WYDANIE ONLINE

Wojna w Ukrainie znacząco zmieniła sytuację energetycznego bezpieczeństwa naszego kraju. Władze państwowe muszą podejmować zarówno działania doraźne, jak i długoterminowe, aby uniknąć destabilizacji.

czytaj więcej »

Dnia 18 lutego 2022 r. został opublikowany kolejny projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie MBP (mechaniczno-biologicznego przetwarzania) niesegregowanych odpadów komunalnych. Jakie są jego założenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Mając decyzję, by sortować ręcznie, przetworzyliśmy odpad o kodzie 17 01 07 na odpad o kodzie 17 01 01 (np. 120 Mg) oraz na 17 01 02 (np. 50 Mg) − w decyzji jest to proces R12. Później przekazujemy ten odpad do innego klienta, który przetwarza go w procesie R5. W BDO mamy jako sposób gospodarowania wybrać przygotowanie do ponownego użycia czy inny proces odzysku?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można przyjąć odpad o kodzie 191204 od podmiotu zwolnionego z prowadzenia ewidencji? Jak sprawdzić, czy podmiot ma wydaną decyzję na zbieranie danego kodu odpadów? Tym firmom, które nie złożyły wniosku o dostosowanie decyzji, wygasły one 5 marca 2020 r., ale czy jest to do sprawdzenia w ramach BDO?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy pozwolenie na zbieranie odpadów (m.in. o kodzie 15 01 02). Firmy, które przekazują nam odpad, wnioskują o wystawianie dokumentów potwierdzających recykling (DPR/EDPR). W tamtym roku wystawialiśmy EDPR, ponieważ eksportowaliśmy odpady za granicę. W tym roku przekazujemy odpady do firm w Polsce, które mają pozwolenie na przetwarzanie odpadów. Jeśli dostaniemy wniosek o wystawienie dokumentów potwierdzających recykling (nie mamy pozwolenia na przetwarzanie, więc przekazujemy odpad dalej), to czy nasza firma powinna stworzyć taki wniosek o wystawienie DPR i wysłać do odbierającego, aby wystawił ten dokument dla firmy przekazującej nam odpad?

czytaj więcej »

Pytanie: Właściciel nieruchomości podzielił ją na dwie części. W ramach jednej ma złożoną deklarację, oddaje odpady komunalne do systemu gminnego i opłaca stawkę ryczałtową − 191 zł. Druga część nieruchomości stanowi działalność gospodarczą (wynajem domku pod turystykę). Czy na tę część powinien zawrzeć odrębną umowę z firmą wpisaną do rejestru działalności regulowanej? 

czytaj więcej »

Pytanie: Na kogo − w przypadku braku ewidencji odpadów  − będzie nałożona kara: na podmiot, członka zarządu czy osobę, która nie dopilnowała ewidencji? Karty przekazania odpadów były wystawiane, ale brakuje ich ewidencji.

czytaj więcej »

Pytanie: Firma A działająca w Polsce przekazuje towar podmiotowi B w Ukrainie, który wykonuje usługę na powierzonym towarze i pozostały odpad z towaru oddaje firmie A. Odpad nie wraca jednak do firmy A, tylko jedzie bezpośrednio do nas - instalacji odzysku w Polsce. Jak powinien wyglądać prawidłowo wypełniony załącznik VII, a co za tym idzie ewidencja w BDO i kto powinien go przygotować – my czy firma A?

czytaj więcej »

Fundamentem systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest segregowanie odpadów „u źródła”, czyli przez mieszkańców. Bez efektywnej realizacji działań na tym etapie osiągnięcie wyznaczonych celów stawianych przez prawodawców jest niemożliwe. W związku z tym niezwykle istotnym czynnikiem staje się edukacja, aby uświadomić społeczeństwo, w jaki sposób należy właściwe postępować z odpadami, które są wytwarzane.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują zmienione przepisy art. 14 ustawy o odpadach, w którym zostały określone warunki utraty statusu odpadów. Na czym polegają te zmiany?

czytaj więcej »

Jeżeli czeka Cię egzamin dla zarządzających spalarniami odpadów oraz składowiskami, w tym artykule znajdziesz przydatne informacje na ten temat.

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy decyzję na przetwarzanie odpadów tworzyw sztucznych. Zamierzamy wystąpić do marszałka o uznanie przetwarzanych odpadów jako produkt uboczny. Jakie obowiązki będą na nas spoczywać, do jakich przepisów musimy się stosować, jeśli otrzymamy pozytywną decyzję marszałka?

czytaj więcej »

Przepisy rozporządzenia ministra klimatu w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów narzucają obowiązek oznaczania pojemników z odpadami specjalną etykietą. Z artykułu dowiesz się, czy ten i inne obowiązki dotyczą stacji demontażu pojazdów.

czytaj więcej »

Pytanie: Jako przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne uchwaliliśmy nową taryfę wodnościekową i w związku z tym mam pytanie. Czy ta taryfa może z mocy prawa zastąpić umowę pomiędzy nami (odbiorcą ścieków) a wytwórcą ścieków, firmą X? Nowa taryfa w odmienny sposób niż w umowie określa konsekwencje przekroczenia warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. Taryfa stanowi, zgodnie z ustawą z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zestawienie ogłoszonych publicznie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków oraz warunki ich stosowania.

czytaj więcej »