Wyliczanie wartości niezbędnych do wniosku o przetwarzanie odpadów

Pytanie: Chcemy uzyskać decyzję na przetwarzanie odpadów gruzu za pomocą kruszarki. W jaki sposób obliczyć: a) maksymalną masę poszczególnych rodzajów odpadów i maksymalną łączną masę wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w tym samym czasie oraz które mogą być magazynowane w okresie roku; b) największą masę odpadów, które mogłyby być magazynowane w tym samym czasie w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub innym miejscu magazynowania odpadów; c) całkowitą pojemność instalacji, obiektu budowlanego lub jego części bądź innego miejsca magazynowania odpadów.

Odpady w PSZOK – klasyfikacja i ewidencja

Pytanie: Pod jakim kodem przyjmować w PSZOK-u kosiarki spalinowe od mieszkańców? Dodatkowo przyjmowaliśmy popiół z gospodarstw domowych pod kodem 200199. Gmina zażądała doprecyzowania kodu jako ex 200199 – popiół z gospodarstw domowych. Czy mając kartę ewidencji na kod 200199, możemy ją stosować również dla odpadu ex 200199?

Kto musi składać sprawozdania do PRTR

Pytanie: Kto musi składać sprawozdania do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (PRTR)? Czy jeśli nie przekraczamy wartości progowych i składamy sprawozdanie zerowe do PRTR, to nie uzupełniamy również danych o wielkości produkcji?

Ewidencja odpadów komunalnych na kilku kartach

Pytanie: Czy odebrane od właścicieli nieruchomości odpady (na podstawie kart przekazania odpadów – KPOK) mogę przekazać do instalacji na podstawie kart przekazania odpadów – KPO? Chcemy przekazać odpad komunalny do instalacji, która wymaga od nas przekazywania odpadów tylko na jednej karcie (zazwyczaj dzieliłam transport na karty z konkretnych gmin). W jaki sposób mogę zaciągnąć jedną KPOK do ewidencji, aby podzielić masy na gminy?

Ustawa o systemie kaucyjnym – wreszcie nowe przepisy

Ministerstwo opublikowało trzecią wersję projektu ustawy o systemie kaucyjnym, która zawiera istotne zmiany w stosunku do pierwszych dwóch projektów. Ustawodawca wziął pod uwagę problemy zgłaszane przez branżę oraz uwzględnił postulaty gmin, co stanowi dobre uzupełnienie wcześniejszych założeń.

Nowe wytyczne dotyczące planów gospodarki odpadami

Pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z przepisów ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, stanowiącej transpozycję przepisów UE dotyczących gospodarki odpadami. Jedna z najważniejszych zmian, którą wprowadza, dotyczy odpadów przyjmowanych w PSZOK.