Nowe przepisy dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych
1 stycznia weszła w życie nowelizacja przepisów o odpadach, która ustaliła ostateczne brzmienie rozdziału o odpadach budowlanych i rozbiórkowych. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać od 2025 roku.
Kolejne rozmowy w sprawie ROP
Przedstawiciele branży odpadowej i samorządów przeprowadzili rozmowy z wiceminister klimatu i środowiska w celu określenia ostatecznego kształtu systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP).
Kiedy konieczna jest zmiana pozwolenia
Pytanie: Mamy zezwolenie na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych w instalacji metodą mechaniczną. Czy wymiana urządzenia – wytłaczarki, która jest częścią instalacji do przetwarzania odpadów, na inne urządzenie (wytłaczarkę o większej wydajności), wymaga złożenia wniosku o zmianę decyzji zezwalającej na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych?
Ewidencja odpadów z pojazdów ciężarowych
Pytanie: Jak prowadzić ewidencję pojazdów ciężarowych w stacji demontażu pojazdów?
Ewidencja odpadów popowodziowych
Pytanie: Co powinniśmy zrobić z odpadami popowodziowymi, które zostały wytworzone na terenie gminy? Gmina za pomocą kart przekazania odpadów (KPO) przekazuje je do instalacji. Czy konieczna jest ewidencja odpadów w bazie danych o odpadach (BDO)?
Czy żołnierze byli narażeni na toksyczne odpady
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o wyjaśnienia w sprawie udziału saperów w rozładunku i niszczeniu niebezpiecznych substancji. Mowa o przypadkach, w których żołnierze 6. Brygady Powietrzno-Desantowej mieli brać udział w rozładunku i detonacji nieoznakowanych odpadów poprodukcyjnych firmy Nitro-Chem w latach 2017–2021.
Zasady uwzględniania odpadów komunalnych w sprawozdaniach
Pytanie: Czy odpady przekazane podmiotom zwolnionym z ewidencji na podstawie oświadczenia, powinny być uwzględnione w sprawozdaniu o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami przez zbierającego odpady komunalne? Dodatkowo, czy w tym sprawozdaniu powinniśmy uwzględnić odpady o kodach 20 03 07 oraz 16 02 14?
Wyrok WSA – częstotliwość opróżniania osadników
Częstotliwość opróżniania osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków powinna być określona przez radę gminy w ramach uchwały.
Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych
Zgodnie z informacjami ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska, projekt ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, jest niezbędny z powodu konieczności dostosowania polskiego prawa do dyrektywy UE, promującej stosowanie energii ze źródeł odnawialnych w transporcie. Nowe przepisy pozwolą na rozwój paliw alternatywnych, takich jak biometan.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
AGO 128
Jakie kary mogą stosować gminy za palenie odpadami
Pomimo działań edukacyjnych wciąż zdarzają się przypadki, w których podmioty nielegalnie spadają odpady w piecach. Jakie środki może w takim przypadku zastosować gmina?
Ewidencja odpadów z dzikich wysypisk
Pytanie: Jak należy prowadzić w bazie danych o odpadach (BDO) ewidencję odpadów z dzikich wysypisk? Czy jako spółka komunalna w momencie przejęcia tego odpadu stajemy się jego wytwórcą i odbieramy go na podstawie karty przekazania odpadów komunalnych (KPOK) czy karty przekazania odpadów (KPO)?
AGO 127
Sprawozdanie składane przez gospodarujących odpadami – przydatne wskazówki
Na podstawie art. 75 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządzają m.in. prowadzący działalność polegającą na gospodarowaniu odpadami w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów.
Składowiska odpadów a opłata środowiskowa
Pytanie: Prowadzimy składowisko odpadów innych niż niebezpieczne. Jak wyliczyć taką opłatę?
Opłata za korzystanie ze środowiska dla odbierających odpady
Pytanie: Prowadzimy firmę zajmującą się odbiorem odpadów komunalnych (mamy swoje samochody do odbioru odpadów, a także samochody ciężarowe). Dodatkowo w bazie magazynowej są prasokontenery, kompaktory do styropianu oraz belownice. Dysponujemy także halą, w której zbieramy odpady przed ich dalszym transportem do posiadaczy odpadów (także odpady inne niż komunalne). Które punkty informacji o środowisku mamy uzupełnić i jak wyliczać opłatę środowiskową w naszym przypadku?
AGO 126
Raport do KOBiZE z magazynowania odpadów komunalnych
Pytanie: Czy jeśli posiadacz odpadów, który w ramach zezwolenia na zbieranie odpadów magazynuje niesegregowane odpady komunalne w pomieszczeniu wyposażonym w urządzenie wentylacyjne ograniczające przedostawanie się pyłów do powietrza, a także ograniczające ewentualne uciążliwości zapachowe, musi składać w tym obszarze raport do KOBiZE? Co powinien w nim raportować?