Gromadzenie odpadów komunalnych na placu – czy jest dozwolone
Pytanie: Mamy pozwolenie na zbieranie odpadów, w tym również odbieramy odpady komunalne od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. Czy możemy zbierać odpady komunalne do zapełnienia większego pojemnika/kontenera i wtedy przekazywać je odbiorcy?
Akt notarialny jako załącznik do wniosków dotyczących zbierania lub przetwarzania odpadów
W określonych przypadkach do wniosków o wydanie zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów lub pozwoleń zintegrowanych i pozwoleń na wytwarzanie odpadów uwzględniających zbieranie bądź przetwarzanie odpadów należy dołączyć akt notarialny. Jakie to przypadki?
Zasady dotyczące zaświadczeń o zużytym sprzęcie
Pytanie: Firma zbierająca odpady (nie ma zezwolenia na przetwarzanie) przyjęła od firmy A odpady o kodzie 19 13 02 (metale żelazne) i sprzedała je do Indii (do recyklera). Firma A jako zakład przetwarzania zużytego sprzętu wystąpiła do zbierającego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego recykling. Czy wystarczą dokumenty celne/odprawowe z wysyłki odpadów?
Więcej odpadów objętych obowiązkową ewidencją
Od 1 stycznia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 5 listopada 2024 r. w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Częściowo pisaliśmy już o tych przepisach w ostatnim numerze. O czym jeszcze warto wspomnieć?
Środki na adaptację do zmian klimatu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabory wniosków skierowane do samorządów, wspierając ich działania w zakresie adaptacji do zmian klimatu oraz zrównoważonego zarządzania wodami opadowymi. Program, finansowany z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021−2027, oferuje dofinansowanie w wysokości miliarda złotych.
Raport do KOBiZE – czego jeszcze o nim nie wiesz
Jeżeli firma korzysta ze środowiska, to co roku do 28 lutego musi złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Co gospodarujący odpadami powinni o nim wiedzieć?
Procesy prowadzone w stacji demontażu
Pytanie: Prowadzimy stację demontażu pojazdów i mamy wymagane zezwolenia. Oddaliśmy odpady na podstawie karty przekazania odpadów do punktu zbierania odpadów, nie wpisując rodzaju procesu przetwarzania (odbierający również ma odpowiednią decyzję na zbieranie). Czy przetworzenie tych odpadów mamy zaliczyć do odzysku, czy recyklingu przy sporządzaniu sprawozdania?
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
AGO 128
Kolejne rozmowy w sprawie ROP
Przedstawiciele branży odpadowej i samorządów przeprowadzili rozmowy z wiceminister klimatu i środowiska w celu określenia ostatecznego kształtu systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP).
Kiedy konieczna jest zmiana pozwolenia
Pytanie: Mamy zezwolenie na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych w instalacji metodą mechaniczną. Czy wymiana urządzenia – wytłaczarki, która jest częścią instalacji do przetwarzania odpadów, na inne urządzenie (wytłaczarkę o większej wydajności), wymaga złożenia wniosku o zmianę decyzji zezwalającej na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych?
Ewidencja odpadów z pojazdów ciężarowych
Pytanie: Jak prowadzić ewidencję pojazdów ciężarowych w stacji demontażu pojazdów?
AGO 127
Magazynowanie odpadów wielkogabarytowych
Pytanie: Czy jako odbierający odpady komunalne z terenów niezamieszkałych, od właścicieli nieruchomości nieobjętych gminnym systemem gospodarowania odpadami, możemy tymczasowo magazynować odpady wielkogabarytowe (20 03 07), również na przełomie roku? Czy przekazanie później tych odpadów wymaga wystawienia KPO, czy KPOK?
Jakie wyzwania w gospodarce odpadami czekają nas w 2025 roku
Wyzwania, przed którymi stoją firmy w 2025 roku, obejmują różne rodzaje odpadów. Jakie wyzwania w gospodarce odpadami czekają gospodarujących odpadami w najbliższym czasie?
AGO 126
Procesy prowadzone w stacji demontażu
Pytanie: Prowadzimy stację demontażu pojazdów i mamy wymagane zezwolenia. Oddaliśmy odpady na podstawie karty przekazania odpadów do punktu zbierania odpadów, nie wpisując rodzaju procesu przetwarzania (odbierający również ma odpowiednią decyzję na zbieranie). Czy przetworzenie tych odpadów mamy zaliczyć do odzysku, czy recyklingu przy sporządzaniu sprawozdania?
Dotacje dla gmin na rozwój gospodarki odpadami
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył także ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w sześciu gminach na terenie kraju. Środki te mają wspierać rozwój infrastruktury gospodarki odpadami, co przyczyni się do efektywniejszej segregacji oraz recyklingu.