Magazynowanie odpadów komunalnych - regulacje prawne

Pytanie: Jakie przepisy regulują zasady i wymagania dotyczące magazynowania odpadów komunalnych? Jak mają być oznaczone kontenery na te odpady i gdzie mogą stać? Ponadto kto jest odpowiedzialny za kontrolę miejsc magazynowania i jakie kary są nakładane za wykryte nieprawidłowości? 

Który proces recyklingu wybrać – R3 czy R12

Pytanie: Przetwarzamy surowce wtórne, które trafiają bezpośrednio do wytłaczarki na regranulat. Po dostarczeniu odpadu musimy go pociąć, skruszyć na kruszarce lub na młynie i dopiero wsypać do wytłaczarki (otrzymujemy także już zmielone odpady i wtedy nie trzeba ich rozdrabniać). Jaki proces przetwarzania mam wskazać w karcie ewidencji odpadów (KEO)? W zezwoleniu wskazano procesy R3 i R12.

Jak uniknąć błędów podczas ustalania stawek za odbiór odpadów

Jeśli rada gminy niewłaściwie skonstruuje uchwałę dotyczącą sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów może być ona unieważniona przez regionalne izby obrachunkowe (dalej: RIO) lub sądy administracyjne. Analizując błędy, które popełniły te organy, przedstawimy analizę pokazującą, jakich zapisów unikać, by nie narazić się na unieważnienie uchwał.

Czy należy wykazywać utratę masy zbieranych i przetwarzanych odpadów

Pytanie: Mamy problem z ewidencją odpadów, których masa się zmienia (np. przez wyparowanie wody). Zebraliśmy wilgotny odpad makulatury, a kiedy został przekazany dalej, był już suchy, przez co jego waga zmniejszyła się o 0,2 Mg. W innej sytuacji przyjęliśmy odpad w postaci osadu o masie 20 Mg, a po przekompostowaniu otrzymaliśmy 15 Mg kompostu, gdzie w ewidencji osadów w zakładce przyjęte i przetworzone podaliśmy 20 Mg, a w ewidencji kompostu 15 Mg, jako odpady wytworzone. Czy tę różnicę 5 Mg należy gdzieś w ewidencji wyjaśnić?