WYDANIE ONLINE

W dniu 23 września 2021 r. weszła w życie ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Poniżej znajdziesz najważniejsze zmiany dla branży odpadowej, które pojawiły się w tej nowelizacji.

czytaj więcej »

Przedsiębiorcy, ale także urzędy marszałkowskie, które korzystają z systemu BDO, zgłaszają pewne zastrzeżenia co do jego funkcjonalności. Baza wymaga jeszcze dopracowania w wielu aspektach. Jakie zastrzeżenia pojawiają się najczęściej?

czytaj więcej »

Aktualnie nadal trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem obowiązku wpisywania do BDO danych o fakturach VAT powiązanych z KPO. To wszystko ma doprowadzić do połączenia danych z rejestru BDO z danymi zawartymi w plikach JPK VAT przedsiębiorców.

czytaj więcej »

Zgodnie ze stanowiskiem organizacji gospodarczych zaproponowany model ROP ma być sprzeczny z obowiązującym prawodawstwem, w tym m.in. dyrektywą UE 2018/851 w sprawie odpadów oraz Konstytucją RP. Rekomendacją, która płynie z wystosowanego dokumentu, jest napisanie całej ustawy zupełnie od nowa. Dlaczego?

czytaj więcej »

Pytanie: Muszę skorygować sprawozdanie za rok 2020, w dziale IX zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, tabela 2 – informacja o masie przetworzonego sprzętu. Przetwarzamy głównie jednostki centralne i wytwarzamy odpad o kodzie 16 02 16. W którym miejscu sprawozdania powinnam to ująć? Czy wysyłając korektę, znów muszę dołączyć pełnomocnictwo i uiścić opłatę?

czytaj więcej »

Pytanie: Jakie warunki musi spełnić gmina, aby opróżniać kosze umieszczone na przystankach i przy drogach oraz samodzielnie transportować odpady do przedsiębiorstwa komunalnego? Czy może to zrobić na podstawie umowy z przedsiębiorstwem? Czy musi prowadzić ewidencję za pomocą KPO i pod jakim kodem: 20 03 03 czy 20 03 01?

czytaj więcej »

Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) została uruchomiona 1 stycznia 2020 r. (rejestr podmiotów będący częścią bazy funkcjonuje od 24 stycznia 2018 r.). Działanie systemu oraz realizacja ustawowych obowiązków za jego pośrednictwem nadal budzą jednak wiele wątpliwości.

czytaj więcej »

Pytanie: Jakie są zasady wyliczania kar za nieosiągnięcie poziomu recyklingu za rok 2020 dla podmiotów odbierających odpady komunalne na podstawie umów z właścicielami? Czy należy wszcząć postępowanie, a jeśli tak, to na jakiej podstawie? Ponadto w jaki sposób i kiedy wyliczać kary za nieterminowe złożenie sprawozdań?

czytaj więcej »

Czy etykietowanie pojemników na odpady ma znaczenie dla podmiotów je odbierających? Czy jest to pomocne dla odbiorcy, czy utrudnia logistycznie odbieranie odpadów?

czytaj więcej »

Pytanie: Jako skup złomu przyjmujemy odpady metali od osób fizycznych. Jakie dokumenty powinniśmy sporządzać? Czy wystarczy tylko formularz przyjęcia odpadów metali, czy dodatkowo musi być jeszcze sporządzona umowa kupna-sprzedaży? Co, jeśli kwota dostarczanego złomu przekracza lub jest równa 1.000 zł?

czytaj więcej »

Ustawa Prawo zamówień publicznych (Pzp) daje wiele możliwości unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Należy jednak pamiętać, że każde postępowanie ma swój własny opis przedmiotu zamówienia oraz indywidualny przebieg postępowania. Kiedy gmina ma możliwość unieważnienia przetargu na odbiór odpadów komunalnych? O tym przeczytasz w artykule.

czytaj więcej »

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach Programu Priorytetowego Racjonalna Gospodarka Odpadami udziela pomocy finansowej w postaci dotacji oraz pożyczek przeznaczonych m.in. na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących budowy, modernizacji i rozwoju punktów oraz systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wnioski o dofinansowanie można składać w trybie ciągłym do 30 czerwca 2022 r.

czytaj więcej »

Ze względu na kondycję finansową przedsiębiorstw wod.-kan. wzrost opłat za wodę i ścieki w wielu przypadkach jest nieunikniony. Skąd się biorą te podwyżki?

czytaj więcej »