotyczące prowadzących zakład przetwarzania zużytego sprzętu, określone nie tylko w ustawie o odpadach, ale także w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

AGO 58

Baza BDO – praktyczne wskazówki na temat jej użytkowania

Już w styczniu 2020 roku mają zostać uruchomione nowe funkcjonalności BDO, co wywołuje wiele wątpliwości i pytań. W artykule postaramy się odpowiedzieć na najciekawsze z nich, mając nadzieję, że jednocześnie będą one stanowić odpowiedź na problemy nurtujące szeroką grupę przedsiębiorców.

AGO 57

Czy uruchomienie linii sortowniczej wymaga zmiany zezwolenia

Przedsiębiorca prowadzący działalność w postaci punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) powinien wystąpić o zmianę posiadanego zezwolenia na zbieranie odpadów o element sortowania odpadów, jeżeli planuje uruchomienie linii sortowniczej.

Baza BDO a ewidencja odpadów

Pytanie: Czy unieszkodliwiając odpady mam obowiązek umieszczania numeru BDO na dokumentach? Czy mogę stosować stare wzory KPO − podawać REGON, stosować pieczęć i parafkę zamiast podpisu? Kto odpowiada za niewłaściwie wypełnioną KPO?

AGO 56

W jaki sposób określać maksymalną masę odpadów

Pytanie: Prowadzę skup metali i akumulatorów w hali i staram się o aktualizację zezwolenia. Urząd stwierdził, że maksymalna łączna masa wszystkich rodzajów odpadów magazynowanych w ciągu roku nie może być większa niż całkowita pojemność hali – czy ma rację? Hala jest nieduża, a metale wywozimy kilka razy w tygodniu.

SGO 16

30 nowych rozwiązań w prowadzeniu gospodarki odpadami w gminach

W dniu 13 czerwca 2019 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie procedowanego od sierpnia 2018 roku projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Czego dotyczą zmiany? Czy gmina otrzyma nowe narzędzia do regulacji systemu gospodarowania odpadami? Jakie odpady będzie odbierał PSZOK? Skąd będzie można pozyskiwać środki na naprawę i odzysk produktów? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w najnowszym numerze specjalnym „Gospodarowania odpadami”!

AGO 55

Interpretacje przepisów a operaty ppż.

Pytanie: Czy interpretacja urzędników, nakazująca wykonanie operatu przeciwpożarowego (dalej: oppż.) dla placu na którym składowany jest odpad (złom) o kodzie 170405 lub 170402 jest słuszna? Jakie zapisy powinien zawierać taki operat?

Czy nastąpi kryzys w branży odpadowej

Przepisy regulujące gospodarkę odpadami ulegają ciągłym zaostrzeniom − zarówno w zakresie prowadzenia samych procesów, jak i uzyskiwanych rezultatów. Czy przedsiębiorcy poradzą sobie ze stawianymi wymaganiami? Czy czeka nas kryzys w branży odpadowej? O tym w artykule.

AGO 54

DPO i DPR dla olejów odpadowych

Pytanie: Czy istnieje możliwość wystawienia dokumentów DPO i DPR na odpady olejowe o kodzie 12 01 07*, czy jest to właściwe tylko w odniesieniu do odpadów z grupy 13?

Dowiedz się, na jakich zasadach wydobyć odpady ze składowiska

Ustawa o odpadach przewiduje możliwość wydobywania odpadów ze składowisk. Dopuszcza się wydobywanie odpadów ze składowisk, które posiadają instrukcję prowadzenia, oraz tych, które jej nie mają. Szczegóły w artykule.

AGO 53

Klasyfikacja odpadów − pojemniki po pustym tonerze

Niemal w każdym większym przedsiębiorstwie są używane urządzenia do druku cyfrowego wykorzystujące kolorowy toner (podobny do tego w biurowych drukarkach laserowych). W konsekwencji: jak zaklasyfikować tego rodzaju odpad – czy to odpad komunalny?

Czy musisz wpisywać numer BDO na karcie przekazania odpadu

Pytanie: Mamy zezwolenie na zbieranie odpadów, które są przywożone do nas także przez inne firmy. Na odpady niekomunalne firmy te wystawiają karty przekazania odpadów (KPO). Zdarza się, że brakuje na nich numerów rejestrowych BDO − czy możemy przyjmować KPO bez tych numerów?

