Jakie wyzwania w gospodarce odpadami czekają nas w 2025 roku
Wyzwania, przed którymi stoją firmy w 2025 roku, obejmują różne rodzaje odpadów. Jakie wyzwania w gospodarce odpadami czekają gospodarujących odpadami w najbliższym czasie?
Znaczenie dyrektywy NIS 2 dla firm gospodarujących odpadami i ściekami
Dyrektywa NIS 2 ustanawia środki w celu osiągnięcia wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w całej Unii. Wymogi dyrektywy w zakresie cyberbezpieczeństwa mogą się przeplatać ze zobowiązaniami dotyczącymi ochrony środowiska, zwłaszcza w przypadku działalności niosącej ryzyko dla środowiska.
Warunki, na których można wykorzystywać wodę szarą
Pytanie: Do urzędu gminy zgłosił się mieszkaniec, pytając o możliwość wykorzystania wody szarej z domu jednorodzinnego do podlewania ogrodu/rozprowadzania tej wody drenami. Gdzie szukać takich wytycznych?
Transport odpadów podlegających ADR a obowiązki sprawozdawcze
Pytanie: Zajmujemy się transportem odpadów. Część z naszych transportów obejmuje także odpady będące towarami niebezpiecznymi zgodnie z przepisami ADR. W związku z tym, czy mamy dodatkowe obowiązki sprawozdawcze związane z ADR?
Raport do KOBiZE z magazynowania odpadów komunalnych
Pytanie: Czy jeśli posiadacz odpadów, który w ramach zezwolenia na zbieranie odpadów magazynuje niesegregowane odpady komunalne w pomieszczeniu wyposażonym w urządzenie wentylacyjne ograniczające przedostawanie się pyłów do powietrza, a także ograniczające ewentualne uciążliwości zapachowe, musi składać w tym obszarze raport do KOBiZE? Co powinien w nim raportować?
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
AGO 128
Odpady tekstyliów – obowiązki gmin i mieszkańców
Zgodnie z przepisami dyrektywy PE i Rady (UE) nr 2008/98/WE w sprawie odpadów, zmienionej dyrektywą (UE) 2018/851 z 30 maja 2018 r., od 1 stycznia 2025 roku państwa członkowskie powinny ustanowić selektywną zbiórkę odpadów tekstylnych.
Nowe przepisy dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych
1 stycznia weszła w życie nowelizacja przepisów o odpadach, która ustaliła ostateczne brzmienie rozdziału o odpadach budowlanych i rozbiórkowych. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać od 2025 roku.
AGO 127
Obowiązki firm prowadzących recykling odpadów opakowaniowych
Pytanie: Oddelegowujemy recykling odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych oraz papieru i tektury organizacji odzysku opakowań. Prowadzimy natomiast przetwarzanie innych odpadów i mamy odpowiednią infrastrukturę, w związku z czym chcemy również sami prowadzić recykling wytwarzanych odpadów opakowaniowych. Z jakimi dodatkowymi obowiązkami będzie się to wiązało? Czy będziemy musieli składać dodatkowe sprawozdanie w BDO i uiszczać opłatę opakowaniową?
Nowe badania nad recyklingiem baterii
Baterie napędzają transformację energetyczną, a ich recykling jest kluczowy dla ochrony środowiska. Nowe badania Joint Research Centre (JRC) Komisji Europejskiej wskazują na potrzebę harmonizacji zasad zbiórki, klasyfikacji i recyklingu, by zoptymalizować odzysk surowców i wesprzeć zrównoważony rozwój w UE.
AGO 126
Więcej odpadów objętych obowiązkową ewidencją
Od 1 stycznia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 5 listopada 2024 r. w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Częściowo pisaliśmy już o tych przepisach w ostatnim numerze. O czym jeszcze warto wspomnieć?
Środki na adaptację do zmian klimatu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabory wniosków skierowane do samorządów, wspierając ich działania w zakresie adaptacji do zmian klimatu oraz zrównoważonego zarządzania wodami opadowymi. Program, finansowany z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021−2027, oferuje dofinansowanie w wysokości miliarda złotych.
Raport do KOBiZE – czego jeszcze o nim nie wiesz
Jeżeli firma korzysta ze środowiska, to co roku do 28 lutego musi złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Co gospodarujący odpadami powinni o nim wiedzieć?