Raportowanie i certyfikacja związana z systemem KZR INiG dla biopaliw z odpadów
Instalacje objęte EU ETS (unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji) wykorzystujące biomasę do celów energetycznych oraz dostawcy ww. surowców do takiej instalacji powinni uzyskać certyfikację w ramach systemu KZR INiG. Na czym to polega?
Nowe opłaty za opakowania − jak to w praktyce wygląda
Od 2024 roku klienci kupujący dania na wynos i napoje w kubkach są obciążani dodatkowymi opłatami, zwanymi opłatami konsumenckimi lub opłatami SUP (ang. single-use plastics). Jak to wygląda w praktyce?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza pierwsze działania
Zgodnie z informacjami płynącymi z Sejmu ruszają prace nad Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producentów (ROP) w zakresie odpadów niebezpiecznych. Jakie jeszcze projekty dotyczące odpadów zapowiedział nowy rząd?
Kwestie dotyczące zwolnień z ewidencji odpadów w BDO
Pytanie: Czy w sprawozdaniu mamy uwzględnić stan magazynowy na 1 stycznia, jeżeli odpady nie zostały przekazane? Podobno niektórych odpadów (np. w ilościach mniejszych niż 100 kg) nie trzeba ewidencjonować, czyli nie wpisywać ich w karty ewidencji? A co ze sprawozdaniem? Jeżeli ewidencjonowałem i umieściłem w sprawozdaniu odpady, których teoretycznie nie muszę, to jak wyzerować ich stan?
Dalsza walka z nielegalnymi składowiskami odpadów
Minister klimatu i środowiska zapowiedziała powstanie specjalnego zespołu w Ministerstwie, którego zadaniem będzie znalezienie rozwiązania problemu nielegalnych składowisk odpadów.
Audyt recyklera zużytego sprzętu − jak się do niego przygotować, by uniknąć stresu
Jeżeli dane przedsiębiorstwo zajmuje się recyklingiem lub innymi formami odzysku odpadów opakowaniowych, ich eksportem czy też przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE), prawdopodobnie spotkało się z koniecznością przeprowadzania corocznych audytów zewnętrznych. Co to dokładnie oznacza?