SGO 15

Ile będzie trwać cała procedura

Urząd sprawdzi, czy zostały dostarczone wszystkie dokumenty i podane niezbędne dane. Jeżeli wniosek zawiera braki formalne (np. nie wypełniono w sposób satysfakcjonujący wniosku albo nie złożono wszystkich wymaganych załączników), to urząd wezwie do poprawienia błędów. Ile potrwa i jak będzie przebiegać ta procedura?

Co z obowiązkiem ustanowienia zabezpieczenia roszczeń

Jeśli zakład jest posiadaczem odpadów i chce uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów, to istnieje obowiązek ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia roszczeń. O tym, jak je wyliczyć, przeczytasz poniżej.

AGO 52

Dowiedz się, czy powinieneś korygować błędy w KPO

Pytanie: Podczas opracowywania rocznego sprawozdania do UM zauważyłem, że na niektórych KPO znajdują się błędy: wyrażenie ilości odpadów w kg lub m3 zamiast w Mg, dublowanie numerów kart bądź błędny kod odpadu. Czy powinienem zareagować, a jeśli tak, to co konkretnie zrobić? Czym to grozi w przypadku kontroli WIOŚ?

AGO 50

Dowiedz się, jak postępować z wodami opadowymi z terenu magazynowania odpadów

Pytanie: Przedsiębiorstwo, nie mając systemu kanalizacyjnego ani oczyszczania wód, może odprowadzać wody opadowe z terenu magazynowania odpadów do ziemi. Czy musi być w takim wypadku zastosowana kanalizacja i system oczyszczający? Czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, w którym wody opadowe powinniśmy uznać za ścieki przemysłowe?

Kto kontroluje stare oczyszczalnie ścieków w zakresie posiadanych decyzji wodnoprawnych?

Pytanie: Pytanie: Niektóre zakładowe oczyszczalnie, które były budowane w latach 60. i 70. na potrzeby pracowników skupionych w małych osiedlach, zostały przejęte przez samorządy. Oczyszczalnie te zaczęły obsługiwać stale powiększające się osiedla. Ich zrzut powiększył się z ok. 2,5 tys. m3 do 10 – 15 tys.m3. Jak zweryfikować, czy spełniają one nadal warunki posiadanych pozwoleń wodnoprawnych?

AGO 51

Dokumenty DPO i DPR – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

DPR oraz DPO są dokumentami, które potwierdzają samodzielne wykonanie obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami opakowaniowymi. Co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć? O tym w artykule.

SGO 14

30 faktów i mitów na temat ostatnich zmian w przepisach o odpadach

Najnowsze zmiany w ustawie o odpadach i ustawie Prawo ochrony środowiska w zakresie dotyczącym odpadów budzą wiele kontrowersji i wątpliwości wśród podmiotów gospodarujących odpadami. W najnowszym numerze specjalnym postaramy się przedstawić fakty wynikające z tych przepisów i oddzielić je od błędnych interpretacji aktów prawnych.

AGO 49

Jak wyliczyć opłatę zmienną za odprowadzanie wód

Pytanie: Posiadam pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie do wód opadowych lub roztopowych. Siedziba mojej firmy i miejsce odprowadzania tych wód mieści się na terenie Krakowa. Jak będzie wyglądać procedura wyliczania opłaty zmiennej za tę usługę wodną w 2019 roku?

Decyzja środowiskowa – czy musisz ją uzyskać przy zmianie zezwolenia

Pytanie: Czy posiadacz odpadów, który przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy  o odpadach uzyskał zezwolenie na zbieranie, przetwarzanie lub zbieranie oraz przetwarzanie odpadów i jest zobowiązany do zmiany posiadanej decyzji, powinien uzyskać w pierwszej kolejności nową decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DUŚ)?

AGO 47

Jak prawidłowo kształtować cenę odbioru odpadów

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, zobowiązani są ponosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jakiej podstawie ją określać?

BDO – obowiązki rejestrowe prowadzącego skup złomu

Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?