WYDANIE ONLINE

Zbliża się termin sprawozdawczości z zakresu gospodarowania odpadami, w związku z czym warto przypomnieć sobie podstawowe zasady, które obowiązują w tym zakresie na przełomie 2022 i 2023 roku.

czytaj więcej »

Termin składania sprawozdań dotyczących odpadów za rok ubiegły przypada na 15 marca 2023 r. Dokumenty te należy przesyłać elektronicznie za pomocą konta w systemie BDO. Jakie istotne informacje znajdziesz w tym systemie?

czytaj więcej »

Pytanie: Dołączyłam do sprawozdania w BDO wniosek o udzielenie pomocy de minimis, ale dostałam informacje o konieczności poprawek formalnych i zmianie dokumentu na elektroniczny. Z czego to wynika?

czytaj więcej »

Ustawa o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji powołała do życia Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), który m.in. prowadzi Krajową bazę o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.

czytaj więcej »

Zbierający i transportujący odpady muszą realizować ściśle określone obowiązki środowiskowe. Jednym z nich jest składanie do odpowiednich organów dokumentacji sprawozdawczej. Jakiej? O tym przeczytasz w tekście.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy wszystkie odpady niebezpieczne muszę uwzględniać w sprawozdaniu rocznym ADR?

czytaj więcej »

Pytanie: Zbieramy złom i otrzymaliśmy od dostawcy (zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) wniosek o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego recykling. Nie prowadzimy odzysku i nie jesteśmy wpisani do rejestru GIOŚ. Co mamy zrobić?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy cały przekrój odpadów z budów (np. wełnę mineralną, gruz, końcówki elektrod), które ładujemy do kontenera KP7 i raz na 2 tygodnie pojawia się u nas firma odbierająca. Jak będzie to wyglądać w 2023 roku? Czy będziemy musieli mieć po kilka pojemników, czy nadal możemy wkładać wszystko do jednego? Dotychczas większość odpadów o kodzie 170904 kierowaliśmy do PSZOK, ale zdarzało się również, że odbierający wywoził je na wysypisko − co wówczas z kartą charakterystyki odpadu?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy mając decyzję na przetwarzanie odpadów (do ponownego użycia w procesie odzysku R12) sprzętu elektrycznego i elektronicznego (poza instalacjami i urządzeniami), jesteśmy uprawnieni do wystawienia zaświadczenia potwierdzającego recykling: przy wywozie wytworzonych odpadów do dalszego zagospodarowania za granicę bądź przy przekazaniu tych odpadów podmiotowi w kraju?

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o pomoc w klasyfikacji odpadów mebli, które pochodzą od firm, szkół, urzędów itp. Cały czas są w naszym zakładzie zagospodarowania odpadów kwalifikowane jako 20 03 07 i na taki kod mamy pozwolenie. Wczoraj zadzwonił do nas pan z urzędu marszałkowskiego i powiedział, że ministerstwo uznało, iż nie jest to prawidłowa klasyfikacja i kazał nam zmienić pozwolenie zintegrowane. Jaki kod w takim razie będzie właściwy?

czytaj więcej »

Jeśli chciałbyś zająć się działalnością polegającą na recyklingu odpadów, ten artykuł będzie dla Ciebie idealnym poradnikiem.

czytaj więcej »

Pytanie: Jaką wysokość stawki zabezpieczenia roszczeń należy przyjąć w celu ustabilizowanych osadów ściekowych? Osady będą mieszane z bioodpadami i przetwarzane na nawóz.

czytaj więcej »

Zgodnie z ustawą Prawo wodne (dalej: PW) przez ścieki przemysłowe rozumie się ścieki niebędące ściekami bytowymi albo wodami opadowymi bądź roztopowymi, powstałe w związku z prowadzoną przez zakład działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową, a także będące ich mieszaniną ze ściekami innego podmiotu, odprowadzane urządzeniami kanalizacyjnymi tego zakładu. Czym są wody odciekowe i czy mogą być niebezpieczne?

czytaj więcej »